5 فعالیت سواد رسانه ای برای دانش آموزان

امروزه آمریکایی ها غرق در پیام رسانی هستند؛ از تلویزیون، رادیو، و روزنامه ها و مجلات چاپی تا خدمات پخش ویدئو، رسانه های اجتماعی و تبلیغات آنلاین. امروزه بر همگان اثبات شده است که رسانه ها یک نیروی قدرتمند و تأثیرگذار هستند و می توانند نقش مهم و آموزنده ای نیز در جامعه ایفا کنند. سواد رسانه ای توانایی شناسایی انواع مختلف رسانه ها و درک پیام هایی است که آنها ارسال می کنند. بریت واتوود ، استاد کالج مطالعات حرفه ای دانشگاه نورث ایسترن ، می گوید که امروزه، کسب سواد رسانه ای برای دانش آموزان یکی از مهم ترین مهارت هایی است که مربیان و معلمان می توانند به دانش آموزان آموزش دهند تا بتوانند آنها تصمیمات درست تری گرفته و در نتیجه زندگی بهتری در آینده داشته باشند. او می‌گوید: «بزرگ‌ترین چالش‌هایی که ما امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، حفظ حریم خصوصی و اطلاعات نادرست است. به بیان دیگر توانایی تفکیک حقایق از اطلاعات دروغ و جعلی». ما باید به دانش‌آموزان خود کمک کنیم تا نه تنها این مسائل را بررسی کنند، بلکه یاد بگیرند که چگونه از رسانه‌ها هوشمندانه استفاده کنند. یعنی با کمک رسانه ها و شبکه های اجتماعی شبکه‌سازی کنند، شغل پیدا کنند و از فرصت‌ها به بهترین وجه استفاده کنند.»

امروزه با تسهیل ساخت و انتشار اخبار آن هم در سطح وسیع توسط یک یک افراد جامعه، شناخت و تمایز اطلاعات معتبر از غیر قابل اعتماد – به ویژه در رسانه های اجتماعی – به یک نگرانی فزاینده تبدیل شده است. برای مثال، در سه ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016، یک گزارش نشان داد که برخی داستان های ساختگی به طرفداری یکی از کاندیداهای انتخابات (دونالد ترامپ) 30 میلیون بار به اشتراک گذاشته شده است. پس از انتخابات، وزارت دادگستری 13 فرد روسی و سه شرکت خصوصی را به دلیل اجرای طرحی برای تضعیف انتخابات و حمایت از کمپین ریاست جمهوری دونالد ترامپ متهم کرد. روس‌ها برای ایجاد گروه‌های خود در فیس‌بوک، و توزیع تبلیغات تفرقه‌انگیز و انتشار اطلاعات نادرست، از هویت‌های دروغین و سرقت‌شده آمریکایی‌ برای نشان دادن خود به عنوان یک آمریکایی‌ در فیس‌بوک و اینستاگرام استفاده کرده بودند.

به گفته شرکت داده و اندازه گیری نیلسن، امروزه آمریکایی ها تقریبا نیمی از ساعات خود را در هر روز صرف تعامل با رسانه ها می کنند. از آنجایی که امروزه ایجاد و داشتن رسانه به طور گسترده ای عمومی و در دسترس همگان قرار گرفته است و تقریباً هر کسی که بخواهد می تواند رسانه ای برای خود ایجاد کند، داشتن مهارت هایی برای تفکر و ارزیابی انتقادی رسانه ها برای درک بهتر پیام ها و شناسایی اخبار واقعی از دروغین یکی از مهارت های کلیدی زندگی در دنیای امروز است. این مقاله می تواند توسط معلمان دبیرستانی و یا اساتید دانشگاهی مورد استفاده قرار گیرد.

 

اهمیت سواد رسانه ای برای دانش آموزان و دانشجویان

مزایای سواد رسانه ای فراتر از تشخیص معتبر بودن یک قطعه رسانه است. به گفته یک سازمان غیرانتفاعی (Common Sense Media) ، آموزش سواد رسانه ای به غیر از آن به دانش آموزان کمک می کند:

  • انتقادی بیاندیشند: در ارزیابی رسانه، دانش‌آموزان می‌توانند در نظر بگیرند که چرا اطلاعات خاصی گنجانده شده یا حذف شده‌اند و تشخیص دهند که پیام واقعی چه بوده است.
  • شناخت دیدگاه: درک دیدگاه های مختلف و شناسایی دیدگاه نویسنده به دانش آموزان کمک می کند تا اطلاعات بیشتری را از متن پیام دریافت کنند.
  • رسانه ها را مسئولانه ایجاد کنند: دانش آموزان باید درک کنند که پیام های آنها تأثیر دارد. آنها همچنین باید به طور انتقادی در مورد دیدگاه خود و چگونگی ارتباط میان دیدگاه های شخصی شان با پیام هایشان فکر کنند.
  • نقش رسانه ها را در فرهنگ خود شناسایی کنند: این مهم است که بدانیم چگونه رسانه ها نحوه نگاه دانش آموزان به جهان را شکل می دهند و چگونه مردم را تشویق می کنند که به روش های خاصی فکر یا عمل کنند.
  • هدف نویسنده را بشناسند: درک تأثیر و هدف مورد نظر به دانش آموزان کمک می کند تا انتخاب های آگاهانه تری داشته باشند.

 

گنجاندن سواد رسانه ای در دوره های آموزشی مدارس و دانشگاه ها

واتوود می گوید که مربیان و معلمان مدارس و حتی آموزش عالی می توانند سواد رسانه ای را به روش های مختلفی در آموزه های خود بگنجانند. این مهم از تمرینات هدفمند گرفته تا ادغام های ظریف تر را شامل می شود. در زیر چند نکته و ایده برای نحوه انجام آن وجود دارد.

1. یک وب سایت را تجزیه و تحلیل کنید.

یکی از تمرین‌هایی که واتوود دوست دارد دانش‌آموزانش انجام دهند این است که دانش آموزان در قالب یک گروه یک وب سایت را انتخاب نموده و موارد زیر را با کمک یکدیگر تعیین و مشخص کنند:

  • -چه کسی وب‌سایت را ایجاد کرده است؟
  • چه کسی برای آن هزینه می‌کند؟
  • چه مدتی وجود داشته است؟ (و مثلاً از زمان راه‌اندازی آن چگونه تغییر کرده است؟)

او می گوید: «مردم عادت دارند چیزی را گوگل کنند و اولین پاسخ را به عنوان حقیقت بپذیرند. اما مردم باید بدانند که قرار گیری در میان جواب های اول موتورهای جستجوی اینترنتی در واقع بسیار ساده است. پس برای استفاده صحیح از آن باید کمی زرنگ باشید. این یکی از مهارت‌های سواد رسانه ای است که همه می‌توانند و باید به آن مجهز شوند.»

 

2. موتورهای جستجو را کاوش کنید.

برای بسیاری از افراد، جستجوی اینترنتی با گوگل آغاز می شود و در صفحه اول نتایج به پایان می رسد. به گفته واتوود، محدود کردن عادات جستجو از این طریق، اشتباه است. او ادامه می دهد: “شما تعجب خواهید کرد که چگونه بسیاری از مردم برای همیشه از فناوری استفاده کرده اند و نمی دانند که چیزهایی مانند تنظیمات پیشرفته برای کمک به جستجوی بهتر شما وجود دارد.”

یکی از تمرین‌هایی که او از دانش‌آموزانش می‌خواهد انجام دهند این است که با استفاده از چندین موتور جستجو، محتوای مد نظر خود را جستجو کنند. سپس نتایج برتر را با هم مقایسه کنند. او توضیح می دهد که اغلب پاسخ های دریافت شده از موتورهای جستجوی مختلف با یکدیگر متفاوت هستند، که این مساله بر اهمیت تنوع منابع اطلاعاتی تأکید می کند.

 

3. به طور منظم از یک رسانه استفاده کنید.

واتوود دانش‌آموزان خود را تشویق می‌کند تا از طریق عمیق شدن و بررسی های چندجانبه درباره یک پلتفرم بیشتر بیاموزند. در طول ترم، به عنوان یک راه تکمیلی برای برقراری ارتباط با کلاس های آنلاین خود، او درخواستی را برای دانش آموزان به اشتراک می گذارد که با استفاده از توییتر پاسخ دهند. او می‌گوید که این ممکن است شامل جستجوی یک وبلاگ آموزشی باشد، سپس باید دانش آموزانش آن را در شبکه اجتماعی به اشتراک بگذارند، و بعدا با یکدیگر در همان جا بحث کنند که برای مثال چرا Facebook می‌توانند پلتفرم یادگیری بهتری باشد و چگونه این مساله شدنی است.

او می‌گوید: «دانش‌آموزان نه تنها از طریق توییتر یاد می‌گیرند و سواد دیجیتالی خود را افزایش می‌دهند، بلکه در همان هم کارهای کلاسی خود را گزارش می‌دهند که در نتیجه در آنجا بهتر از کلاس‌های آنلاین معمولی با یکدیگر آشنا می‌شوند. به بیان دیگر در این روش جنبه اجتماعی توییتر جایگزین جنبه اجتماعی حضور در یک کلاس فیزیکی با هم می شود.

 

4. به دنبال فرصت های تدریس باشید.

واتوود می گوید که بسیاری از تکالیف دوره او فرصت هایی را برای گنجاندن  شناختن مولفه های سواد رسانه ای فراهم می کند.

به عنوان مثال، در طول یک هفته، دانش‌آموزان باید یک ویدیوی اسکرین‌کست ایجاد کرده و به اشتراک بگذارند. برای اینکه دانش آموزان با تمام وجود برای ساخت آن تلاش کنند و با آن بخوبی سرگرم باشند، از آنها می خواهد که آن را در مورد مکان مورد علاقه خود برای تعطیلات بسازند. یک هفته دیگر او از دانش آموزان می خواهد که یکی از درس های هفتگی یا کارگاه های آموزشی موجود را بگذرانند و آن را با ابزارها و تمرین های دیجیتال به روز کنند. بدین ترتیب با تزریق فرصت‌هایی برای کشف رسانه‌ها توسط او، دانش‌آموزان می‌توانند مهارت‌های سواد رسانه‌ای خود را بیشتر بهبود بخشند.

 

5. بدانید چه زمانی باید استراحت کنید.

واتوود توضیح می دهد که از آنجایی که ما در طول روز غرق در پیام های دریافتی از رسانه ها هستیم، مهم است که دانش آموزان تشخیص دهند که چه زمانی به استراحت نیاز دارند. او می‌گوید: «اگر مواقعی وجود دارد که دانش‌آموزان از سیاست یا اخبار منفی غرق می‌شوند، برای سلامتی شخصی خود باید ارتباط خود را قطع کنند.

او به دانش آموزان پیشنهاد می‌کند به چیزی روی بیاورند که تأثیر مثبتی هم بر سلامتی روحی و جسمی آن‌ها داشته باشد. مانند ورزش یا مدیتیشن یعنوان “چیزی که چشمان شما را از تلفن شما دور کند.”

 

ادامه تحصیل جهت کسب دانش و مهارت های لازم در این زمینه

واتوود می‌گوید، فارغ از دانش آموزان دبیرستانی حتی کمک به دانشجویان دانشگاهی در کسب و تقویت مهارت‌های سواد رسانه‌ای امروز بیش از هر زمان دیگری مهم است. اگر به دنبال استفاده از این موضوعات در برنامه درسی خود هستید، باید از محتواهای آموزشی تهیه شده برای دوره دکترای آموزش در دانشگاه های برتر استفاده کنید. در دوره دکترای آموزش و پرورش از طریق تحقیق و تئوری، دانشجویان را تشویق می کنند تا به بررسی، کاوش، و تغییر چشم اندازهای سازمانی و سازمانی بپردازند. دانشجویان در این مقطع کار بر روی پایان نامه ای را آغاز می کنند که یک مشکل عملی است و با استفاده از جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل، همکاری و تأمل یک برنامه عملی برای حل آن مشکل ایجاد می کند.

______________________________________________

در صورت تمایل به آموزش و افزایش سواد رسانه ای خود می توانید علاوه بر تهیه پکیج سواد ارتباطی وارلی شرکت در این دوره های آموزشی در مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی می تواند نقطه شروع خوبی باشد.

مقاله “5 فعالیت سواد رسانه ای برای دانش آموزان” ترجمه مقاله انگلیسی در رابطه با اهمیت و نحوه آموزش سواد رسانه ای (Media Literacy) به دانش آموزان دبیرستانی است که توسط مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی برای مطالعه و استفاده شما دانش آموزان عزیز ترجمه و ویرایش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *