25 ایده درسی برای استفاده از رسانه های اجتماعی در کلاس درس

کاربرد رسانه های اجتماعی در ارتقای آموزش به دانش آموزان

رسانه‌های اجتماعی و فرآیند یادگیری بهتر از آن چیزی که هر یک از ما تصور می‌کردیم با هم ترکیب می‌شوند. چه کسی یک روش نوآورانه و خلاقانه را برای همکاری با یکدیگر دوست ندارد؟ رسانه‌های اجتماعی نه تنها به فرآیند یادگیری کمک می‌کنند، بلکه به ما کمک می‌کنند راحت‌تر با هم ارتباط برقرار کنیم. در این پست ترجمه شده در مورد محبوب ترین ابزارهای رسانه های اجتماعی و نحوه استفاده از آن ابزار در کلاس درس صحبت خواهم کرد. این مطلب راهنمای بسیار خوبی در مورد کاربرد رسانه های اجتماعی در روش های آموزش به دانش آموزان است که برای معلمان آماده شده است.

 

25 روش برای استفاده از رسانه های اجتماعی در کلاس و مدرسه

فیس بوک

فیس بوک خیلی بیشتر از یک پلتفرم اجتماعی است که در آن با دوستان قدیمی ارتباط برقرار می کنیم یا در مورد برنامه ها و رویدادهای آتی اطلاعات می گیریم. معلمان می توانند از فیس بوک در کلاس درس برای پروژه ها، برقراری ارتباط و به ویژه برای مشارکت بیشتر در فرآیند یادگیری استفاده کنند. من به شما چند ترفند و راهنمایی برای پیدا کردن مدل اجرایی کار ارائه می دهم:

 

1. یک گروه برای کلاس درس ایجاد کنید (Create a classroom community)

به لطف گروه‌های فیسبوک، دانش‌آموزان بیشتر یافته ها و یا ابهامات خود را به اشتراک می‌گذارند و جرأت می‌کنند به روشی آسان‌تر سؤال بپرسند. این گروه ها به خوبی به دانش آموزان خجالتی اجازه می دهد تا به روشی آسان تر با شما و دیگر همکلاسان خود ارتباط برقرار کنند. همچنین می توانید به دانش آموزان فرصت دهید تا در این گروه ها به یکدیگر کمک کنند. به خاطر داشته باشید شما باید قوانینی را در گروه تعیین کنید، مانند:

  • چه مطالبی به گروه تعلق دارد و چه چیزی نیست.
  • برخی از مرزها را ایجاد کنید که نمی توان از آنها عبور کرد.

 

2. از کلاس خود نظرسنجی کنید (Poll your class)

از نظرسنجی به عنوان یک ابزار آموزشی تعاملی در کلاس استفاده کنید. انجام نظرسنجی یک راه سرگرم کننده برای شناختن یکدیگر است. همچنین روشی آسان برای سنجش نظرات دانش آموزان بوده، و  نشاندهنده آن است که شما برای نظرات آنها ارزشی نشان می دهید.

 

3. در جریان اخبار باشید (Keep up with the news)

به لطف فیس بوک یا به طور کلی استفاده از رسانه های اجتماعی در تدریس، می توانید دانش آموزان را از آخرین اخبار مربوط به کلاس و نکات آموزشی، به دلیل فرصت دنبال کردن سازمان ها، شرکت ها، سیاستمداران مطلع کنید. به این ترتیب شما همواره می توانید از آخرین تغییرات مطلع شوید.

 

4. اعلامیه بدهید و تکالیف را پست کنید (Make announcements and post homework)

دانش آموزان و معلمان می توانند هر زمان که مقالات یا وب سایت های مرتبط خوبی را پیدا کردند آن را در گروه ارسال کنند. از آنجایی که بسیاری از دانش آموزان یک حساب کاربری در فیس بوک دارند، دسترسی به تکالیف داده شده به آنها از طریق این گروه ها در فیس بوک بسیار آسان است. بعلاوه، می تواند بسیار واضح مشخص نمود که چه چیزی در چه مهلت زمانی از آنها انتظار می رود.

 

5. مسئولیت دیجیتالی را آموزش دهید (Teach digital responsibility)

به دانش آموزان خود می توانید اصول شهروندی دیجیتالی را آموزش دهید . هنگام استفاده از فیس بوک به آنها دستورالعمل هایی برای رفتار مسئولانه و مناسب بدهید. در این مورد، دانش آموزان باید بدانند که چگونه با دوستان و غریبه ها در پروفایل خود در شبکه های اجتماعی شان ارتباط برقرار کنند.

اسنپ ​​چت

بله، اسنپ چت! دانش آموزان عاشق کار با اسنپ چت هستند. دانش آموزان در واقع عاشق به اشتراک گذاشتن لحظات با هم هستند. این امر به به لطف ویدیوها و تصاویر اسنپ چت، به روشی آسان انجام می شود! از همین روش جالب اسنپ چت در کلاس درس هم می توان استفاده کرد!

 

6. ارتباط یک طرفه (One-way communication)

اسنپ ​​چت می تواند برای ارتباط یک طرفه استفاده شود، به عنوان مثال می توان از حساب کلاس/مدرسه برای پخش محتوا استفاده کرد اما محتوایی را از دیگران دریافت نکرد. به این ترتیب دانش آموزان می توانند حساب کاربری شما را بدون نیاز به هر گونه واکنش یا پاسخ غیر ضروری دنبال کنند.

 

7. نمونه های واقعی (Real-life examples)

اگر به عنوان مثال معلم زیست شناسی هستید و در حال تدریس در مورد گونه های جانوری خاصی بودید که به طور تصادفی در حین پیاده روی با آن برخورد کردید، می توانید به لطف حساب کاربری خود در Snapchat فوراً آن را به دانش آموزان خود نیز نشان دهید. همینطور در مورد یادگیری ریاضی از طریق رسانه های اجتماعی می توانید برای مثال به دانش آموزان خود مثال هایی از ریاضیات واقعی که خارج از کلاس با آنها برخورد می کنید را نشان دهید. به این ترتیب، به دانش‌آموزان خود ثابت می‌کنید که وقتی در دنیای واقعی قرار گرفتند، ریاضی واقعاً مفید است.

 

8. خبرنگار شوید (Become a reporter)

مدارس یا سازمان ها می توانند اخبار تولیدی خود را برای کل جامعه به اشتراک بگذارند. برای مثال شما می توانید در مورد یک نمایش موسیقی که توسط مدرسه شما سازماندهی شده است، گزارش دهید. یا فقط تصاویری زنده از یک بازی فوتبال دبیرستانی را به دیگران نشان دهید.

 

9. تمرین واژگان (Vocabulary exercises)

آره دارم میگم! هر معلمی مسئولیت آموزش واژگان را دارد! با استفاده از اسنپ چت می توانید دانش آموز داشته باشید…

  • … از خطاهای آنها عکس بگیرید، اجازه دهید آنها را با عملکرد “قلم” علامت گذاری کنند.
  • … تجربیات خوب را با یکدیگر به اشتراک بگذارید، زیرا آنها به دنبال تأیید یکدیگر هستند.

10. نمایش یافته های درسی با استفاده از هشتگ ها (Booksnaps#)

دانش‌آموزان در هر موضوعی می‌توانند به راحتی از آنچه می‌خوانند عکس بگیرند، و آن را به همراه نظرات خود را درباره آن در اسنپ‌چت به اشتراک بگذارند و یا برای دیگراناز جمله شما ارسال کنند.

 

اینستاگرام

مثل خودم، افراد زیادی هستند که عاشق اینستاگرام هستند و همیشه از آن برای برجسته کردن و نمایش و به اشتراک گذاردن بهترین لحظات زندگی خود استفاده می کنند! در ادامه می بینیم که چگونه می توان از این پلتفرم رسانه اجتماعی مورد علاقه در کلاس درس نیز استفاده کرد:

 

11. ایجاد حساب کاربری برای کلاس (Class-account)

هیچ راه ساده تری برای به اشتراک گذاشتن بهترین لحظات کلاس با هم وجود ندارد! با استفاده از حساب کاربری کلاس خود در اینستاگرام، می‌توانید بهترین خاطرات کلاس خود در یک سفر علمی را به اشتراک بگذارید.

 

12. دانش آموز هفته (Student of the Week)

هر هفته می توانید یکی از دانش آموزان را به دنبال کنندگان خود معرفی کنید. می توانید اجازه دهید دانش آموز یک پست “بیو” با عکس مورد علاقه خود داشته باشد. فراموش نکنید که شما باید آنها را راهنمایی کنید تا محتوای معرفی شان مناسب مدرسه باشد.

 

13. پیشرفت (Progression)

شما به عنوان ادمین پیج کلاس خود می توانید تصاویری از فعالیت های دانش آموزان در طول سال ارسال کنید (البته با اجازه خود دانش آموزان).

 

14. شکار بازی (Hunting game)

به دانش‌آموزان اجازه دهید از «استوری‌های اینستاگرام» برای پیدا کردن چیزهای خاص در دنیای بزرگ اطرافشان استفاده کنند. به این ترتیب، بدون اینکه آنها بدانند، چشمان دانش آموزان را باز می کنید و به آنها اجازه می دهید بیشتر ببینند.

 

15. یک تیم بسازید (Build a team)

آخرین موضوع ولی به همان اهمیت! تیمی از دانش آموزان بسازید که مایلند حساب کاربری کلاس را به درستی و با اشتیاق مدیریت کنند. با آنکه همه ما طرفدار فعالیت در رسانه های اجتماعی نیستیم، ولی سعی کنید همه دانش آموزان را در آن تیم قرار دهید.

توییتر

از اخبار فوری و سرگرمی گرفته تا ورزش و سیاست، شما می توانید همواره داستان کامل را با همه تفسیرهای زنده در توییتر دریافت کنید.  این همان چیزی است که ما برای کلاس درس خود نیاز داریم؛ اطلاع از اخبار، سرگرمی و غیره.

 

16. والدین را درگیر کنید (Engage parents)

والدین علاقه مند به وقایع روزانه کلاس ها می توانند شما را دنبال کنند. روش توئیت کردن شما تصویر بیشتری در مورد آنچه در کلاس اتفاق می افتد به آنها می دهد.

 

17. خلاصه (Summary)

برای پایان دادن به کلاس خود، از دانش آموزان بخواهید که در یک متن کوتاه به طور خلاصه درباره موضوع درسی “توئیت” کنند. به دانش آموزان اجازه دهید تا در مورد موضوع نظر بدهند. خواهید دید که آنها برای گفتگو با یکدیگر و ارائه نظرات خود براحتی فعال خواهند شد.

 

18. به تعدادی از این #هشتگ ها بپیوندید (Join some of these #hashtags)

با عضویت در هشتگ #educhat یا #edutech به راحتی با معلمان دیگر ارتباط برقرار کنید و با آخرین روندهای آموزش همراه باشید و در فعالیت های گروه ها و  انجمن های مربوطه شرکت کنید.

 

19. کاوش و توییت کنید! (Explore and tweet!)

هیچ چیز برای دانش آموزان سرگرم کننده تر از بیرون رفتن و کشف کردن چیزهای جدید نیست. اجازه دهید آنها در مورد آموخته ها و تجربیات خود توییت کنند. به این ترتیب، اعضای شما و حتی خانواده شان می توانند در سفر زندگی همراه گیری هایشان باشید.

 

20. بررسی های خرد (Microreviews)

به دانش آموزان خود فرصت دهید تا به تکالیف کتاب درسی شان واکنش نشان دهند و افکار خود را در قالب کامنت بیان کنند. حتی آنها را تشویق کنید تا نظرات خود را برای نویسندگان کتاب های درسی توییت کنند. همچنین خیلی جذاب خواهد بود اگر بتوانند نقد و نظر خود را در مورد آن بخش از کتاب، تنها با 280 کاراکتر به طور خلاصه بیان کنند. گفتگو را باز کنید و اجازه دهید که نقد کنند.

یوتیوب

بیایید به دنیای ویدیوهای خنده دار و کلیپ های حیوانات دیوانه در شبکه یوتیوب سر بزنیم. خوشبختانه چیزهای بیشتری در این شبکه وجود دارد.  YouTube ده‌ها راه برای استفاده در مقاصد آموزشی ارائه می‌دهد. بیایید این درس تک بعدی را به یک بحث تعاملی تبدیل کنیم که تخیل دانش آموزان را هم باز کند:

 

21. مدرسه و کلاس های آنلاین (EdTech school)

یوتیوب سرشار از ویدئوهایی است که به طور خاص برای اهداف آموزشی ایجاد شده‌اند. این ویدئو ها اغلب مختصر و به سبک حرفه‌ای هستند و شما می توانید موضوعات درسی خود را از زبان معلمان و اساتید دیگر در سراسر جهان مشاهده نمایید.

 

22. کلاس های ادبیات (Literature classes)

شما می توانید در کنار مطالعه کتاب های ادبیات ویدیوهای آن هنرمندان را که کارهای خود را نشان می دهند و در مورد کتاب های خود صحبت می کنند را مشاهده نمایید.. هیچ راه بهتری برای آشنایی با آن آثار وجود ندارد زیرا خود نویسندگان و هنرمندانی که همه چیز را در مورد آن می دانند، آن را معرفی می کنند.

 

23. آرشیو تاریخ (History archive)

با استفاده از فیلم های YouTube ، می توانید به راحتی به نسل فردا نشان دهید که قبلاً نوع زندگی و نحوه تفکر نسل قبل چه بوده است. آنها با کمک این فیلم ها بخوبی در مورد نحوه رفتار متفاوت مردم و اینکه چگونه زندگی آنها اکنون متفاوت است، خواهند دانست.

 

24. دانش آموزان خود  را تشویق کنید تا خود خالق محتوای رسانه ای شوند (Let the student become the creator)

اگر مدرسه شما اجاره  استفاده از دوربین یا تبلت را می دهد، می توان برای دانش آموزان تکلیفی برای نوشتن و تولید محتوای تصویری تعیین کرد. به عنوان مثال می توانید از دانش آموزان بخواهید که برای کلاس بازاریابی شان یک ویدیوی تبلیغاتی ایجاد کرده و آن را منتشر نمایند.

 

25. آقای انیشتین (Mister Einstein)

معلم علوم دیوانه ای شوید که همیشه می خواستید باشید! چه کسی اهمیت می دهد که ابزاری برای ایجاد آزمایشات در مقیاس بزرگ ندارید، بسیاری از افراد دیوانه قبلاً این کار را برای شما انجام داده اند! فقط در یوتیوب جستجو کنید.

 

جمع بندی

یک مشاله مهم در این زمینه این است که اگر چه شما در زمینه خود متخصص هستید، اما احتمالاً در مورد رسانه های اجتماعی متخصص نیستید. با دانش آموزان خود تعامل کنید، اجازه دهید راه را به شما نشان دهند! دانش آموزان شما خوشحال خواهند شد که چیزی به شما یاد دهند. درضمن مراقب باشید که اگر دانش آموزیی حساب کاربری در شبکه های اجتماعی ندارد، حتما به نحوی وی را هم درگیر محتوای به اشتراک گذاری شده در آن شبکه ها بنمایید.

______________________________________________

در صورت تمایل به آموزش و افزایش سواد شبکه های اجتماعی خود می توانید علاوه بر تهیه پکیج سواد رسانه های اجتماعی وارلی، شرکت در این دوره های آموزشی در مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی می تواند نقطه شروع خوبی باشد.

مقاله “25 ایده درسی برای استفاده از رسانه های اجتماعی در کلاس درس” ترجمه مقاله انگلیسی در رابطه با کاربرد رسانه های اجتماعی در ارتقای آموزش به دانش آموزان است که توسط مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی برای مطالعه و استفاده شما دانش آموزان عزیز ترجمه و ویرایش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.