10 مهارت ضروری کامپیوتر برای دانش آموزان

مهارت های لازم رایانه برای دانش آموزان دبیرستانی

مهارت های کامپیوتری مختلفی مانند مهارت های نوشتن و ویرایش اسناد، مهارت های ارائه، مهارت های ارتباطی، مهارت های مدیریت مالی، مهارت های رسانه های اجتماعی، مهارت های تایپ انگلیسی و فارسی، مهارت های اولیه ویرایش عکس و مهارت های تحقیق علاقه مندی و غیره وجود دارد، که به دانش آموزان کمک می کند تا خلاقیت خود را پرورش و توسعه دهند، تفکر منطقی خود را افزایش دهند و آنها را قادر می سازد تا موضوعات آموزشی مورد نیاز خود را از سراسر جهان پیدا کنند. به خوبی می‌دانیم که هیچ زمینه‌ای وجود ندارد که کامپیوترها و اینترنت فرآیند های مربوطه اش را نداشته باشد. در آینده، دانش‌آموزان می‌توانند تجارت کنند یا می‌توانند کار یا هر چیز دیگری انجام دهند، اما نمی‌توانند از کامپیوتر و اینترنت برای انجام کارها فرار کنند. آنها حتی در روز اول کار خود نیز برنامه های کامپیوتری و اینترنتی را در دفتر شان حتما پیدا خواهند کرد.

بنابراین همانطور که مطالعه قبل از امتحانات مهم است، یادگیری این مهارت ها برای مشاغل و به عبارت دیگر توسعه شغلی شان هم به همان اندازه مهم است. ضرب المثلی هست که می گوید قبل از حادثه به فکر چاره باشید. دانش پایه کامپیوتر در بین دانش آموزان مدارس بخصوص دبیرستان ها امروزه به اندازه سایر دروس مانند زبان خارجه، ریاضی و اقتصاد اهمیت دارد. همانطور که می بینیم کامپیوتر و اینترنت در زندگی روزمره ما ضروری شده اند، تقریبا همه چیز در حال تبدیل شدن به تکنولوژی پیشرفته و یکپارچه شدن با فناوری اطلاعات است. بنابراین این دانش اولیه کامپیوتر برای دانش آموزان و بزرگسالان برای بقا در یک حرفه یا موفقیت بسیار مهم است. اگر امروز می خواهید شغل یا مهارتی برای موفقیت خود داشته باشید، سواد اولیه کامپیوتر به عنوان یک مهارت ضروری در نظر گرفته می شود.

مهارت و ابزارهای فناوری اطلاعات نقش زیادی در پیشرفت شخصی و شغلی دانش آموزان دارند. امروز، من فقط در مورد مهارت هایی صحبت خواهم کرد که برای دانش آموزان ضروری و مهم هستند. بحث این مقاله در مورد آن دسته از مهارت‌های کامپیوتری که به دانشجویان در تحصیل و شغل کمک می‌کنند و اینکه چرا یادگیری مهارت‌های کامپیوتری زیر برای آنها بسیار مهم است، می باشد. بنابراین در این مقاله، من سعی می‌کنم مهارت‌های برتر را که برای یادگیری هر دانش آموز و دانشجویی ضروری است، کشف کنم.

 

1. مهارت های تایپ کامپیوتری به زبان انگلیسی و فارسی

مهارت‌های تایپ کامپیوتری به زبان انگلیسی با حداقل سرعت 40 کلمه در دقیقه (wpm) و بیش از 25 wpm در زبان فارسی از ضروریات محسوب می‌شوند، این به دانش آموزان کمک می‌کند سریع‌تر در رایانه شخصی و در لپ‌تاپ تایپ کنند. دانش آموزان نیاز به ارائه تکالیف مختلف در مورد موضوعات در دانشگاه دارند و همه این تکالیف با استفاده از رایانه و اینترنت ایجاد می شوند. اگر دانش‌آموزان بدانند که چگونه به زبان انگلیسی و فارسی سریع‌تر و دقیق‌تر تایپ کنند، در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی خواهند کرد.

در غیر این صورت، اگر نمی دانند چگونه به انگلیسی یا فارسی تایپ کنند، باید به کسی در یک کافی نت پول بدهند که آن را برای آنها تایپ کند. چنین امری در حالت عادی سالانه بیش از 500 هزار تومان حداقل هزینه خواهد داشت. مهارت‌های تایپ برای دانشجویان نه تنها به آنها کمک می‌کند تا تکالیف دانشگاه را سریع‌تر تایپ کنند و در هزینه‌شان صرفه‌جویی کنند، بلکه به آنها کمک می‌کند تا در آینده شغل بهتری هم پیدا کنند.

 

2. مهارت های نوشتن و ویرایش اسناد

نوشتن و ویرایش اسناد از دیگر مهارت های حیاتی دانش آموزان است. دانش‌آموزان می‌توانند نوشتن و ویرایش اسناد را در Microsoft Word و Google Docs یاد بگیرند و تمرین کنند. هر دو این ابزارها برای ایجاد تکالیف، جزئیات پروژه، نوشتن یادداشت و برای انواع کارهای ویرایشی بسیار موثر هستند. تقریباً همه شرکت ها و ادارات خصوصی و دولتی از برنامه های مایکروسافت آفیس برای کارهای رسمی خود استفاده می کنند.

دانش آموزان همچنین می توانند از Office 365 و Google Docs به صورت آنلاین استفاده کنند. استفاده آنلاین از Microsoft Word و Google Docs به آنها کمک می کند تا اسناد را حتی در تلفن همراه خود ایجاد و ویرایش کنند. این مساله در یک آن اتفاق می‌افتد و از همین رو حتی چند دانش‌آموز می‌توانند به طور همزمان از هر کجا و در هر دستگاهی روی یک سند کار کنند.

یادگیری سند نویسی باعث افزایش علاقه و خلاقیت دانش آموزان می شود. دانش‌آموزان به همین جا بسنده نمی‌کنند و نوشتن سطح بعدی مانند کپی‌رایتینگ و نوشتن محتوا را یاد خواهند گرفت. و زودتر مهارت‌های نویسندگی بالایی خواهند داشت که می‌توانند برای وبلاگ شخصی یا وبلاگ حرفه‌ای، کار آزاد پاره وقت استفاده کنند. آنها می توانند این کار را فقط با استفاده از 2 ساعت در طول شبانه روز در هر جایی مانند خوابگاه یا خانه انجام دهند. و این یک مهارت عملی است که در حرفه و تجارت هر کس بسیار مهم است. بدین شکل دانش‌آموزان از نوشتن سند شروع می کنند، اما این شانس وجود خواهد داشت که روزی همان ها ویراستار، نویسنده، و یا یک طراح حرفه ای شوند.

 

3. محاسبات ریاضی و مهارت های مدیریت مالی شخصی

وقتی در مورد محاسبات ریاضی، امور مالی شخصی و حرفه ای یا مدیریت پول صحبت می کنیم، نرم افزار پیشرو در این زمینه مایکروسافت اکسل Excell است. مایکروسافت اکسل در زندگی روزمره ما کاربردهای مختلفی دارد. یادگیری مایکروسافت اکسل به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا هزینه‌های مختلف زندگی خود در دانشگاه مانند پرداخت هزینه‌ها، هزینه‌های سفر، هزینه‌های مهمانی و غیره را به طور روزانه تنظیم کنند. اکسل همچنین به آنها کمک می‌کند تا محاسبات را در نمودارها و گزارش‌ها ترسیم کنند تا بتوانند موارد مختلف آن را تجزیه و تحلیل کنند. البته نرم افزار اکسل نه تنها در استفاده شخصی برای دانش آموزان مفید است، بلکه صدها مزیت دیگر مانند انجام محاسبات مربوط به موضوعات درسی و حرفه ای مانند اقتصاد و غیره را دارد.

 

4. مهارت های ارائه

ارائه یک مهارت رفتاری است که در حین ارائه پروژه در کلاس مشاهده می شود. برای ایجاد ارائه، دانش‌آموزان می‌توانند از Microsoft PowerPoint یا اسلایدهای Google استفاده کنند. مایکروسافت پاورپوینت گزینه های بیشتری نسبت به نرم افزار های دیگر ارائه مانند اسلایدهای گوگل برای ارائه دارد.

اثربخشی و کیفیت ارائه زمانی بیشترین اهمیت را دارد که نکته مهم در ارائه تأثیرگذاری آن باشد. در ارائه حرفه ای می بایست رنگ پس‌زمینه اسلایدها، انتخاب تصاویر، روند انیمیشن، نوع تایپ و جهت‌گیری سوژه‌ها و اشیا به درستی انتخاب گردند. در واقع همانطور که رفتارهای ما در شغل، تجارت و جامعه اهمیت دارد، به طور مشابه، دانش حرفه ای ما برای ارائه نیز مهم است. خوشبختانه یادگیری مهارت های ارائه در رایانه با استفاده از Microsoft PowerPoint و قالب های از پیش طراحی شده بسیار آسان است.

 

5. ویرایش عکس، طراحی گرافیک، و مهارت های هنری

ویرایش عکس و مهارت های هنری کامپیوتری مهارت های رایانه ای مهمی برای دانش آموزان محسوب می شود، بخصوص اگر دانش آموز دارای مهارت هنری استثنایی باشد. حقیقت مهمی که بسیاری از مردم نمی دانند، این است که هر کاری که در زندگی خود انجام می دهیم، هر آنچه در اطراف خود می بینیم ترکیبی از هنر و علم است.

بنابراین من معتقدم که برای دانشجویان دانشگاهی بسیار مهم است که استعدادهای اولیه دوران کودکی خود را شناسایی کرده و با استفاده از نرم افزارهای ویرایش عکس، طراحی گرافیک و انیمیشن مانند Adobe Photoshop، Adobe Illustrator و غیره در اوقات فراغت خود، آنها را کشف کنند. بسیار محتمل است که بدین وسیله بتواند دری کاملاً جدید به سمت خلاقیت استعدادهای خود بگشاید.

استفاده های قدرتمند مختلفی از فتوشاپ در زندگی ما وجود دارد و می تواند برای ایجاد یک شغل بسیار مفید باشد و این می تواند فرصت های شغلی پاره وقت یا تمام وقت را برای دانشجویان فراهم کند. همچنین، به عنوان یک مزیت اضافی، اگر این مهارت ها را یاد بگیرید، می توانید علاوه بر ایجاد و ویرایش طرح ها برای پروژه ها و ارائه های دانشگاهی، عکس های خود را به گونه ای ویرایش و منتشر کنید که قبلاً هیچ کس دیگری انجام نداده است.

 

6. مهارت های اولیه سخت افزار و تعمیر و نگهداری کامپیوتر

رفع مشکلات کامپیوتر و موبایل بخشی از زندگی ماست. این بسیار مهم است که دانش آموزان در مورد سخت افزار کامپیوتر و روش های عیب یابی حداقل در حد اولیه و پایه بدانند.

دانش آموزان باید نحوه خرید و دانلود نرم افزار را بدانند. دانش‌آموزان باید بدانند که چگونه نرم‌افزار جدید را نصب کنند و نرم‌افزارهای قدیمی را که مورد استفاده نیستند حذف کنند. دانش آموزان باید بدانند که چگونه کامپیوتر خود را تمیز و در برابر ویروس ها ایمن نگه دارند. دانش آموزان باید بدانند که چگونه تجهیزات خاصی مانند نصب رم، هارد دیسک، لوازم جانبی ورودی-خروجی اولیه و غیره را به کامپیوتر و لپ تاپ متصل و اضافه کنند.  اگر آنها این مهارت های اولیه تعمیر کامپیوتر و موبایل را بدانند، می توانند پول خوبی را برای والدین خود پس انداز کنند و از همین پول می توانند برای کتاب ها و سایر دوره های آنلاین و آفلاین خود استفاده کنند.

بنابراین برای دانش آموزان مهم است که چند مهارت اولیه سخت افزار کامپیوتر را یاد بگیرند تا برای مشکلات کوچکتر نیازی به مراجعه به تکنسین های کامپیوتر نداشته باشند. به لطف داده های اینترنتی مقرون به صرفه و سرعت پخش خوب، آنها می توانند چنین مهارت هایی را به شکل فیلم های آموزشی بعضا رایگان بیاموزند.

 

7. تحقیق اینترنتی و مهارت های یادگیری آنلاین

مهارت های تحقیق مهم ترین مهارت های مورد اشاره در لیست ما هستند. این مهارت در واقع مهارت شماره یک و مورد علاقه مناست. چرا که شخصا من عاشق تحقیق هستم. تحقیق برای من به معنای بیشتر دانستن است، یعنی کشف حقیقت پنهان. مثلا چه باید کرد؟ چرا این کار را می کند؟ اگر این کار را انجام دهم یا نکنم چه تاثیری می تواند داشته باشد؟ و..

تحقیق تنها وسیله جمع آوری داده ها برای تکالیف نیست. بلکه به معنای یافتن حقیقت است. همچنین به معنای تجزیه و تحلیل دقیق و تصمیم گیری بر اساس آن است. پیدا کردن اینکه راه حل مناسب چه می تواند باشد؟

به صورت عملی تحقیق زمانی شروع می شود که مشکل خاصی وجود داشته باشد و ما نیاز به راه حل داشته باشیم. تحقیقات زمانی شروع می شود که بخواهیم نوآوری کنیم. تحقیقات زمانی شروع می شود که بخواهید موسسات آموزشی معتبر آنلاین را پیدا کنید، تحقیقات زمانی شروع می شود که بهترین دوره های آنلاین را با هم مقایسه می کنیم، تحقیقات نیز زمانی شروع می شود که شما در مورد پروژه ها یا برنامه های خاصی اقدام کنید و هنگامی که به نتایج یک پرس و جو نگاه می کنیم، می توانیم داده ها و اطلاعات را تجسم و تجزیه و تحلیل کنیم.

به عنوان مثال، قبلاً ثابت شده است که هیچ جایگزینی برای کار سخت وجود ندارد. این یک واقعیت مبتنی بر تحقیق است. اما اگر می خواهید تست کنید، پس شروع کنید به یادگیری سخت واقعی برای موضوعی که برای چند هفته در آن خوب نیستید. و بعد از چند هفته، خواهید دید که نتایج عالی کسب می کنید. آنها دیگر آنقدر سخت نیستند زیرا شما با زحمت خود سختی را کنار می زنید.

تحقیق کاری نیست که فقط پژوهشگران، پزشکان و دانشمندان بتوانند انجام دهند. تحقیق می تواند توسط هر کسی در مورد هر چیزی انجام شود. فرآیند به سادگی بالا است. اما بله، چند مهارت وجود دارد که گزارش های تحقیقاتی را بهتر می کند و زمانی که یک گزارش پژوهشی می تواند زندگی میلیون ها نفر را برای مثال به شکلی مثبت و یا منفی تحت تاثیر قرار دهد بسیار مهم است.

بنابراین حتی یادگیری مهارت های اولیه انجام تحقیق به صورت آنلاین با استفاده از رایانه و اینترنت برای دانش آموزان در طول تحصیلات دانشگاهی و بعد از تحصیل بسیار مفید خواهد بود. یادگیری آنلاین همچنین به این معنی است که دانش آموزان می توانند دوره های آنلاین را بگذرانند. دانش‌آموزان می‌توانند به برنامه‌هایی با امکان اخذ مدارک معتبر و غیره نیز بپیوندند که بخشی از تحقیق و یادگیری مورد نظر ما است. اگر دانش آموزان قدرت تحقیق از طریق اینترنت را درک کنند و از آن استفاده کنند، نیمی از مشکلات دنیا حل می شود.

 

8. مدیریت داده ها، حریم خصوصی و مهارت های امنیتی

مدیریت داده ها کار سخت و بار اضافی است که توسط فناوری اطلاعات بر دوش دانش آموزان وارد می شود. مانند حذف پیام‌های WhatsApp، فایل‌های دسکتاپ، داده‌های فلش مموری ها، عکس‌های موبایل و مدیریت اسناد آموزشی و دانشگاهی و غیره، واقعاً کار بسیار زیادی است. حالا این کارها زمان می برد و مدیریت، حذف، انتقال و آپلود از قسمت های زیادی از مغز دانش آموز استفاده می کند و دانش آموزان را دچار استرس کند. اگر آنها مدیریت اولیه داده ها را بیاموزند، می تواند بسیار مفید باشد و در نتیجه هیچ ترسی برای از دست دادن داده های مهم نداشته باشد.

به عنوان مثال، دانش آموزان می توانند از فضای ذخیره سازی ابری رایگان ارائه شده توسط گوگل، مایکروسافت و بسیاری دیگر استفاده کنند. اگر حجم داده‌ها بیش از 15 گیگابایت باشد، مانند ویدیوها و فایل‌های صوتی، استفاده از طرح ذخیره‌سازی ابری پولی نیز مفید است.

امروزه دانش آموزان از موبایل و کامپیوتر استفاده می کنند و بدیهی است که داده های زیادی در آن داشته باشند. بنابراین یادگیری اصول حریم خصوصی و امنیت داده های خود برای دانش آموزان نیز مهم است و این مهارت یکی از مهارت های ضروری کامپیوتری است.

 

9. مهارت های رسانه های اجتماعی

وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های رسانه‌های اجتماعی به دلیل محتوای بسیار متنوع، بسیار جذاب هستند. زندگی دانشجویی هیجان‌انگیزترین زمان است، زیرا بار مالی، یا مسئولیت های مختلف خانوادگی و غیره زیادی بر دوش آنها نیست. بنابراین دانش آموزان و دانشجویان در زمانی که آزاد هستند از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و در نتیجه ممک است که خیلی زود به آن معتاد شوند. بنابراین مهم است که دانش آموزان در مورد مهارت ها و روش های استفاده هوشمندانه از رسانه های اجتماعی بیاموزند تا به مشکلات مربوط به آن دچار نشوند.

 

10. مهارت های ارتباط دیجیتال

ارتباطات دیجیتال در حال افزایش است. همه بیشتر از ارتباط کلامی مستقیم و واقعی از واتس اپ، ایمیل و برنامه های چت استفاده می کنند. عکس پروفایل و سلفی نیز بخشی از این ارتباط است. بنابراین برای دانش‌آموزان مهم است که با استفاده از این ابزارهای ارتباطی دیجیتال، چه زمانی ارتباط برقرار کنند و چگونه ارتباط برقرار کنند.

همانطور که حتما می دانید که آخرین نوآوری ها در فناوری اطلاعات در مورد ارائه و تعامل است. هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و روبات‌ها اکنون در اینترنت و کامپیوتر با انسان ارتباط برقرار می‌کنند. اگر چه این مساله هنوز خیلی عمومی نشده است ولی هنوز هم رعایت نکات احتیاطی و آداب معاشرت در ابزارهای ارتباطی رایانه ای برای شما مفید خواهد بود.

 

اینها مهارت های ضروری کامپیوتری است که به نظر من باید هر روز یک ساعت یا چند دقیقه یاد بگیرید و تمرین کنید. پیشنهاد می کنیم با کمک یکی از روش های زیر آنها را بیاموزید و در آنها استاد شوید:

  • می توانید این مهارت ها را به صورت آنلاین در یوتیوب یا دیگر پلتفرم های نمایش ویدئو و یا از طریق شرکت در دوره های آنلاین بیاموزید.
  • می توانید این مهارت ها را بعد از ساعات درسی خود در مدرسه در شهر یا محله خود به صورت آفلاین و در یک موسسه آموزشی یا از طریق کتاب های خودآموز بیاموزید.
  • می توانید معلمانی را به صورت آنلاین و آفلاین استخدام کنید تا به شما آموزش دهند.
  • اگر زیرساخت کافی فناوری اطلاعات و معلمان واجد شرایط وجود داشته باشد، می‌توانید این مهارت‌ها را در مدرسه یا دانشگاه خود بیاموزید.
  • اگر بخواهید مهارت های لازم رایانه ای را از دوره های آموزشی ما در مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی بیاموزید، با ما در تماس باشید.

______________________________________________

مقاله “10 مهارت ضروری کامپیوتر برای دانشجویان و دانش آموزان” ترجمه مقاله انگلیسی در رابطه با مهارت های ضروری رایانه برای دانش آموزان سال آخر دبیرستان است که توسط مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی برای مطالعه و استفاده شما دانش آموزان عزیز ترجمه و ویرایش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *