ورزش های طولانی مدت به عنوان راهی برای سالم ماندن و تناسب اندام شناخته می شوند. ولی مزایای ورزش فراتر از این بوده است. ورزش منظم و طولانی دارای فواید فیزیکی و فیزیولوژیکی است. از جمله مزایای فیزیولوژیکی سلامت روان است. ورزش برای دانش آموزان با توانایی مغز در جذب، ذخیره و پردازش اطلاعات مرتبط است. تأثیرات ورزش بر آموزش نامحدود است. از همین رو دانش‌آموزان تشویق می‌شوند تا در دوران مدرسه در تمارین ورزشی مختلف به طور جدی شرکت کنند. هر چند متاسفانه بسیاری از آنها در این فعالیت ها به شکل فعالانه ای شرکت نمی کنند. در اینجا فهرستی از ده فایده و مزیت ورزش برای دانش آموزان تهیه شده است. پس از خواندن این مطلب تا انتها، متوجه خواهید شد که ورزش چگونه به دانش آموز کمک کرده و منفعت می رساند.

سلامتی

ورزش و سلامت به شدت با هم مرتبط هستند. فشار ناشی از ورزش روی استخوان ها، ماهیچه ها، رباط ها و تاندون ها وارد شده و آنها را قوی و سالم می کند. ورزش به سوزاندن کالری در بدن کمک می کند و احتمال چاقی را کاهش می دهد. ورزش عملکرد و استقامت عضلات قلب بهبود می دهد و کارایی آن افزایش می دهد و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد. ورزش باعث استفاده از قند در خون می شود. در هنگام فعالیت های بدنی گلوکز به انرژی تبدیل می شود و از این رو ورزش قند خون را متعادل می کند. ورزش همچنین به مبارزه با سرطان و سایر بیماری های سبک زندگی کمک می کند.

اعتماد به نفس و عزت نفس

صرف دست دادن بعد از برنده شدن باعث ایجاد عزت نفس می شود. همچنین تشویق و تمجید از طرف والدین، دوستان و مربیان باعث می شود دانش آموز احساس کند بخوبی در جامعه نزدیکانش پذیرفته شده است. یک دانش آموز با انگیزه بیشتر از دانش آموزی که همه چیز را علیه خود می بیند در کلاس و درس خود خوب عمل می کند.

کار تیمی و گروهی

کار تیمی کلید موفقیت در بخش های مختلف زندگی و کار است. از آنجا که در در ورزش های گروهی باید با سایر اعضای تیم همکاری کنید تا برنده شوید انجام این ورزش ها بهترین روش تمرین کار گروهی و تیمی است. برای موفقیت در آموزش هم، دانش آموز باید دست در دست معلمان و دانش آموزان دیگر با آنها همکاری کند. برای مثال وقتی دانش آموزی بعد از مدرسه روی یک پروژه درسی با دانش آموزان دیگر کار می کند، دانش آموزانی که مهارت کار گروهی داشته باشند به اهداف خود بهتر و سریع تر می رسند. در محبط کاری نیز کارفرمایان علاقه مند به استخدام کارمندانی دارند که بتوانند با سایر کارکنان برای رسیدن به اهداف مشترک کاری همکاری کنند. بدین ترتیب مهارت های کار گروهی از دیگر الزامات برای تضمین یک شغل خوب است که با انجام ورزش می توان به آن دست پیدا کرد.

رهبری

در ورزش، رهبری وجود دارد. کاپیتان شدن به دانش آموزان مهارت هایی می دهد که چگونه رهبر خوبی شوند. این مهارت بغیر از زمان تحصیل در مراحل بعدی زندگی نیز به او کمک می کند. برای مثال ممکن است آن دانش آموز به سیاست علاقه پیدا کند و در نهایت به یک رهبر عالی تبدیل شود. کاپیتان بودن در مدرسه به دانش آموز کمک می کند تا علاقه و مهارت های رهبری را به دست آورد. بسیاری از رهبران در مقطعی از تحصیل خود به نحوی در جایگاه رهبری مدرسه خود بوده اند. بسیاری از موقعیت های برتر در شرکت ها به فردی با مهارت های رهبری نیاز دارند و یادگیری این مهارت در ورزش می تواند بر توسعه توان شغلی و کاری فرد بسیار کمک نماید.

مهارتهای اجتماعی

ورزش افراد را دور هم جمع می کند. از همین رو دانش آموزانی که ورزش می کنند، دوستان زیادی دارند. همچنین هنگام بازی در مدارس دیگر و با تیم های دیگر، آنها فرصتی برای تعامل با افراد جدید پیدا می کنند. ورزش به دانش آموزان این فرصت را می دهد که حتی در هنگام تحصیل به کشورهای خارجی بروند. آنها در یک کشور خارجی می توانند از طریق ارتباط با دیگر بازیکنان، زبان های خارجی یاد بگیرند. به همین ترتیب ورزش به ایجاد حس تعلق کمک می کند. مهارت های اجتماعی و ارتباطی بدست آمده در حین ورزش، بعداً به آن دانش آموزان در شغل و روابط آینده شان به طور جدی کمک می کند. انسان در سنین پایین تر با اهمیت ارتباط با اطرافیان آشنا می شود. دانش آموزان ورزشکار به طور معمول قربانی قبیله گرایی و سایر تبعیض ها نیستند. آنها عموما از حضور همه در زندگی خود قدردانی می کنند. این قابلیت به آنها توانایی زندگی با هرکسی را می دهد که باعث می شود که فرد در شهرهای دیگر و حتی کشورهای خارجی بتواند زندگی و بقای خود را آسان کند.

انضباط

انضباط کلید موفقیت در ورزش است. در ورزش، دانش آموز باید قوانین تعیین شده را رعایت کند و از مربی خود اطاعت کند. در حالی که سایر دانش آموزان ممکن است به دلیل بیکاری به فکر مصرف مواد مخدر باشند، یک دانش آموز ورزشکار مشغول تمرین هایش است، او زمانی برای کارهای خلاف قانون مانند مصرف مواد مخدر ندارد. مربیان همچنین به آنها در مورد تأثیرات منفی مواد مخدر در زندگی ورزشی خود اطلاع می دهند و در نتیجه آنها را از این مساله دور نگه می دارند. از طرف دیگر با نظم و انضباط، دانش آموز می تواند به اهداف مختلف خود برسد. مهارت های مدیریت زمان در ورزش آموخته می شود. بدین ترتیب انضباط و مدیریت زمان از جمله مزیت ورزش برای دانش آموزان می باشد.

قدرت مغز

ورزش بهترین راه مبارزه با استرس است. ورزش به بهبود عملکرد شناختی و حافظه مغز کمک می کند. پس از گذراندن چندین ساعت در کلاس، دانش آموز به مدت زمانی نیاز دارد تا ذهن خود را تازه کند. ورزش توانایی دانشجویان ورزشکار را برای تمرکز و فعالیت های درسی در کلاس ارتقا می دهد.

شغل و اشتیاق

برخی از دانش آموزان کلا به ورزش علاقه دارند و در آن خوب هستند. هیچ چیز به شیرینی انجام کاری که استعداد دارید نیست. به عنوان یک فوتبالیست در مدرسه، می توانید اشتیاق تبدیل شدن به یک ورزشکار برتر را داشته باشید و بعد از آن می توانید مربی شوید و افراد دیگر را آموزش دهید. ورزش مشاغل زیادی دارد که به افراد حرفه ای نیاز دارد. از همین رو می‌توانید حتی تصمیم بگیرید که برای یکی از مشاغل آن مانند داور یا مربی شدن، وارد ورزش شود.

بهبود سطوح انرژی

ورزش منظم بدن سطح انرژی ما را بهبود می بخشد. دانش آموزان ورزشکار می توانند در طول روز بدون احساس خستگی فعال باشند. ورزش منظم بدن باعث افزایش عملکرد ریه ها می شود. بدین ترتیب آنها می توانند اکسیژن بیشتری را به بدن جذب کنند که در تولید انرژی استفاده می شود. دانش‌آموزان ورزشکار می‌توانند وظایف خود را با تلاش و زحمت کمتری انجام دهند. ورزشکاران در مقایسه با غیر ورزشکاران می توانند مسافت های طولانی تری را پیاده روی کنند.

مدیریت احساسات

جریان احساسات و تغییرات آن در ورزش زیاد اتفاق می افتد. مربیان به دانش آموزان آموزش می دهند که چگونه احساسات منفی مختلف می تواند بر عملکرد آنها تأثیر بگذارند. دانش آموزان ورزشکار بنا به تمرین می توانند احساسات خود را کنترل کنند. مهارت‌های مدیریت هیجانی که در سنین جوانی آموخته می‌شود به فرد کمک می‌کند تا در آینده با چالش‌های حیاتی زندگی مقابله کند.

این 10 مزیت به اختصار مزیت های ورزش برای دانش آموزان و جوانان در زندگی و تحصیلی و کار شان بود که امیدواریم مفید فایده بوده باشد.