چرا سواد رسانه ای این روزها مهم تر از همیشه است

با توجه به فراوان بودن اخبار جعلی و شایعات آنلاین داشتن سواد رسانه ای بسیار مهم است.

بسیار مهم است که بیاموزید که به طور انتقادی در مورد رسانه ای که مصرف می کنید فکر کنید و شروع به تصمیم گیری آگاهانه در مورد اینکه چه خبر جعلی است و چه چیزی حقیقت است، بکنید. در این مقاله ترجمه شده می خواهیم بررسی کنیم که چرا این مساله یا همان سواد رسانه ای مهم است و چگونه می توانید امروز شروع کنید!

سواد رسانه ای توانایی تفکر انتقادی درباره آنچه می بینید، می خوانید و می شنوید است. بر اساس این تعریف سواد رسانه ای به ما کمک می کند تا اطلاعات را از دیدگاه های مختلف تجزیه و تحلیل کنیم. امروزه با منابع بسیار زیاد اطلاعات، مهارت‌های تفکر انتقادی می‌تواند به افراد کمک کند تا منابع قابل اعتماد را شناسایی کرده و از میان نویزها برای دستیابی به حقیقت عبور کنند. به عنوان مثال، ممکن است سریعتر اخبار جعلی را تشخیص دهیم یا بفهمیم که چرا برخی محصولات بیشتر از سایرین در سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک یا اینستاگرام تبلیغ می شوند. همچنین ممکن است متوجه شویم که محتوایی که در آن پلتفرم‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود اغلب با یک دستور کار مانند ترویج ایدئولوژی سیاسی یک سازمان یا متقاعد کردن کسی برای خرید چیزی که به آن نیاز ندارد، همراه است.

 

اهمیت سواد رسانه ای

این روزها با توسعه فضای مجازی و اطلاع رسانی های اینترنتی داشتن سواد رسانه ای ضروری است زیرا به مردم کمک می کند پیام هایی را که به آنها منتقل می شود درک کنند. امروزه با منابع بسیار زیاد اطلاعاتی، سواد رسانه ای می تواند به مردم کمک کند تا منابع قابل اعتماد را شناسایی کرده و برای دستیابی به حقیقت، سر و صدای اضافی را فیلتر کنند.

 

سوگیری ذاتی در رسانه ها

سواد رسانه ای می تواند به افراد کمک کند سوگیری ها را در رسانه ها و نحوه تأثیر آنها بر درک آنها از یک رویداد یا موضوع را تشخیص دهند. به عنوان مثال، یک خبرگزاری محافظه کار ممکن است فقط حملات تروریستی را پوشش دهد تا مردم را بترساند. همان سازمان رسانه‌ای ممکن است از زبان احساسی استفاده کند تا خوانندگان را نسبت به پناهندگان و مهاجرانی که وارد کشورشان می‌شوند احساس منفی کند. یک سایت خبری مترقی ممکن است برابری را برای همه جنسیت ها ترویج کند یا نشان دهد که چگونه فقر بر جوامع اقلیت تأثیر می گذارد. با شناخت آن سوگیری‌ها، می‌توانیم درباره نحوه پاسخگویی منطقی به این موضوعات بعضاً احساسی، تصمیم‌گیری کنیم.

 

سواد رسانه ای به عنوان یک ابزار آموزشی

سواد رسانه ای همچنین می تواند برای یادگیری در مورد ایده ها، فرهنگ ها و دیدگاه های جدیدی که ممکن است قبلاً مورد توجه قرار نگرفته اند نیز استفاده شود. درک رسانه ممکن است به شما کمک کند در مدرسه یا محل کار بهتر عمل کنید (مثلاً از طریق نوشتن یک مقاله متقاعدکننده). سواد رسانه ای همچنین می تواند به مردم کمک کند تصمیم بگیرند که چه چیزی را می خواهند بیشتر بیاموزند تا شکاف های دانشی را که رسانه های سنتی از قلم انداخته اند پر کنند.

 

مسئولیت گرفتن

هر چه بیشتر از آنچه در اطراف ما در جوامع، مدارس و محل کارمان اتفاق می افتد آگاه باشیم، برای ایجاد تغییر آماده تر و مجهزتر خواهیم بود. برای مثال، می‌توانیم از رسانه‌هایی که مصرف می‌کنیم برای اطلاع‌رسانی درباره آنچه در کشور و جهان ما می‌گذرد استفاده کنیم. هر چه بیشتر از اینکه چگونه گروه‌های خاصی توسط رسانه‌های اصلی به درستی یا نادرستی معرفی می‌شوند آگاه باشیم، انگیزه بیشتری برای معرفی و باز بیان نظرات این گروه‌ها از طریق پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر و وبلاگ‌ها خواهیم داشت.

 

تفکر انتقادی

داشتن سواد رسانه ای در یک کلام یعنی یادگیری تفکر انتقادی. یادگیری نحوه تجزیه و تحلیل انتقادی رسانه ها، مهارت های مورد نیاز دانش آموزان را هنگام ورود به دانشگاه و یا شروع حرفه و کسب و کار خود فراهم می کند.
دانش‌آموزی که بر مهارت‌های سواد رسانه‌ای تسلط دارد، ممکن است یک مقاله خبری را درک کند و بفهمد که گزارشگر چگونه آن را قاب‌بندی کرده است، بدین ترتیب اون می تواند نانوشته ها را از ما بین خطوط پست‌های رسانه‌های اجتماعی مطالعه کند و متوجه یک تبلیغ از دور در آن رسانه ها بشود.

 

نتیجه

سواد رسانه ای مهارتی است که به دلیل اهمیتش برای دهه ها بخشی از برنامه درسی در کشورهای پیشرفته بوده است، اما هنوز هم اهمیت آن در بالاترین حد خود قرار دارد. سواد رسانه ای نه تنها به دانش آموزان اجازه می دهد تا رسانه ها را در زندگی و جوامع خود به طور انتقادی تجزیه و تحلیل کنند، بلکه آنها را برای دانشگاه یا مشاغل نیز آماده می کند.

 

______________________________________________

در صورت تمایل به آموزش و افزایش سواد رسانه ای خود می توانید علاوه بر تهیه پکیج سواد ارتباطی وارلی شرکت در این دوره های آموزشی در مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی می تواند نقطه شروع خوبی باشد.

مقاله “چرا سواد رسانه ای مهم تر از همیشه است” ترجمه مقاله انگلیسی در رابطه با اهمیت و نحوه آموزش سواد رسانه ای (Media Literacy) به دانش آموزان با توجه به فراوان بودن اخبار جعلی و شایعات آنلاین است که توسط مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی برای مطالعه و استفاده شما دانش آموزان عزیز ترجمه و ویرایش شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.