نقش هوش مصنوعی در آینده آموزش و پرورش

کاربردهای هوش مصنوعی در آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان

زمانی که برای گرفتن چند صفحه فتوکپی از یک دایره المعارف برای پروژه مدرسه می باید به کابخانه می رفتیم گذشته است. امروزه نسل‌ کودکان با فناوری در دستانشان بزرگ می‌شوند و ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که اینترنت منبع اصلی اطلاعات، آموزش و سرگرمی آنهاست. یک نظرسنجی اخیر نشان داده است که کودکان بین 8 تا 12 سال در ایالات متحده تقریباً پنج ساعت در روز را صرف تماشای صفحه نمایش گوشی یا تبلت یا لپ تاب خود می‌کنند، در حالی که این زمان در نوجوانان نزدیک به هفت ساعت در روز است و این زمان جدای از زمانی است که برای انجام تکالیف مدرسه صرف می‌کنند. ساعات یادگیری از تخته سیاه در کلاس‌های فیزیکی نیز از زمان شروع همه‌گیری COVID-19 و محدودیت‌های اجتماعی و قرنطینه‌های متعاقب آن به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. همانطور که تکنولوژی و جامعه به تکامل و توسعه ادامه می دهند، روش یادگیری ما نیز برای کودکان و بزرگسالان همزمان تغییر خواهد کرد. امروزه هوش مصنوعی نقش ویژه ای در آموزش کودکان و نوجوانان بازی می کند که در این مقاله به اختصار به کاربرد هوش مصنوعی در آموزش در حال حاضر در جهان خواهیم پرداخت.

“امید من این است که تا سال 2030، اکثر بشریت از طریق عوامل دیجیتال به مراقبت های بهداشتی و آموزش دسترسی آماده داشته باشند.”

– گابور ملی، معاون هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در Medable و مدیر ارشد سابق مهندسی سونی پلی استیشن

پیشرفت سریع فناوری هایی مانند هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشینی (ML) و رباتیک بر تمام صنایع از جمله آموزش تأثیر می گذارد. اگر بخش آموزش امیدوار است که از پتانسیل کامل هوش مصنوعی برای همه دانش آموزان استفاده کند، باید تمرکزش بر این باشد که نسل بعدی را در همان ابتدا در معرض هوش مصنوعی قرار دهد و از فناوری در کلاس درس استفاده کند. معلمان در حال حاضر متوجه شده اند که بسیاری از دانش آموزان از هوش مصنوعی از طریق رسانه های اجتماعی استفاده می کنند و بنابراین، آماده استفاده از آن در برنامه های آموزشی نیز هستند. همچنین نیاز حرفه ای زیادی به این توانایی ها وجود دارد. برنارد شرودر، یکی از همکاران ارشد مجله فوربس، می‌گوید: «اداره آمار کار ایالات متحده با پیش‌بینی خود مبنی بر اینکه حوزه علم داده تا سال 2026 حدود 28 درصد رشد خواهد کرد، رشد زیادی را برای مهارت‌های شغلی علم داده برآورد می‌کند. با افزایش فناوری، عملیات داده ها و پیچیدگی تجزیه و تحلیل ودر نتیجه نیاز به هوش مصنوعی بیشتر می شود. این تغییرات در نهایت تقاضا برای دانشمندان داده و سایر متخصصان هوش مصنوعی را افزایش می دهد.

 

نقش هوش مصنوعی در آموزش

پیشرفت سریع فناوری هایی مانند هوش مصنوعی، ML و روباتیک بر تمام صنایع از جمله آموزش تأثیر می گذارد.

Global Market Insights Inc. پیش‌بینی می‌کند که ارزش بازار آموزش هوش مصنوعی تا سال 2027 به 20 میلیارد دلار می رسد. برهمین اساس، برخی از مربیان نگران هستند که در آینده، فناوری هوش مصنوعی به طور کلی جایگزین نقش معلم شود. خوشبختانه، به نظر نمی رسد معلمان در خطر جایگزینی با روبات ها به این زودی باشند. در حالی که برنامه‌های هوش مصنوعی می‌توانند برای مثال ریاضی را به دانش‌آموزان آموزش دهند، انتقال پیچیده‌تر مهارت‌های اجتماعی و عاطفی در حوزه تخصصی انسان‌ها تا مدتها لاقل باقی خواهد ماند.

 

چگونه هوش مصنوعی در حال حاضر در آموزش استفاده می شود

از آنجایی که هوش مصنوعی مبتنی بر کامپیوتر است، می توان آن را به کلاس های درس مختلف در سراسر جهان متصل کرد.

نحوه استفاده از فناوری در کلاس های درس در واکنش به همه گیری کرونا یا همان COVID-19 به طور قابل توجهی تغییر کرده است. به جای تدریس در مقابل کلاسی پر از دانش‌آموز، قرنطینه‌ها بسیاری از مربیان را در سراسر جهان مجبور کرد از راه دور و از خانه‌هایشان تدریس کنند. با توجه به تجربه کسب شده شرکت Edtech Promethean از معلمان نظرسنجی کرد و فهمید که 86 درصد فکر می‌کنند هوش مصنوعی باید بخش مهمی از آموزش باشد.

استفاده از هوش مصنوعی در آموزش مزایای زیادی هم برای دانش آموزان و هم برای معلمان دارد:

 • منابع آموزشی را می توان از هر مکان و در هر زمان در دسترس همگان قرار داد.
 • کارهای زمان بر و خسته کننده مانند ثبت سوابق یا درجه بندی تست های چند گزینه ای را می توان از طریق اتوماسیون هوش مصنوعی تکمیل کرد.
 • سوالات متداول را می توان از طریق چت بات ها پاسخ داد.
 • آموزگاران هوش مصنوعی و چت بات ها می توانند در هر زمانی برای پاسخ به سوالات در دسترس باشند.
 • یادگیری را می توان از طریق برنامه های شخصی سازی شده با اهداف و توانایی های هر دانش آموز تنظیم و تطبیق داد.

 

نمونه هایی از کاربردهای هوش مصنوعی در آموزش

هوش مصنوعی در حال حاضر با موفقیت در چندین نمونه آموزشی به کار می رود و یادگیری و رشد دانش آموزان و همچنین عملکرد مربیان را بهبود می بخشد. بیایید نگاهی دقیق تر به چند برنامه بیندازیم:

 1. بهزیستی عاطفی (Emotional well-being) : وضعیت عاطفی کودک بر میزان تمرکز، مشارکت و حفظ انگیزه برای یادگیری تأثیر می‌گذارد. مدارس مجازی زمانی که از فناوری تشخیص احساسات استفاده می کنند می توانند به اندازه محیط های یادگیری حضوری موثر باشند. به لطف گیمیفیکیشن، یادگیری را می توان به گونه ای تنظیم کرد که سرگرم کننده باشد. علاوه بر این، هوش مصنوعی می‌تواند تعیین کند که دانش‌آموزان در چه نقطه‌ای تلاش می‌کنند و به آن‌ها کمک می‌کند تا پیشرفت کنند و در نهایت به برتری برسند.
 2. ردیابی و پر کردن شکاف ها (Spotting and filling the gaps): هوش مصنوعی می تواند شکاف های موجود در ارائه ها و مطالب آموزشی معلمان را شناسایی کند و در صورت نیاز تنظیمات را پیشنهاد دهد.
 3. کودکانی که در کنار هوش مصنوعی کار می کنند (Children working alongside AI): نائو یک ربات انسان نما است که صحبت می کند، حرکت می کند و همه چیز را از سواد گرفته تا برنامه نویسی کامپیوتری به کودکان آموزش می دهد. نائو کودکان را در یادگیری موضوعات علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) درگیر می کند و یک آزمایشگاه کدنویسی سرگرم کننده برای دانش آموزان فراهم می کند. این مقدمه برای کدگذاری اولیه به دانش آموزان اجازه می دهد تا به ربات دستور دهند تا وظایف خاصی را انجام دهد، مانند استفاده از حرکات دست یا انجام رقص های طراحی شده. به این ترتیب، دانش‌آموزان این فرصت را پیدا می‌کنند که از طریق کد نویسی و گفتن به یک روبات یا برنامه نویسی آشنا شوند که چه کاری انجام دهد، در نتیجه آنها را برای آینده‌ای که روبات‌ها و انسان‌ها با هم کار می‌کنند آماده می‌کنند.

برنامه های آموزشی زیر از قدرت هوش مصنوعی برای بهبود یادگیری در دانش آموزان در تمام سنین استفاده می کنند:

 1. Thinkster Math : یک برنامه آموزشی است که برنامه درسی ریاضی را با سبک تدریس شخصی ترکیب می کند. این برنامه از هوش مصنوعی و ML برای تجسم نحوه تفکر دانش‌آموزان هنگام حل یک مسئله ریاضی استفاده می‌کند. این برنامه به مربی اجازه می دهد تا به سرعت نقاطی را در تفکر و منطق کودک که نیاز به کار دارد، تشخیص دهد. سپس با دادن بازخورد فوری و شخصی به آنها کمک می کند.
 2. Brainly: دانش‌آموزان می‌توانند در این پلتفرم آموزشی سؤالات تکالیف خود را بپرسند و پاسخ‌های تأیید شده خودکار دریافت کنند. این برنامه در نهایت به دانش آموزان کمک می کند تا سریعتر یاد بگیرند، از الگوریتم های ML برای فیلتر کردن هرزنامه ها استفاده می کند.
 3. Content Technologies, Inc. (CTI) : این شرکت هوش مصنوعی از یادگیری عمیق برای ایجاد ابزارهای یادگیری سفارشی برای دانش آموزان استفاده می کند. یکی از این ابزارها، JustTheFacts101، وارد کردن برنامه‌های درسی را به یک موتور CTI برای معلمان آسان می‌کند. سپس این دستگاه از الگوریتم‌هایی برای ایجاد کتاب‌های درسی شخصی و دوره‌های آموزشی بر اساس مفاهیم اصلی استفاده می‌کند. Cram101 نمونه دیگری از پیشنهادهای تقویت‌شده با هوش مصنوعی است، که در آن هر کتاب درسی را می‌توان به یک راهنمای مطالعه هوشمند تبدیل کرد و محتوایی با اندازه کوچک ارائه کرد که یادگیری آن در مدت زمان کوتاهی آسان است. این ابزار حتی سؤالات چند گزینه ای تولید می کند، در وقت دانش آموزان صرفه جویی می کند و به آنها کمک می کند تا به طور مؤثرتری یاد بگیرند.
 4. Gradescope : این پلتفرم زمان مورد نیاز برای ارزیابی و نمره دهی دانش آموزان را بسیار کاهش می دهد. زمان نمره دهی معلمان از این طریق 70 درصد یا بیشتر کاهش می یابد و داده هایی را برای دانش آموزان فراهم می کند که می تواند نشان دهد کجا به کمک اضافی نیاز دارند.
 5. Duolingo : با بیش از 120 میلیون کاربر در سراسر جهان، Duolingo مخاطبان گسترده ای دارد که فراتر از کلاس درس می رسد. این برنامه 19 زبان را ارائه می دهد و به هر کسی که از این برنامه استفاده می کند کمک می کند تا یک زبان خارجی را یاد بگیرد و در طول زمان مهارت های خود را افزایش دهد. با آزمون‌ها و تست‌های دیگر، این برنامه با توانایی‌های هر کاربر سازگار می‌شود تا چالش‌های جدیدی را ارائه دهد.

 

چگونه هوش مصنوعی قرار است مدل و فضای آموزش را تغییر دهد

مجمع جهانی اقتصاد تخمین می زند که تا سال 2025، بخش بزرگی از شرکت ها از فناوری هایی مانند یادگیری ماشین یا همان ML استفاده خواهند کرد. آنها به شدت دولت ها و مؤسسات آموزشی را تشویق می کنند تا بر آموزش و مهارت های مرتبط به سرعت در حال افزایش تمرکز کنند و بر مهارت های نرم افزاری STEM و غیرشناختی تمرکز کنند تا بتوانند نیازهای قریب الوقوع را برآورده کنند. به گزارش مایکروسافت، پیشرفت در فناوری باعث ایجاد اختلالات عمده در نیروی کار خواهد شد، زیرا اتوماسیون می تواند تا 50 درصد مشاغل موجود را تنها در ایالات متحده جایگزین کند. گزارش مایکروسافت ادامه می‌دهد و نشان می‌دهد که دانش‌آموزان باید تا زمانی که فارغ‌التحصیل می‌شوند بر دو جنبه از این دنیای جدید تسلط داشته باشند. به بیان دیگر آنها نیاز به:

 • بدانند که چگونه از فناوری همیشه در حال تغییر، مانند هوش مصنوعی، به نفع خود استفاده کنند.
 • درک کنند که چگونه با افراد دیگر در یک تیم کار کنند تا به طور موثر مشکل را حل کنند.

آماده سازی دانش آموزان برای کار در کنار هوش مصنوعی در آینده را می توان خیلی زود آغاز کرد. از آنجایی که بسیاری از کودکان قبل از ورود به مدرسه با فناوری دیجیتال راحت هستند، آموزش مهارت‌های پیشرفت در محیط کار دیجیتالی به آنها ضروری است. نیروی کار آینده پایه و اساس خود را در زمان حال دارد.

______________________________________________

اگر علاقه مند به یادگیری این نکته هستید که چگونه هوش مصنوعی دنیای تجارت را متحول می کند، این دوره های آموزشی در مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی می تواند نقطه شروع خوبی باشد.

مقاله “نقش هوش مصنوعی در آینده آموزش و پرورش” ترجمه مقاله انگلیسی در رابطه با کاربردهای هوش مصنوعی در آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان است که توسط مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی برای مطالعه و استفاده شما دانش آموزان عزیز ترجمه و ویرایش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.