8 مهارت کامپیوتری ضروری که باید در دبیرستان در آنها استاد باشید

فهرستی از مهارت های رایانه ای لازم که باید در دوران دبیرستان در آنها حرفه ای شوید

چه در مدرسه آنلاین، چه در آموزش از راه دور، چه در مدرسه های معمول سنتی ، ممکن است انتظار داشته باشید که دانش آموز شما تا زمانی که برای دبیرستان آماده می شود، به همه چیز “رایانه” تسلط داشته باشد. به هر حال، بیشتر نوجوانان و نوجوانان  چندین ساعت در روز خود را در شبکه های مجازی و یا در اپلیکیشن های موبایلی می‌گذرانند . اما یک مطالعه بین‌المللی در مورد مهارت‌های سواد اطلاعاتی و رایانه‌ای دانش‌آموزان نشان داده است که اگرچه دانش‌آموزان کلاس هشتم در آمریکا از میانگین بین‌المللی برای سواد کامپیوتری و اطلاعاتی نمرات بالاتری کسب کردند، اما با این وجود هنوز هم با برخی از مهارت‌های رایانه‌ای ضروری و مورد نیاز در قرن بیست و یکم دست و پنجه نرم می کردند. این مساله اهمیت توجه به مهارت های کامپیوتری ضروری را برای دانش آموزان دبیرستانی نشان می دهد.

مطالعه  بین‌المللی موسسه سواد اطلاعاتی و رایانه‌ای  (ICILS) هر پنج سال یکبار برای سنجش توانایی دانش‌آموزان کلاس هشتمی در استفاده از رایانه برای تحقیق، ایجاد، مشارکت و برقراری ارتباط در خانه، مدرسه، محل کار آینده‌شان و در جوامع شان انجام می‌شود. نتایج منتشر شده این مطالعه در سال 2018 که توسط مرکز ملی آمار آموزش (NCES) منتشر شده نشان می دهد؛ تنها 25 درصد از دانش آموزان کلاس هشتم ایالات متحده، توانستند به طور مستقل از رایانه به عنوان ابزار مورد نیاز یک دانش آموز (مانند جمع آوری اطلاعات یا مدیریت کار) استفاده کنند و قابلیت اطمینان اطلاعاتی که در وب سایت ها منتشر شده اند را با موفقیت تشخیص دهند. این ارزیابی نشان داد که دختران در ایالات متحده و در سطح بین المللی نمرات بالاتری نسبت به پسران در سواد اطلاعاتی کامپیوتری دارند. در همین حال، 72٪ از دانش آموزان کلاس هشتم ایالات متحده گزارش دادند که از اینترنت برای انجام تحقیقات در هر روز مدرسه یا حداقل یک بار در هفته استفاده می کنند، و 65٪ گزارش کردند که خودشان بلد هستند که چگونه اطلاعات مورد نظرشان را در اینترنت پیدا کنند.

این مطالعه نشان می‌دهد که ایده «کاملا دیجیتال» بیشتر افسانه است تا واقعیت . دانش‌آموزان کلاس هشتم امروزی در دنیایی بزرگ شده‌اند که در آن رایانه‌ها و تلفن‌های هوشمند لوازمی معمول هستند، اما اکثریت آنها قادر به اجرای مستقل وظایف اولیه نبودند. واضح است که ما باید کاری انجام دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که دانش‌آموزان آماده استفاده از دستگاه‌های دیجیتال برای هدایت موفقیت‌آمیز همه جنبه‌های زندگی خود در قرن حاضر هستند.

 

دانش آموزان دبیرستانی به مهارت های ضروری کامپیوتر نیاز دارند

دانش آموزان دبیرستانی در دبیرستان، دانشگاه و سال ها بعد از آن به مهارت های کامپیوتری نیاز ضروری دارند. برای اینکه مطمئن شوید دانش آموز دبیرستانی و یا دانش آموزی که به زودی از دبیرستان  خارج می شود به مهارت های کامپیوتری مناسب برای رفع نیازهای تحصیلی خود مجهز شده است، لیست زیر بعنوان لیستی از بهترین مهارت های کامپیوتری برای یادگیری فرزندتان راهنمای شما خواهد بود:

فهرست مهارت های ضروری کامپیوتر برای دانش آموزان

در زیر فهرست مهارت های کامپیوتری ضروری برای دانش آموزان دبیرستان معرفی شده است:

 

1. مهارت های تایپ

استفاده از صفحه کلید کلید استفاده از کامپیوتر است. تایپ کردن یکی از اولین مهارت های کامپیوتری است که حتی کودکان خردسال هم می بایست به دست آورد. دانش آموز دوره راهنمایی و دبیرستان باید بتواند با دو دست خود تایپ کند. اگر یک دانش آموز دبیرستانی در این کار هنوز مهارت کافی ندارد، هزاران بازی آنلاین تایپ مانند  تایپ فو وجود دارد که به آنها کمک می کند تا مهارت های تایپ خود را افزایش دهند.

 

2. استفاده از مرورگرهای وب

دانش‌آموز با سواد رایانه باید برنامه‌های معمولی را که از طریق صفحه‌کلید و ماوس اجرا می‌شوند، را بخوبی بشناسد. مطمئن شوید که فرزندتان با  مرورگرهای اصلی مانند Chrome، Firefox، Edge آشنا است و می‌تواند وب‌سایت‌ها را به «نشانک‌ها Bookmarks» یا «موارد دلخواه Favorites» اضافه کند. آنها باید یاد بگیرند که برای رفع مشکلات عملکرد، تاریخچه مرورگر (history)، حافظه پنهان (cache) و کوکی ها (cookies ) را پاک کنند.

 

3. کار با مایکروسافت آفیس

یک دانش آموز دبیرستانی باید بتواند از محبوب ترین برنامه های رایانه ای موجود برای کارهایی که روی رایانه خود انجام می دهد استفاده کند. فرزند شما باید نرم افزارهای مختلف Microsoft Office را بخوبی بشناسد. به یاد داشته باشید که این برنامه ها، مجموعه ای از برنامه های کامپیوتری محبوبی است که در سراسر جهان آکادمیک و حرفه ای استفاده می شود. این نرم افزارها شامل:

 • مایکروسافت ورد . شاید محبوب ترین برنامه پردازش کلمه و ایجاد سند باشد. دانش آموز شما باید بتواند:
  • ایجاد، فرمت، ذخیره و ویرایش اسناد در Word
  • اضافه کردن جداول و گرافیک به اسناد
  • حاشیه و فاصله را تنظیم کنید
  • تعداد کلمات را بررسی کنید
  • ایجاد هدر و پاورقی
  • امکان بررسی و پیگیری تغییرات track changes محتوا
 • اکسل . در این برنامه صفحه گسترده، دانش آموز دبیرستانی شما باید بداند که چگونه اطلاعات را در نمودارها و سلول های داده سازماندهی کند، فرمول بنویسد، داده ها را مرتب و فیلتر کند و از مراجع سلولی استفاده کند.
 • پاورپوینت . تسلط بر این برنامه اسلاید به دانش آموزان این امکان را می دهد که ارائه های مؤثری را به عنوان بخشی از گزارش ها برای مدرسه و در محل کار آینده خود ارائه دهند. یک دانش آموز دبیرستانی باید بتواند با متن، تصاویر و اشیاء ارائه های اولیه خود را ایجاد کند.

 

4.  نگهداری و سازماندهی فایل

تکالیف و کارهای مدرسه انباشته می شوند. دانستن نحوه ایجاد و ذخیره فایل ها در رایانه ضروری است، اما کاربر پرکار رایانه به سرعت متوجه می شود که به سیستمی برای نحوه و مکان ذخیره کار خود نیاز دارد. دانش آموزان دبیرستانی باید بدانند که چگونه:

 • پوشه ها را ایجاد و برچسب گذاری کنید
 • بدانید که هر پوشه ممکن است فایل‌های جداگانه یا پوشه‌های دیگری را با زیرپوشه‌هایی در خود نگه دارد
 • پسوندهای فایل را درک کنید، به عنوان مثال، فایلی که به .docx ختم می شود در Microsoft Word باز می شود و xls. در مایکروسافت اکسل باز می شود.
 • استفاده از درایوهای خارجی مانند درایوهای فلش و حافظه اکسترنال را بدانید
 • با ذخیره سازی فایل های آنلاین و ابری و نحوه انتقال و به اشتراک گذاری فایل ها مانند از طریق Dropbox، OneDrive و Google Drive آشنا باشید.

 

5. آداب ایمیل

رایانه ها کانال های ارتباطی مختلفی مانند ایمیل، چت و پست های رسانه های اجتماعی را ارائه می دهند. برای استفاده صحیح از این کانال ها، فرزند شما باید بفهمد که بسته به زمینه، پیام ها چگونه باید تغییر کنند.

به عنوان مثال، استفاده از شکلک‌ها و نشانه‌های نقطه‌گذاری آزاد در متن‌های ارسالی به یک دوست خوب است، اما در ایمیل ارسالی به معلم یا در آینده کارفرمای احتمالی باید از جمله بندی استاندارد استفاده کند و رسمی‌تر باشد. ایمیل‌های موثر نیاز به یک موضوع توصیفی و مختصر دارند و باید به سرعت به اصل مطلب برسند. آداب مناسب ایمیل شامل موارد زیر است:

 • یک مقدمه (به عنوان مثال، پروفسور عزیز ..یا سلام آقای ..، با توجه به سطح رسمی ترجیحی مخاطب)
 • یک یا دو پاراگراف با حروف بزرگ، استفاده از کلمه و علائم نگارشی مناسب
 • پرهیز از “گفتگوی متنی” و کوتاه نویسی
 • درخواست های واضح و محترمانه
 • علامت‌هایی مانند «با احترام»، «موفق باشید»، «متشکرم» یا چیزی شبیه به این در پایان ایمیل

به دانش آموز دبیرستانی خود یادآوری کنید که  قوانین آداب معاشرت در مدرسه مجازی در  مورد زمان استفاده از رایانه و نحوه ارتباط آنها با دیگران از طریق آن اعمال می شود.

 

6.  استفاده از اینترنت برای تحقیق

مقالات، تکالیف و ارائه‌های دبیرستان نیازمند تحقیقاتی هستند که امروزه معمولاً شامل استفاده از اینترنت و همچنین کتاب‌های درسی، سایر نشریات و همچنین مقالات کارشناسان متخصص در آن موضوع می‌شود. مهارت های لازم برای پیمایش در اینترنت به اندازه کافی برای انجام تحقیق در دوره های دبیرستان آنلاین عبارتند از:

 • انجام یک جستجوی موثر با یک موتور جستجو (به عنوان مثال، گوگل، بینگ، یاهو) با استفاده از دستورات جستجوی پیشرفته
 • ارزیابی منابع وب برای اعتبار، ارز، هدف و محتوا
 • شناسایی منابع قانونی
 • اطلاعات حقیقت سنجی
 • درک  حق چاپ، مجوزها، و سرقت ادبی  در یک محیط دیجیتال و نحوه استناد به منابع آنلاین در مقالات.

 

7.  عیب یابی اولیه کامپیوتر

هرکسی که به طور منظم از رایانه استفاده می کند باید اصول اولیه نحوه کار رایانه ها و کارهایی که باید در صورت بروز مشکل انجام دهد را بداند. وقتی مشکلات کامپیوتری پیش می آید، دانش آموز دبیرستانی شما باید بداند:

 • هر گامی که برای اصلاح مشکل برداشته شده است را یادداشت کنید
 • بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه کابل‌ها به درستی وصل شده‌اند، همه دوشاخه‌ها وصل هستند و دوشاخه‌ها روشن هستند.
 • تا آنجا که ممکن است اطلاعات مربوط به پیام های خطای ارائه شده توسط رایانه را یادداشت کنید و برای اطلاعات بیشتر آنها را به صورت آنلاین (در دستگاه دیگری) جستجو کنید.
 • راه اندازی مجدد؛ وقتی همه چیز شکست خورد، برنامه و/یا کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید

 

8. حریم خصوصی، امنیت و مهارت های ایمنی آنلاین

درس دیگری که دانش آموزان مدارس مجازی باید بعنوان مهارت کامپیوتری ضروری در دبیرستان بیاموزند این است که چگونه هنگام آنلاین شدن ایمن باشند. ممکن است به فرزندتان یاد داده باشید که از سایت‌ها و ایمیل‌های مشکوک دوری کند و  در شبکه‌های اجتماعی ایمن بماند ، اما باید توجه داشته باشید که افراد بد آنلاین هر روز فریبنده تر می‌شوند.

در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به کودکان و نوجوانان کمک کند تا در فضای آنلاین ایمن بمانند:

 • با بچه هایتان در مورد  آموزش ایمنی آنلاین به فرزندانتان صحبت کنید!
 • ابزار Do Not Track را در مرورگرهای خود روشن کنید
 • پسوردهای قوی بسازید و هرگز آنها را به اشتراک نگذارید
 • هرگز بر روی ایمیل یا پیوندهای پیامکی از فرستندگان ناآشنا کلیک نکنید
 • یاد بگیرید که از نزدیک به ایمیل، متون، صفحات فرود و غیره نگاه کنید تا اشتباهات املایی، دستور زبان نادرست جلوگیری کرده و سایر  علائم احتمالی فیشینگ را بخوبی تشخیص دهید.
 • اطلاعات شخصی را شخصی نگه دارید (چت نکنید/عکس ها را برای غریبه ها ارسال نکنید)
 • قبل از ثبت نام برای هر چیزی اجازه بگیرید
 • بدانید چگونه تبلیغات را تشخیص دهید و روی آنها کلیک نکنید
 • به محدودیت های سنی در تمام سایت های شبکه های اجتماعی احترام بگذارید
 • تنظیمات حریم خصوصی را در تمام سایت های شبکه های اجتماعی تنظیم کنید

 

در همین رابطه می توانید مقاله ترجمه ای دیگری با عنوان “10 مهارت ضروری کامپیوتر برای دانشجویان و دانش آموزان” را مطالعه فرمایید.

______________________________________________

مقاله “8 مهارت کامپیوتری ضروری که باید در دبیرستان در آنها استاد باشید” ترجمه مقاله انگلیسی در رابطه با ممهارت های رایانه ای لازم که باید در دوران دبیرستان در آنها حرفه ای شوید است که توسط مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی برای مطالعه و استفاده شما دانش آموزان عزیز ترجمه و ویرایش شده است.

برای یافتن   آموزش های مربوط به مهارت های کامپیوتری می توانید پکیج سواد رایانه ای مدرسه وارلی را تهیه بفرمایید یا در دوره ها و کارگاه های آموزشی مربوطه شرکت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *