مهارت های مهم قرن 21 که دانش آموزان لازم است بیاموزند، چیست؟

12 مهارت مهم قرن 21 که دانش آموزان امروزی برای موفقیت در شغل و حرفه خود در عصر اطلاعات به آن نیاز دارد

در این مقاله ترجمه شده 12 سواد و مهارت لازم برای همگان در قرن 21 معرفی شده است. این مهارت‌ها برای کمک به دانش‌آموزان در جهت همگام شدن با سرعت برق آسای بازارهای مدرن امروزی در نظر گرفته و معرفی شده است. هر مهارت فردی زیر همگی دارای یک ویژگی مشترک هستند؛ آنها برای زندگی در عصر اینترنت هستند:

 1. تفکر انتقادی
 2. خلاقیت
 3. همکاری
 4. سواد ارتباطی
 5. سواد اطلاعاتی
 6. سواد رسانه ای
 7. سواد فناوری
 8. انعطاف پذیری
 9. رهبری
 10. ابتکار عمل
 11. بهره وری
 12. مهارت های اجتماعی

 در ادامه با دسته بندی این مهارت ها بیشتر در مورد آنها خواهیم دانست.

 

سه دسته از مهارت های مورد نیاز در قرن بیست و یکم

هر یک از ۱۲ مهارت مورد نیاز مورد اشاره در قرن 21 به یکی از سه دسته زیر تعلق دارد:

 1. مهارت های آموزشی
 2. مهارت های سوادآموزی
 3. مهارت های زندگی

مهارت های آموزشی (4C):  به دانش آموزان در مورد روش ها و فرایندهای ذهنی موردی نیاز جهت انطباق و بهبود با یک محیط کار مدرن آموزش می دهد.

مهارت‌های سوادآموزی (IMT): این دسته از مهارت ها در رابطه با توانمندی دانش‌آموزان جهت تشخیص و تمایز حقایق، رسانه‌های انتشارات و فناوری پشت آن‌ها است. شناخت منابع قابل اعتماد و چگونگی تمایز قایل شدن برای اطلاعات واقعی از اطلاعات نادرست از جمله توانمندب های حاصل از این مهارت است.

مهارت های زندگی (FLIPS): این دسته از مهرات ها نگاهی به عناصر ناملموس زندگی روزمره دانش آموزان دارد. تاثیر این مهارت ها هم بر ویژگی های شخصی و هم بر ویژگی های حرفه ای است.

در مجموع، این دسته‌بندی‌ها همه مهارت‌های قرن 21 را پوشش می‌دهند که به آینده شغلی دانش‌آموز کمک می‌کند.

 

رده 1. مهارت های آموزشی (4C)

مهارت های قرن بیست و یکم

دسته مهارت های 4C یا مهارت های آموزشی محبوب ترین مهارت های قرن ۲۱ هستند.

مربیان بیشتر در مورد این مهارت ها می دانند زیرا آنها نیازهای عمومی و جهانی برای هر شغلی هستند. آنها همچنین از نظر اهمیت، بسته به آرزوهای شغلی هر فرد، با یکدیگر متفاوت هستند.

چهار مهارت آموزشی قرن 21 عبارتند از:

 • تفکر انتقادی (Critical thinking) : یافتن راه حل برای مشکلات
 • خلاقیت (Creativity) : تفکر خارج از محدوده
 • همکاری (Collaboration) : کار با دیگران
 • ارتباط (Communication) : صحبت کردن با دیگران

 

دسته 2. مهارت های سوادآموزی (IMT)

مهارت های سواد آموزی قرن بیست و یکم

مهارت های سوادآموزی دسته بعدی مهارت های قرن 21 هستند.

گاهی اوقات آنها را مهارت های IMT که حرف اول هر کدام از این مهارت ها به انگلیسی است نیز نامیده می شوند و هر کدام از آنها متفاوت است در درک دیجیتال مربوط می شوند.

سه مهارت سواد آموزشی در قرن 21 عبارتند از:

 • سواد اطلاعاتی (Information literacy) : درک حقایق، ارقام، آمار و داده ها
 • سواد رسانه ای (Media literacy) : درک روش ها و رسانه هایی که در آن اطلاعات منتشر می شود
 • سواد فناوری (Technology literacy) : درک ماشین‌هایی که عصر اطلاعات را می‌سازند

در ادامه این مهارت ها را به اختصار توضیح می دهیم:

سواد اطلاعاتی  یک مهارت اساسی برای زندگی در قرن 21 است. این مهارت به دانش‌آموزان کمک می‌کند حقایق، به‌ویژه داده‌ های ارائه یا دریافت شده به صورت آنلاین را فرد بتواند درک کنند. مهمتر از آن، به آنها می آموزند که چگونه حقیقت را از تخیلات جدا کنند.

سواد رسانه‌ای عبارت است از شناسایی روش‌ها، رسانه‌ها و منابع انتشار و در عین حال تمایز بین موارد معتبر و غیر معتبر. درست مانند مهارت های قبلی، سواد رسانه ای برای یافتن حقیقت در دنیایی که مملو از اطلاعات است مفید می باشد. بدین صورت که به دانش آموزان کمک می کند تا منابع قابل اعتماد را در زندگی خود پیدا کنند. بدون این مهارت، هر چیزی که معتبر به نظر می رسد، معتبر ارزیابی و باور می شود. اما با آن، افراد می توانند یاد بگیرند که کدام رسانه ها یا قالب ها را نادیده بگیرند. آنها همچنین یاد می گیرند که هر کدام را به اندازه ای که مهم هستند در نظر بگیرند.

در نهایت ،  سواد فناوری  گام دیگری فراتر می رود تا به دانش آموزان درباره ماشین ها و تکنولوژی های درگیر در عصر اطلاعات آموزش می دهد. سواد فناوری، اطلاعات اولیه ای را به دانش آموزان می دهند که بدانند چه ابزارهایی چه وظایفی را انجام می دهند و دلیل و چرایی عملکرد آنها چیست. این درک احساس ترسناکی را که نا آگاهی از فناوری دارد، از بین ببرد. طبیعی است اگر نداینم که مثلا این فناوری چگونه کار می کند، تصور کنیم که ممکن است جادویی باشد. اما سواد فناوری نقاب ابزارهای پرقدرتی را که دنیای امروز را اداره می کنند، از بین می برد. در نتیجه، دانشجویان و دانش آموزان می‌توانند به طور مستقل با فرایند های موجود در جهان آشنا وحتی سازگار شده و حتی می تواند نقش مهمی در آن ایفا نمایند.

 

دسته 3. مهارت های زندگی (FLIPS)

مهارت های زندگی قرن بیست و یکم

مهارت های زندگی آخرین دسته از مهارت های لازم برای زندگی در قرن 21 یا همان عصر اینترنت است.  این مهارت‌ها که FLIPS نیز نامیده می‌شود، همگی به زندگی شخصی افراد مربوط می‌شوند، اما در محیط‌های حرفه‌ای نیز وارد می‌شوند.

پنج مهارت زندگی در قرن بیست و یکم عبارتند از:

 • انعطاف پذیری (Flexibility) : پذیرش انحراف از برنامه ها در صورت لزوم
 • رهبری (Leadership) : ایجاد انگیزه در یک تیم برای دستیابی به یک هدف
 • ابتکار عمل (Initiative) : شروع پروژه ها، استراتژی ها و برنامه ها به تنهایی
 • بهره وری (Productivity) : حفظ کارایی در عصر حواس پرتی
 • مهارت های اجتماعی (Social skills) : ملاقات و برقراری ارتباط با دیگران برای منافع متقابل

انعطاف پذیری بیانگر توانایی یک فرد برای انطباق با شرایط در حال تغییر است. انعطاف پذیری برای موفقیت بلندمدت یک دانش آموز در یک شغل بسیار مهم است. دانستن اینکه چه زمانی باید تغییر کرد، چگونه تغییر کرد و چگونه به تغییر واکنش نشان داد، مهارتی است که برای کل زندگی یک فرد سودمند است.

رهبری تمایل افراد به تعیین اهداف، طی کردن مراحل مورد نیاز تیم و دستیابی به آن اهداف به صورت مشترک است.

موفقیت واقعی همچنین مستلزم ابتکار عمل است و این مهارت دانش‌آموزان را ملزم می‌کند که خود مبتکر باشند. ابتکار عمل فقط برای تعداد انگشت شماری از مردم به طور طبیعی به وجود می آید. در نتیجه، دانش آموزان برای موفقیت کامل باید آن را یاد بگیرند. البته این مهارت یکی از سخت ترین مهارت ها برای یادگیری و تمرین است. ابتکار اغلب به معنای کار بر روی پروژه ها خارج از ساعات کاری عادی است.

همراه با ابتکار عمل، مهارت های قرن بیست و یکم دانش آموزان را ملزم به  بهره وری می کند. این دانش آموز برای تکمیل کار در زمان مناسب است. با درک راهبردهای بهره‌وری در هر سطح، دانش‌آموزان راه‌هایی را کشف می‌کنند که در آنها بهترین کارها را می‌دهند.

با این حال، آخرین مهارت این دسته همه مهارت های دیگر قرن بیست و یکم را به هم پیوند می دهد؛ مهارت های اجتماعی  برای موفقیت یک حرفه بسیار مهم است. تجارت از طریق ارتباطاتی که یک فرد با اطرافیان خود می توانند انجام دهد، صورت می گیرد.

 

______________________________________________

در صورت تمایل به آموزش و افزایش سوادها و مهارت های لازم برای توسعه کسب و کار خود می توانید علاوه بر تهیه پکیج های آموزش سوادهای مورد نیاز دانش آموزان در قرن جاری، می توانند در این دوره های آموزشی مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی شرکت نمایید.

مقاله “مهارت های مهم قرن 21 که دانش آموزان لازم است بیاموزند، چیست؟” ترجمه مقاله انگلیسی در رابطه با 12 مهارت مهم قرن 21 که دانش آموزان امروزی برای موفقیت در شغل و حرفه خود در عصر اطلاعات به آن نیاز دارند، است که توسط مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی برای مطالعه و استفاده شما دانش آموزان عزیز ترجمه و ویرایش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *