کتاب وارلی و محیط زیست؛ چطور از محیط زیست حفاظت کنیم

معرفی کتاب پکیج آموزش سواد محیط زیست

با توسعه بهداشت در طی سالهای اخیر جمعیت انسان های ساکن در کره زمین افزایش چشمگیری داشته است. این جمعیت به دنبال منابع زیستی بیشتر از قبیل زمین مناسب برای کشاورزی و سکونت، زمین های طبیعی ارزشمند زیادی را از بین برده و می برند. از سوی دیگر این افزایش جمعیت در کنار تولید زباله های مختلف ناشی از آن و تفاوت روش زندگی، موجب کاهش منابع مختلف آبی و حیات وحش موجود و آلودگی آنها شده است. همچنین توسعه تکنولوژی در صده حاضر و قبل که اغلب مبتنی بر استفاده از سوخت های فسیلی بوده است، محیط زیست فعلی را در طول قرن اخیر به شدت تحت تاثیر قرار داده است. پدیده هایی از قبیل اثر گلخانه ای و گرم شدن هوای کره زمین و وارونگی هوا سلامت و حتی بقای انسان ها در روی زمین را تحت الشعاع قرار داده اند. بالا آمدن سطح آب ها و در نتیجه زیر آب رفتن محل زندگی بخش زیادی از انسان ها، تغییر الگوی بارش و به خظر افتادن امنیت غذایی در کنار بیماری های جدید ناشی از تغییرات اقلیمی نتیجه اشتباه همه ما انسان ها در بی توجهی به حفظ سلامت محیط زیست می باشد. کتاب حاضر در پی افزایش اطلاعات و آگاهی شما خوانندگان محترم در این زمینه یا همان ارتقای سواد محیط زیست شما دانش آموزان عزیز می باشد.

به طور خلاصه ما انسان ها  برای زنده ماندن و رفاه به حیات وحش و تنوع زیستی گیاهی و جانوری وابسته ایم. ما به منابع زیست موجود در کره زمین، برای رفع نیاز بیش از 8 میلیارد انسان وابسته ایم. اما طبیعت نیز برای زنده ماندن و حفظ تعادل میان اجزای مختلف خود نیازهای خود را دارد. طبیعت تنها ارائه دهنده اکسیژن موجود در هوا به عنوان مهمترین نیاز بشر و همچنین آب و غذا به انسان ها است. امروزه فعالیت های ناپایدار بشر، می تواند باعث انقراض صدها هزار گونه جانوری و گیاهی در مدتی کوتاه شود. ولی برای حفظ سلامت زندگی خودمان هم که شده لازم است که این اقدامات را به نحوی متوقف کرده و جلوی آنها را بگیریم. ما باید از حیوانات و گیاهان وحشی و اکوسیستم اطرافمان محافظت کنیم. ما باید از میراث طبیعی مان به صورت خردمندانه و پایدار استفاده کنیم و با این کار از خودمان محافظت کنیم.

در کتاب “وارلی و محیط زیست؛ چطور از محیط زیست حفاظت کنیم” که توسط مدرسه وارلی برای شما تهیه و منتشر شده است، تلاش شده است تا با افزایش سواد محیط زیست خوانندگان، توجه آنها را به اهمیت محیط زیست جلب نماید. تاثیرات آلودگی محیط زیست بر زندگی جانواران و گیاهان و البته انسان ها از نکاتی است که در این کتاب سعی شده است خوانندگان را با آنها آشنا نماید تا بدین طریق از انتخاب کسب و کارهایی که برای محیط زیست مضر هستند صرفه نظر نمایند و یا تلاش کنند آلودگی های ناشی از کسب و کار فعلی خود را تا حد امکان کاهش دهند و به نوعی کار خود را دوست دار محیط زیست نمایند. معرفی عوامل آسیب زننده به محیط زیست در کنار دلایل انواع آلودگی های مربوط به آب، هوا و اکوسیستم بخصوص معرفی شرایط خاص موجود در کشورمان از نکاتی است که سعی شده در این کتاب به اختصار به آنها اشاره گردد.

ولی شاید با توجه به هدف اصلی نهفته در اقدامات مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی، مهمترین بخش این کتاب آنجایی باشد که در آن تلاش شده به خوانندگان راه ها و ایده هایی برای کسب درآمد در عین حفظ و نگهداری و حتی توسعه محیط زیست آموزش داده شود. در واقع اگرچه تکنولوژی هایی مانند انواع ماشین ها و کارخانجات صنعتی یکی از مهمترین دلایل آلودگی محیط زیست به شمار می روند، اما با توجه محققان به اهمیت حفظ محیط زیست و ایجاد تکنولوژی های نوین، امروزه می توان محصولات دوستدار محیط زیست هم تولید کرد. نوجوانان می توانند با یادگیری این تکنولوژی ها، از آنها در تولید محصولات گوناگون استفاده کرده و هم درآمد کسب کنند و هم به محیط زیست کمک کنند. ارائه راهکارهایی بی نیاز از استفاده از کاغذ برای معرفی و تبلیغ کسب و کار، راهکارهای کم مصرف جایگزین برای نیازهای روزمره، روشهایی برای بازیافت تا راه هایی برای حمایت از تولیدات ارگانیک و محلی که در نهایت به نفع محیط زیست ختم می شود.

همچنین در این کتاب سعی شده است فرصت هایی از کسب درآمد در بستر موجود در اکوسیستم معرفی شود که نه تنها آسیبی به محیط زیست فعلی نمی رسانند، بلکه می توانند به سلامت و توسعه آن نیز کمک نمایند. راهکاری همچون اکوتوریسم که در آن گردشگران با احترام به محیط زیست می خواهند با اکوسیستمی که به آن مراجعه کرده اند آشنا شوند.

 

عناوین و بخش های کتاب وارلی و محیط زیست؛ چطور از محیط زیست حفاظت کنیم

در زیر به عناوین فصل های این کتاب به طور خلاصه اشاره شده است:

فصل اول- سواد محیط زیست

دراین فصل به اختصار به تعریف محیط زیست و سواد زیست محیطی به طور کلی پرداخته شده است.

فصل دوم هوا

دراین بخش به اهمیت هوا، منابع و دلایل آلودگی آن، انواع آلودگی هوا و تاثیرات آن بر زندگی انسان و شرایط محیط زیستی اشاره شده است.

فصل سوم آب

دراین فصل به اهمیت آب، منابع در دسترس، چرخه آب و همچنین انواع آلودگی آب و تاثیرات آن بر زندگی انسان و شرایط محیط زیستی اشاره شده است.

فصل چهارم خاک و امنیت غذایی

دراین بخش به اهمیت خاک بخصوص در تامین مواد غذایی مورد نیاز برای انسان و دیگر جانواران اشاره شده است. همچنین به انواع آلودگی آن و تاثیرات مخرب در فرسایش آن که می تواند مستقیما بر زندگی انسان و تغییر شرایط محیط زیست تاثیر بگذارد، و در نتیجه لزوم حفاظت از آن اشاره شده است.

فصل پنجم انرژی و سوخت

در این فصل انواع انرژی های تجدید ناپذیر مانند سوخت های فسیلی و تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی مورد توجه قرار گرفته و آثار زیست محیطی هر یک به اختصار بررسی شده اند. همچنین بعنوان تمرین کسب و کار؛ ایده هایی برای مصرف بهتر و بهینه انرژی در آن به خوانندگان معرفی شده است.

فصل ششم مدیریت پسماند و زباله

در این فصل انواع پسماند ها و هرم مدیریت پسماند بعنوان یکی از مهمترین راه های حفظ محیط زیست معرفی شده است. همچنین تلاش شده است تا خواننده با مفاهیمی مانند رد پای اکولوژیک و رد پای کربن و راهکارهای کاهش این دو آشنا شود.

فصل هفتم گردشگری و اکوتوریسم

در این بخش با مفاهیم گردشگری و اکوتوریسم و اصول اخلاقی حاکم بر آنها آشنا می شوید.

فصل هشتم فرصت های کسب و کار در محیط زیست

در این بخش به دنبال آموزش راهکارهایی جهت استفاده کمتر از منابع طبیعی در طراحی و تولید محصولات برای حفظ محیط زیست هستیم. راه هایی که می تواند علاوه بر ایجاد درآمد به حفظ محیط زیست نیز کمک نماید. البته جهت درک بهتر محتوای آموزشی هر فصل سعی شده تا راهکارها و ایده های کسب درآمدی مرتبط با هر بخش محیط زیست در پایان همان فصل نیز آورده شود.

شما می توانید با بحث و پیشنهاد راهکارهای جدید به ما و دیگر خوانندگان کتاب در این بخش به توسعه سواد زیست محیطی هموطنان و توجه بیشتر به کسب و کارهای حامی محیط زیست کمک نمایید.

کتاب وارلی و محیط زیست؛ چطور از محیط زیست حفاظت کنیم، بخشی از محتوای پکیج سواد محیط زیست مدرسه وارلی است که در صورت تمایل به تهیه جداگانه این کتاب می توانید از طریق این صفحه و یا سایت فروشگاه دیجی کالا اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *