بازی آموزش مهارت های کسب و کار (معرفی بازی بدستون)

آموزش اصول و روش های موفقیت در کسب و کار به کودکان و نوجوانان از طریق بوردگیم بدستون

بازی گروهی بِدِستون یکی از محتویات پکیج آموزش مهارت های کسب و کار دانش آموزی وارلی است که شما می توانید در کنار کتاب و دفترچه برنامه ریزی از طریق آن با اصول موفقیت در کار به شکلی عملی آشنا شوید. در واقع آموزش از طریق بازی یکی از بهترین راهکارهای آموزش به شمار می رود، چراکه سبک یادگیری تان بصری، سمعی، لمسی هر کدام که باشد، آموزش عملی در محیط شبیه سازی شده آنهم با حال و هوایی شاد و جذاب مفاهیم را به بهترین نحو به شما آموزش می دهد.

در این بازی فکری، شما می توانید در محیطی شبیه دنیای کسب و کار واقعی، اصول مهم موفقیت در کسب و کار را همراه با دوستانتان تجربه کنید و با مشاهده نتیجه تصمیماتتان با روند رشد و ارتقا در بازار کسب و کار  و تجارت آشنا شوید. این بازی به گونه ای طراحی شده است که حتی با بازی مجدد با یک گروه مشخص از بازیکنان هم هر بار سورپرایز شوید و در موقعیت های جدید تجارب متفاوتی داشته باشید. همچنین می توانید هر بار یک استراتژی متفاوت در این بازی برای خود برگزینید و نتیجه آن را به شکل مستقیم در نتیجه دارایی و نوع روابط خود با دیگران مشاهده نمایید.

در صورتیکه موقعیت خوبی برای مطالعه این مقاله ندارید می توانید به پادکست آن گوش دهید:

در بازی بدستون به شکل عملی با اصول کسب و کاری زیر آشنا می شوید:

 • برنامه ریزی، هدفگذاری و داشتن دید بلند مدت
 • توجه به منطق و اصول حاکم بر اقتصاد بازار آزاد
 • اصول و روش های مذاکره و تجارت
 • ارزش ذاتی انواع دارایی اعم از منابع و تولیدات
 • نیازهای بنگاه و نحوه تامین مواد اولیه
 • نحوه مبادله و فروش منابع و تولیدات
 • ارزش ویژه و لزوم توجه به تخصص ها
در بازی فکری بدستون، شما می توانید در محیطی شبیه دنیای کسب و کار واقعی، اصول مهم کسب و کار را همراه با دوستانتان تجربه کنید
در بازی بدستون، شما می توانید در محیطی شبیه دنیای کسب و کار واقعی، اصول مهم کسب و کار را همراه با دوستانتان تجربه کنید

اصول حاکم بر بازی بدستون (بازی آموزش مهارت های کسب و کار)

بوردگیم بِدِستون، یک بازیِ سه مرحله‌ای در دل چرخه‌ی اقتصادی‌ است که ترکیبی از تخصص‌ها، نهاده‌ها (منابع)، بنگاه‌ها و بازیکنان است که در آن بازیکنان بازیگران اقتصادی بازار خواهند بود.

برخی بازیکنان به قید قرعه صاحب یک یا چند بنگاه‌ اقتصادی خواهند شد که این بنگاها برای فعالیت و رسیدن به تولیدات خود نیازمند برخی نهاده یا همان منابع می باشند. در کنار منابع مورد نیاز ، هر بنگاه نیازمند تخصص های علمی و فنی ای است که بتواند تولید کند و با ارائه تولیداتش به بازار اقتصاد رونق پیدا کند. گاهی تولیدات یک بنگاه، خود منبع مورد نیاز بنگاهی دیگر برای تولیداتی دیگر است. بازیکنان در قالب بازیگران اقتصادی جامعه با تبادل تخصص و منابع خود با یکدیگر کمک می کنند که منابع مورد نیاز بنگاه های خود را تامین نمایند تا تولیدات مورد نیاز خود و جامعه ای که در آن زندگی می کنند تامین شود.

در مراحل بازی بازیکنان می‌توانند با مراودات اقتصادی به روند بازی و چرخه‌ی اقتصادی کسب و کار خود کمک نمایند، به این شکل که با منابع اولیه خود محصولات را به دست ‌آورند و بنگاه‌های خود را بزرگ‌تر نمایند. هر بازیکن فارغ از شانس اولیه و اینکه چه منابعی در ابتدای بازی بدست آورده باشد و یا حتی بنگاهی داشته باشد یا خیر دارای منابع مورد نیاز برخی از بنگاه ها است و می تواند با مبادله منابع خود با دیگر منابع مورد نیاز خود و یا با بخشی از تولیدات نهایی بنگاهی که به آن منابع نیاز دارد، به توسعه اقتصادی مجموعه با تکمیل شدن منابع مورد نیاز بنگاه‌ها کمک کند.

البته در مراحل بازی هر بازیکن می تواند استراتژی های مختلفی را در نحوه مبادلات و مذاکرات خود برگزیند. می‌تواند با منطق های حاکم بر بازار به صورت عادلانه به مبادله با دیگران بپردازد یا از نیاز دیگران به دارایی های خود سوء استفاده کند و یا حتی جلوی توسعه اقتصادی مجموعه را با عدم ارائه منابع خود به بازار بگیرد. زیبایی بازی به گونه ای است که استراتژی انتخابی بازیکنان در معاملات هر چه باشد، چرخه بازی آنها را با نتیجه انتخاب شان برای خود و دیگران به خوبی آشنا می کند.

در بازی بدستون در نهایت بازیکنی برنده می‌شود که بتواند با مبادله درست منابع و یا تخصص‌های خود با دیگران، به هدف کسب درصد بیشتری از مالکیت بنگاه های پر سود بازی دست پیدا کند. بازیکنی که بیشترین سهم از سهام محصولات نهایی را بدست آورد برنده بازی خواهد بود.

 

روش بازی بدستون (بازی آموزش مهارت های کسب و کار)

بازی بِدِستون از ۳ مرحله متوالی تشکیل شده است. در مرحله اول ۵ بنگاه اولیه کشاورزی، دامداری، معدن، صنایع غذایی و نساجی در بازی وجود دارد و در مرحله دوم ۳ بنگاه ساختمان و مستغلات، صنایع سنگین و خودروسازی را دارد و در نهایت در مرحله سوم ۲ بنگاه صنایع پیشرفته و گردشگری هستند که بازیکنان در پی مبادله جهت تکمیل نیاز های آنها می باشند. کارتهای منابع هم از منابع اولیه ای همچون زمین، آب و منابع انسانی وجود دارند تا منابعی که خود تولیدات دیگر بنگاه ها محسوب می شوند از قبیل لباس و خودرو و… در ادامه روش بازی به شکل خلاصه و مرحله ای ارائه شده است:

 1. در ابتدا کارت‌های منابع اولیه را پس از بر زدن، دوتا-دوتا بین بازکنان تقسیم می‌کنیم. تا وقتی که منابع کاملا بین بازیکنان تقسیم شود.
 2. سپس کارت‌های تخصص‌ها را به مزایده می‌گذاریم. هر کس که بیشترین عدد را از تعداد کارتهای منابع را به عنوان قیمت پایه تعیین می کند، برنده آن می شود.. قیمت پایه به این شکل است که بازیکن باید تعدادی از کارت ها را پیشنهاد دهد. مثلا بگوید ۲ کارت برای تخصص مهندس. بازکنان دیگر می‌توانند با بالا بردن پیشنهاد، تخصص را ازآن خود کنند. هر کس بالاترین پیشنهاد را ارایه دهد، مالک تخصص خواهد بود و کارتهای پیشنهادی بین دیگر بازیکنان تقسیم می شود. این کار تا پایان یافتن تخصص ها ادامه می یابد.

نکته: در صورتی که تعداد کارت ها کمتر از تعداد بازیکنان باشد، بازیکنان تاس ریخته و به بالاترین تاس ها، به ترتیب کارت ها اختصاص خواهد یافت.

نکته: دارنده کارت تخصص در هر مرحله امکان اجاره کارت تخصص را به دیگر بازیکنان دارد. به این شکل که در هر مرحله پس از تکمیل هر بنگاه تخصص به مالک آن بازمی گردد. به این معنی که تخصص به صورت اجاره است و اجاره تخصص معامله می شود. البته می توان تخصص را به صورت کامل با بازیکن دیگر معامله کرد.

 1. سپس برای تعیین مالکیت بنگاه‌های مرحله‌ی اول از کارت های مرحله اول شروع می‌کنیم و با انداختن تاس مالک آن را مشخص می‌کنیم. بنگاه اول به کسی تعلق می‌گیرد که بیشترین عدد تاس را به دست آورد. همین روش را برای بنگاه‌های دیگر انجام می‌دهیم. مسلم است که مالکیت هر بنگاه در مرحله‌ خودش مشخص می‌شود. ممکن است کسی تخصص یا بنگاهی به دست نیاورد، اصلا جای نگرانی نیست. آن شخص به عنوان تاجر میتواند با معامله‌ی منابع اولیه‌ای که دارد به تجارت بپردازد.
 2. حالا وقت معامله است. همه به نوبت تاس می‌اندازیم. کسی که بیشترین عدد را آورده بازی را شروع می‌کند. بازیکنی که تاس بالا آورده نیازش را می‌گوید و بازیکنان دیگر پیشنهاد معامله می‌دهند. او (بازیکنی که شروع کرده) یک معامله را انتخاب می‌کند و وارد معامله‌ی پایاپای می‌شود. اما اگر تحت هیچ شرایطی با هیچ بازیکنی به توافق نرسید و موفق به انجام معامله نشد، معامله‌گر از کارت های ‌شانس یکی برداشته و در حضور دیگر بازیکنان آن را می‌خواند و به آن عمل می‌کنند. در جهت عقربه ساعت بازیکنان بازی را ادامه می‌دهند تا تمام بنگاه های مرحله اول تکمیل شده و همه آنها به محصول تبدیل شود.
 3. روند فوق را به طور کامل برای مرحله دوم و سوم نیز تکرار می‌کنیم.

نکته: شما باید مذاکرات و تبادل منابع خود را ادامه دهید تا چرخه اقتصادی هیچ‌یک از بنگاه های خود و دیگران دچار اختلال و مشکل نشود و تمامی کسب و کارها با روند مشابه تکمیل گردند.

تذکر: بهتر است در ابتدای بازی، استراتژی مشخصی برای بازی خود داشته باشید و بر اساس آن اقدام به جمع‌آوری منابع و تخصص کنید.

 1. در مرحله سوم یا مرحله آخر بازی، بنگاه ها دارای سهام هستند و دارنده بنگاه ها باید برای تکمیل بنگاه خود، سهام آنها را به بازیکنان دیگر پیشنهاد دهد تا بتواند از طریق نهاده های آنها، بنگاهش را تکمیل کند. در پایان بازی هر کدام از بازیکنان که بیشترین میزان سهام را داشته باشند، برنده بازی خواهد بود.

 

محتویات جعبه بازی بدستون

هر جعبه بازی فکری بدستون حاوی موارد زیر است:

 • برد پارچه ای بازی
 • 125 عدد کارت منابع بازی
 • 10 عدد کارت بنگاه (مربوط به مراحل 1 و 2 و3 )
 • 12 عدد کارت شانس (حاوی اتفاقات مثبت و منفی مربوط به 3 مرحله بازی)
 • 6 عدد کارت مهارت
 • 6 عدد پیکسل یا برج سینه (نشان دهنده شخص دارنده مهارت های تخصصی)
 • 1 عدد تاس

 

ویژگی های منحصر به فرد بازی بدستون (بازی آموزش مهارت های کسب و کار)

طراحی بازی بدستون به گونه ای است که در محیطی جذاب به همراه دوستان خود با قوانین بازار اقتصاد آزاد و همچنین مهارت های مورد نیاز در کسب و کار اعم از برنامه ریزی برای تامین منابع، مذاکره، نحوه معامله و در عین حال رقابت با دیگر ذینفعان بازار آشنا می شوید. آشنایی با مفاهیم مهم اقتصادی از قبیل نحوه قیمت گذاری و ارزشگذاری درست و به روز منابع با توجه به قانون عرضه و تقاضا، ارزش ذاتی تخصص حرفه ای و لزوم توجه به کلیه پیشنیاز های راه اندازی یک کسب و کار و انجام پیش بینی و برنامه ریزی از طریق دید بلند مدت در کسب و کار، همچنین اهمیت مشارکت و سرمایه گذاری بخصوص در اخذ سهم از منافع کسب و کارهای بزرگ آن هم با منابع اندک فعلی و مشاهده مستقیم نتیجه همکاری یا انحصارطلبی، از نکاتی است که در طی این بازی به صورت عمیق حاصل می شوند.

بازی بدستون که کاملا توسط تیم مدرسه وارلی و برای نخستین بار در جهان طراحی شده است به گونه ای است که در هر بار بازی بازیکنان در موقعیتی جدید و با مسایل متفاوت روبرو شده و هیچگاه اتفاقات و شرایط آن تکراری نمی شوند. بدین ترتیب این بازی نه تنها هیچ وقت برای شما تکرای یا خسته کننده نمی شود بلکه هر مرتبه انجام بازی با خلق موقعیت های جدید بازار برای بازیکنان، نکات آموزشی جدیدی به همراه دارد که می تواند در زندگی کاری و حتی روزمره نیز بخوبی راهگشا و سازنده باشد. از همین رو است که بازی بدستون از طریق آموزش مهارت ها و مفاهیم اصلی کسب و کار در دنیای واقعی، تبلور واقعی و همه جانبه ای از رویای بازی کن و پولدار شو است.

بازی گروهی و جذاب بدستون را علاوه بر فروشگاه های معتبر اسباب بازی و دیگر محصولات فرهنگی  می توانید از دیجی کالا، و یا فروشگاه وارلی در این لینک تهیه فرمایید.

در زیر فیلم معرفی بازی بدستون را می توانید مشاهده نمایید:

2 نظر در “بازی آموزش مهارت های کسب و کار (معرفی بازی بدستون)

  • بله محسن جان این بازی رو می توانید از 9 تا 99 سال باهم بازی کنید و در عین لذت بردن به شکلی کاملا واقعی با مفاهیم کسب و کار آشنا شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *