روش تبدیل ایده به کسب و کار پولساز

چگونه یک ایده پولساز برای خود پیدا کنیم

نخستین گام برای موفقیت مالی، انتخاب یک ایده موفق و به قولی پولساز برای کسب و کارتان است. اینکه چگونه یک ایده خوب پیدا کنید شاید سوال بسیاری از ما باشد. توجه داشته باشید که برای پیدا کردن یک ایده پولساز بدترین کار می تواند مشورت با دیگران باشد. از طرف دیگر بهترین راه پیدا کردن یک ایده پولساز مشورت با دیگران است!

یعنی چه؟ یعنی اگر چه ایده های مختلفی را می توانید از طریق مشورت با دیگران یا از زبان دیگران بشنوید ولی بدترین کار این است که انتخاب ایده و موضوع کاری خود را به دیگران بسپارید. به بیان دیگر اگر چه ممکن است دیگران به دلیل تجربه و یا موقعیت کاری خود راه های خوبی برای کسب درآمد مشاهده کنند ولی فرصت هایی که دیگران معرفی می کنند لزوما ایده های خوبی نیستند.

از طرف دیگر ممکن است شما ایده های زیادی در سر داشته باشید ولی تا زمانی که یکی از آنها را انتخاب نکنید شما هنوز ایده ای برای کار خود ندارید. هیچ انسانی آنقدر زمان و سرمایه و توان و مهارت ندارد که روی همه ایده ها کار کند. پس باید یک ایده را انتخاب کنید و برای اجرایی شدن آن قدم بردارید. در زیر کلید انتخاب یک ایده موفق برای کسب و کار را به شما معرفی می کنیم.

موفقیت در کسب و کار

روش پیدا کردن یک ایده مناسب برای کسب و کار:

1- ایده های مختلف را جمع آوری کنید.

قبل از هر چیز تا می توانید ایده پیدا کنید. زمانی را به پیدا کردن ایده ها اختصاص دهید و فارغ از خوب یا بد بودن، در توان شما بودن یا نه فقط و فقط آنها را روی یک کاغذ یادداشت کنید. با محدود نکردن ذهن خود هنگام جمع آوری ایده ها ذهن شما خلاق عمل کرده و ایده ها را با یکدیگر ترکیب می کند. با حذف تنها یک ایده در این مرحله ذهن شما به صورت خودکار ایده های زیادی را نشنیده می گیرد. البته باید در این مرحله همه ایده ها را حتما یادداشت کنید. فرقی نمی کند روی یک برگ کاغذ یا در داخل گوشی همراه تان، تا زمانی که ایده ها تنها در ذهن شما باشند بیشتر به رویا شبیه هستند و هر آن ممکن است از ذهن شما بپرند.

برای جمع آوری ایده ها علاوه بر مشورت با دوستان و بخصوص افرادی که در شغل یا فعالیتی فعال هستند، می توانید از اینترنت استفاده نمایید. البته جستجوی “انواع ایده های پولساز” یا “راه های کسب درآمد از منزل” یا “راه های کسب درآمد از اینترنت بدون نیاز به سرمایه” و.. اگر چه در قدم اول جالب ممکن است باشند ولی به دلیل سطحی و تکراری بودن چیز خاصی نصیب شما نمی کنند. برای پیدا کردن ایده های کاری جدید شما می توانید به سایت های خبری که در این زمینه اطلاع رسانی می کنند مراجعه کنید. روزانه محصولات و خدمات بسیاری توسط استارت آپ های متعددی در سراسر جهان خلق و ارائه می شوند که بعضا بسیاری از آنها با شکست روبرو می شوند. شما می توانید آن ایده ها را با کمی اصلاح در محل زندگی خود ارائه نمایید. البته با کمک قابلیت های حاصل شده از اینترنت می توانید حتی روی برآوردن نیاز مخاطبان مردمی که هزاران کیلومتر دورتر از شما زندگی می کنند نیز فکر کنید. از طرف دیگر گاهی ایده ای در یک حوزه می تواند موجب ایده یک خدمت جدید در حوزه کاری دیگر گردد. پس تا می توانید به ایده ها و کسب و کارها دقت کنید و آن ها را زیر نظر بگیرید و در جایی آنها را یادداشت نمایید.

 

2- ایده های جمع آوری شده را ارزیابی کنید.

همینکه ایده های تان را می نویسید می توانید آنها را بهتر و دقیقتر ارزیابی کنید. در مرحله قبل تلاش کردید که بدون هر گونه قضاوت فقط آنها را بنویسید. حال نوبت آن است که ایده های موجود را از زوایای مختلف بررسی و دسته بندی کنید. برخی ایده ها نیازمند داشتن دانش و تکنولوژی یا سطح مالی و روابط تجاری خاصی هستند. برای اجرای برخی دیگر از ایده ها باید موقعیت جغرافیایی یا شرایط جسمی متفاوتی داشت. مسلما برای یک ایده خوب شما می توانید بسیاری از مسایل و شرایط را قبول کنید ولی قبل از انتخاب ایده باید با چشمانی باز همه نکات را در نظر بگیرید و آنها را دسته بندی کنید. اگر بتوانید ایده ای را با کمترین تغییر در شرایط فعلی تان عملی کنید که مزایای مالی و کاری چشمگیری داشته باشد مسلما بر ایده ای که نیازمند قربانی کردن بسیاری از خواسته های تان باشد ارجحیت دارد. هر کاری به اندازه کافی نیازمند صرف انرژی و تلاش هست و اگر بتوانید از صرف تلاش های اضافی خود داری نمایید، مسلما احتمال موفقیت شما به شدت افزوده خواهد شد.

از طرف دیگر برخی ایده ها ممکن است با اصول اخلاقی فرهنگی و یا حتی مذهبی شما سنخیت نداشته باشند. گاهی برخی کسب و کارها برای عده خاصی یا محیط زیست مضر هستند و برخی دیگر از ایده ها کاملا برعکس نه تنها برای محیط زیست مفید هستند بلکه می توانند زندگی عده زیادی را حتی بهبود بدهند. اگرچه شما مختار هستید که کسب وکار خود را انتخاب کنید ولی مسلما اگر موضوع کسب و کار شما برآوردن نیاز واقعی تعداد بیشتری از مردم باشد شانس و فرصت موفقیت و توسعه بیشتری نیز خواهد داشت. شما نیز از انجام روزانه آن نه تنها خسته نخواهید شد بلکه همواره از سپاسگزاری های مشتریان خود بیشتر و بیشتر تهییج خواهید شد.

یکی از عاقلانه ترین ارزیابی ها در این مرحله بررسی میزان ریسک است. در صورتیکه احتمال عدم موفقیت آن ایده را با توجه به مسایل مختلف بالا می دانید حتما این مساله را صادقانه در نظر گرفته و به احتمال کمک افراد خاص و یا شانس موفقیت خود را وابسته ننمایید. برای این مساله لازم است که اجرای ایده یا ایده های انتخاب شده خود را تا جایی که می توانید روشن و شفاف نمایید. اگر چه درآوردن گام های اجرایی هر کار به شکل دقیق در مرحله بعد و تنها برای ایده منتخب انجام می شود ولی در این مرحله هم می توانید بخش های اجرایی کار را به طور کلی در نظر بگیرید.

 

3- اجرای ایده را طراحی کنید.

در این مرحله باید بوم کسب و کار و طرح تجاری کسب و کارتان را و ساختار شکست اجرای طرح را که شامل همه بخش ها و مراحل اجرای کار است را تا حد امکان مشخص کنید. اگر هنوز میان دو یا چند ایده نتوانسته اید ایده برتر خود را برگزینید این ابزار به شما کمک می کند که ابعاد مختلف اجرای ایده خود را در نظر بگیرید. بدین ترتیب می توانید ایده ای که با توجه به شرایط و امکانات شما عملیاتی تر به نظر می رسد یا بخش های اجرایی بیشتری از آن در کنترل شما قرار داشته باشد را انتخاب کنید. برای آشنایی با ابزار اشاره شده در بالا می توانید در کارگاه آموزش مهارت های کسب و کار مدرسه وارلی شرکت نمایید.

 

در نهایت مهمترین عاملی که در انتخاب ایده برتر خود باید در نظر بگیرید علاقه و اشتیاق شما به آن کار خواهد بود. یک کسب و کار چیزی است که با آن به دیگران معرفی می شوید. کسب و کار شما دوستان شما را و عمر شما را تعریف خواهد کرد. بیشتر دوستان شما کسانی خواهند بود که در کارتان با آنها سر و کار دارید. اگر اینطور نباشد به مشکل بر می خورید چرا که شما بیشتر زمان و لحظات زندگی خود را در سرکارتان هستید و چه بهتر که آن را با دوستان خود و به نحوی که می پسندید بگذرانید.

 

 

 

یک نظر در “روش تبدیل ایده به کسب و کار پولساز

  1. آتنا اکبری

    من ایده خوبی برای کسب و کار پیدا کردم که به نظرم اگر تیم خوبی برای اجراش پیدا کنم ریسک و احتمال شکست پایین و در عین حال احتمال موفقیت و درآمد بسیار بالایی داره. می شه راهنمایی کنید که چجوری می تونم برای ایده ام تیم جمع آوری کنم بدون اینکه ایده ام رو لو بدم؟ نمی خوام از افرادی که دعوت کردم نه بشنوم و بعدا ببینم که ایده ام رو دارند همون آدم ها اجرا می کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *