چرا دانش آموزان امروز بیش ازهرزمان دیگری نیاز به سواد رسانه ای دارند؟

دلیل نیاز دانش آوزان به سواد رسانه ای در عصر حاضر به همراه ده مزیت آموزش سواد رسانه ای به دانش آموزان

کلمه “رسانه” اغلب در گفتمان عمومی به اشتباه استفاده می شود. برای مثال، سیاستمداران ممکن است رسانه ها را به خاطر اینکه آنها را بد نمایش می دهند، سرزنش کنند. اما اصطلاح “رسانه” بسیار بیشتر از اخبار شبانه یا وب سایت یک سازمان خبری بزرگ را پوشش می دهد. رسانه ها و رسانه های جمعی شامل طیف گسترده ای از مطالب هستند که مردم وقت خود را صرف خواندن، تماشا آن می کنند. در واقع مردم به نوعی جهان خود را از زاویه دید رسانه ها می بینند و تجربه می کنند. از همین رو نیاز به سواد رسانه ای در عصر حاضر جهت شناخت اخبار واقعی از مطالب دروغین بسیار زیاد است. منظور از رسانه در دنیای امروز عبارتند از:

 • برنامه های خبری در تلویزیون، رادیو، و مجلات و روزنامه های آنلاین و چاپی
 • نظرات کارشناسان که اغلب در وب سایت ها بر اساس اخبار است
 • آگهی های تبلیغاتی
 • پیام های بازاریابی
 • بازی های ویدیویی
 • برنامه های پخش موسیقی
 • شرکت های پخش آنلاین ویدیو
 • پست های رسانه های اجتماعی

و اینها فقط منابع اصلی رسانه ای هستند. محتوای روی بیلبوردی که شما موقع رانندگی مشاهده می کنید نیز رسانه است. تابلویی که در ویترین فروشگاه چیزی برای فروش ارائه می دهد نیز همینطور است.

این روزها با کمک اینترنت، هر کسی که ایده ای جهت ارتباط آنلاین داشته باشد می تواند از طریق راه اندازی یک وب سایت مشتقل و یا حتی از طریق پیج خود در رسانه های اجتماعی، یک تولید کننده محتوای رسانه ای شود.

 

عصر اشباع رسانه ها

ما در عصر اشباع رسانه ها زندگی می کنیم. در اینجا برخی از آمارهایی که نشان دهنده این مساله هستند را برای شما آورده ایم که احتمالا خود شما نیز به طور غریزی از آنها مطلع شده اید. در هر صورت این آمار مربوط به قبل از سال 2018 است و امروز این اعداد بسیار بیشتر شده است:

 • طبق آمار بدست آمده، یک شهروند آمریکایی به طور متوسط ​​روزانه 721 دقیقه را با رسانه ها سپری می کند.
 • تلویزیون همچنان رسانه اصلی است، به طوری که یک شهروند آمریکایی به طور متوسط ​​238 دقیقه در روز را صرف تماشای تلویزیون می کند.
 • تخمین ها بر اساس تعداد دقیق متفاوت است، اما اکثر کارشناسان معتقدند که افراد عادی روزانه هزاران پیام تبلیغاتی می بینند.
 • طبق گزارش انجمن بازاریابی آمریکا، مطالعات نشان داده است که هر فرد به طور متوسط ​​روزانه در معرض 10.000 پیام بازاریابی برند ها قرار می گیرد.

این دنیای مصرف کننده محور است. حتی ساعات خبری در شبکه های اصلی می تواند شامل 16 آگهی تبلیغاتی در هر ساعت باشد. و هنگام تماشای ورزش یا تلویزیون در ساعات پربیننده این ارقام بسیار بالاتر می رود.

 

چرا سواد رسانه ای اینقدر مهم است؟

برای درک اهمیت سواد رسانه ای کافی است بدانید که دو سوال زیر اساس و بنای سواد رسانه ای را تشکیل می دهند. در واقع زمانی که یاد بگیرید همیشه این دو سوال را بپرسید و به آنها پاسخ دهید نشان خواهد داد که شما دارای سواد رسانه ای هستید:

 • هدف از پیام چیست؟
 • چه کسی آن را ایجاد کرده است؟

معلمان می‌توانند نقش مهمی در کمک به دانش‌آموزان در درک تفاوت‌های رسانه‌ها و پیام‌هایی که از آنها دریافت می‌کنند و روش‌های اخلاقی برای تولید رسانه خودشان داشته باشند.

از همین رو این روزها درک نحوه آموزش سواد رسانه ای برای معلمان به طور فزاینده ای مهم می شود. در برخی از دانشگاه های معتبر جهان مانند دانشگاه فرزنو پاسیفیک تعدادی دوره در زمینه سواد رسانه ای برای معلمان ارائه می شود.

 

مزایای سواد رسانه ای برای دانش آموزان

مزایای سواد رسانه ای برای دانش آموزان متعدد است. اول و مهمتر از همه، سواد رسانه ای به دانش آموزان کمک می کند تا آنها مصرف کنندگان عاقل تری برای رسانه ها شده و همچنین از طرف دیگر خود نیز تولیدکنندگان مسئول رسانه های خود شوند. در همین راستا، آموزش سواد رسانه ای به پرورش تفکر انتقادی در دانش آموزان کمک می کند. اگر تفکر انتقادی بتواند در نهایت به طبیعت افراد تبدیل شود، با افزایش سن در بسیاری از زمینه ها می تواند به آنها کمک کند.

در هر صورت در سواد رسانه ای تمرکز بیشتر بر تقویت فرآیند مهارت شناخت محتوای رسانه هاست. در یک زمینه بزرگتر، سواد رسانه ای همچنین مهارت هایی را تقویت می کند که به افراد کمک می کند تا با یکدیگر همکاری کنند، زیرا گفتمان محترمانه را تشویق می کند و در نتیجه مهارت های شهروندی را ایجاد می کند.

سواد رسانه ای همچنان نقش کلیدی در ایجاد نسل جدیدی خواهد داشت که می تواند مهارت های تفکر انتقادی را در بحبوحه کولاک رسانه ای حفظ کند.

سواد رسانه ای برای کودکان و نوجوانان

در ادامه مقاله دوم را با هم بررسی می کنیم:

10 مزیت آموزش سواد رسانه ای به دانش آموزان

“با آنکه این روزها غرق در اطلاعات هستیم، اما هنوز  گرسنه دانش هستیم.”
–جان نایسبیت، مگاترندز

 

در راستای اهمیت سواد رسانه ای در زیر 10 مزیت آموزش سواد رسانه ای به دانش آموزان را از مقاله دیگری برای شما آورده ایم:

1. با استفاده از ابزارهای چندرسانه ای قدرتمند یک فرهنگ رسانه ای جهانی ، نیازهای دانش آموزان را برآورده می کند تا مصرف کنندگان عاقل رسانه ، مدیران اطلاعات و تولیدکنندگان مسئول ایده های خود باشند.

2. آوردن دنیای رسانه‌ها به کلاس درس، یادگیری را با «زندگی واقعی» پیوند می‌دهد و فرهنگ رسانه‌ای آن‌ها را به عنوان محیطی غنی برای یادگیری اعتبار می‌بخشد.

3. به دانش آموزان و معلمان به طور یکسان رویکردی مشترک به تفکر انتقادی می دهد که وقتی درونی شود، در همه جنیه های زندگی برای آنها کاربرد دارد.

4. فرصتی را برای ادغام همه حوزه های موضوعی و ایجاد واژگان مشترکی که در همه رشته ها کاربرد دارد، فراهم می کند.

5. به رعایت استانداردهای مختلف کمک می کند و در عین حال از محتوای جدید رسانه های معاصر که دانش آموزان دوست دارند استفاده می کند.

6. توانایی و مهارت دانش آموزان را برای برقراری ارتباط و انتشار افکار و ایده های خود در طیف گسترده ای از اشکال رسانه های چاپی و الکترونیکی حتی در گستره بین المللی افزایش می دهد.

7. «فرایند تحقیق» سواد رسانه‌ای، آموزش را متحول می‌کند و معلم را آزاد می‌کند تا همراه با دانش‌آموزان اش بیاموزد. بدین ترتیب معلم  به یک «راهنمای در کنار» به جای «حکیم روی صحنه» تبدیل می شود.

8. دانش آموزان با تمرکز بر مهارت های فرآیندی به جای دانش محتوا ، توانایی تجزیه و تحلیل هر پیامی را در هر رسانه ای به دست می آورند و در نتیجه برای زندگی در یک فرهنگ اشباع از رسانه ها توانمند می شوند.

9. با استفاده از یک مدل قابل تکرار برای پیاده سازی،  از تبدیل شدن سواد رسانه ای به یک “مد” اجتناب می کند و در عوض، در طول زمان پایدار می شود زیرا دانش آموزان قادر به ایجاد یک پلتفرم ذهنی برای خود با یک چارچوب سازگار با شرایط خواهند بود که با آنها از مدرسه ای به مدرسه دیگر، و کلاسی به کلاس دیگر، و معلمی به معلم دیگر همراه است. با تکرار و تقویت در طول زمان، دانش‌آموزان می‌توانند چک لیستی از مهارت‌های مورد نیاز برای مذاکره مؤثر در مورد فرهنگ رسانه‌ای جهانی که تمام عمر خود را در آن زندگی خواهند کرد، درونی کنند.

10. نه تنها به نفع دانش‌آموزان است، بلکه با ارائه ابزارها و روش‌هایی که گفتمان محترمانه را تشویق می‌کند، که منجر به درک متقابل می‌شود و مهارت‌های شهروندی مورد نیاز برای مشارکت در بحث عمومی را ایجاد می‌کند، به نفع جامعه نیز خواهد بود.

______________________________________________

در صورت تمایل به آموزش و افزایش سواد رسانه ای خود می توانید علاوه بر تهیه پکیج سواد ارتباطی وارلی شرکت در این دوره های آموزشی در مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی می تواند نقطه شروع خوبی باشد.

بخش اول این مقاله با عنوان “چرا دانش آموزان امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به سواد رسانه ای دارند؟” ترجمه این مقاله انگلیسی و بخش دوم نیز با عنوان “10 مزیت آموزش سواد رسانه ای به دانش آموزان” نیز ترجمه این مقاله انگلیسی در رابطه با اهمیت و نحوه آموزش سواد رسانه ای (Media Literacy) به دانش آموزان است که توسط مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی برای مطالعه و استفاده شما دانش آموزان عزیز ترجمه و ویرایش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.