4 تیپ شخصیتی که کارآفرینان موفق دارند

کدام تیپ های شخصیتی می توانند کارآفرینان موفق تری باشند؟

اگر فکر می‌کنید کارآفرینان نژاد متفاوتی هستند، نیمی از حق با شماست. تحقیقات مایرز-بریگز نشان می‌دهد که تیپ های شخصیتی ENTPs، ESTJs، ENTJs، INTJs، و ISTJs بیشتر از سایر تیپ‌های شخصیتی درآمد دارند و یا بیشتر از بقیه خوداشتغال هستند یا افراد بیشتری را مدیریت می‌کنند. البته، اینها تنها گروهی نیستند که می‌توانند کسب‌وکارها را با موفقیت اداره کنند. به عنوان مثال کارآفرینان موفقی همچون، ریچارد برانسون، استیو جابز، اپرا وینفری، آریانا هافینگتون و دونالد ترامپ همه انواع شخصیتی متفاوتی نسبت به موارد فوق دارند. از طرف دیگر فقط به این دلیل که شما دارای گروه شخصیت های فوق هستید و مستعد کارآفرینی هستید به این معنی نیست که آماده راه اندازی یک شرکت هستید. به بیان دیگر آزمون شخصیت شناسی MBTI اولویت ها را اندازه گیری می کند، نه توانایی را.

 

اگر با شاخص شخصیت شناسی مایرز-بریگز (MBTI) آشنایی ندارید، این آزمون چهار جفت اولویت شخصیتی را اندازه گیری می کند: درونگرایی (I) در مقابل برونگرایی (E). حس (S) در مقابل شهود (I)؛ تفکر (T) در مقابل احساس (F)؛ و قضاوت (J) در مقابل ادراک (P). معرفی  16 نوع شخصیت ممکنه در این دیدگاه را می توانید در این بخش از مقالات سایت مدرسه وارلی مطالعه و در بخش استعداد سنجی سایت نیز از طریق این آزمون ارائه شده نوع شخصیت خود را بدست آورید.

 

ارتباط میان تیپ شخصیتی MBTI با توان کارآفرینی

در بهترین حالت، این چند شخصیت اشاره شده، ویژگی‌های کارآفرینی را نشان می‌دهند که هرکسی که می‌خواهد صاحب یک کسب‌وکار باشد باید دارای آنها باشد. اگرچه مدل های آنها متفاوت است، اما همه آنها دارای این چهار نقطه قوت هستند:

 

1. آنها کنجکاو هستند.

ENTJ ها از کارهایی که بر آنها مسلط شده اند خسته می شوند و بی وقفه به دنبال کسب مهارت های جدید می گردند. ISTJ ها تمام شواهد زیربنایی مربوط به دیدگاه های منطقی خود را بررسی می کنند. ENTP ها به طور خستگی ناپذیری از پیگیری کسب دانش بیشتر انگیزه می گیرند.

گالوپ دریافت که از میان صدها رفتار کارآفرینانه، جستجوی دانش یکی از ده مورد مهم است. Thane Stenner از شرکای سرمایه گذاری Stenner می گوید که کارآفرینان “از نظر فکری کنجکاو” هستند. آنها عاشق یادگیری هستند. آنها به دنبال ارتقای دانش و بینش خود هستند و همیشه به دنبال راهی بهتر برای انجام کارها هستند.

این کنجکاوی هوشیاری کارآفرینی نامیده می شود – که کرزنر اقتصاددان آن را به عنوان “توانایی توجه به فرصت هایی که تاکنون نادیده گرفته شده اند” و هم “تمایل و انگیزه ویژه فرد برای تدوین تصویری از آینده” تعریف می کند. به عنوان مثال، کارآفرینان عموما با این جمله موافق هستند: “وقتی متوجه ساختمان متروکه ای می شوم، به این فکر می کنم که چه پتانسیل تجاری را به من نشان می دهد.”

اما کنجکاوی فقط باعث نمی شود که مردم بخواهند کارآفرین شوند. این صفت آنها را در کارآفرینی شان ارتقا می دهد. به گفته گالوپ، جویندگان دانش شانس بقای شرکت خود را افزایش می دهند. به همین ترتیب، یک مطالعه اسلوونیایی در سال 2015 نشان داد که کنجکاوی کارآفرینانه با رشد شرکت همبستگی مثبتی دارد.

2. خلاق هستند.

ENTP ها که با نام مستعار “مخترعین” شناخته می شوند، در مقابل انجام کارها به روش خاصی که قبلاً به آن روش انجام شده، مقاومت بسیاری می کنند. ENTJها کل پروژه ها را با تخیل عمل محور خود به جلو می برند. INTJ ها بی سر و صدا یک استراتژی کاملا جدید را تصور می کنند.

خلاقیت هسته اصلی کارآفرینی است. به گفته مارتین دریسن و پیتر زوارت از دانشگاه گرونینگن هلند، کارآفرینی عبارت است از “توانایی ایجاد و ساختن چیزی از هیچ. مهارتی برای احساس فرصتی که در آن دیگران هرج و مرج، تضاد و سردرگمی را می بینند.” جای تعجب نیست که کارآفرینان به طور قابل توجهی نوآورتر از عموم مردم هستند.

مطالعه‌ای در بریتانیا در سال 2004 نشان داد که خلاقیت مهم‌ترین و رایج‌ترین ویژگی مرتبط با کارآفرینی است.

3. مسئولیت می پذیرند.

ENTPها همه جا امکانات را می بینند و کل جامعه اطراف خود را تشویق می کنند تا به ترسیم دیدگاه شان کمک کنند. ENTJ ها موانع را به عنوان یک چالش می پذیرند. INTJ ها برای اجرای ایده های خود احساس مسئولیت شخصی می کنند.

جاناتان آلپرت ، نویسنده و روانکاو ، همین کیفیت را در کارآفرینان مشاهده می‌کند: در حالی که بسیاری در هنگام سخت شدن شرایط احساس ناتوانی می‌کنند، کارآفرین به موقعیت نگاه می‌کند و می‌داند که کنترلی بر نتیجه دارد.

روانشناسان مدرن این طرز فکر را «مرکز کنترل درونی» می‌نامند و مکرراً فهرست‌های لازم برای کارآفرینی را تهیه می‌کند. افراد دارای منبع کنترل درونی بر این باورند که کنترل سرنوشت خود را در دست دارند. مطالعات به طور مداوم و متقاعدکننده همبستگی مثبتی بین منبع کنترل داخلی، موفقیت تجاری و حتی رضایت شغلی پیدا می‌کنند.

4. آنها تعیین کننده هستند.

ISTJها به طور منطقی تصمیم می گیرند که چه کاری انجام دهند و به طور پیوسته و بدون حواس پرتی در جهت هدف خود کار کنند. INTJ ها یک برنامه عملیاتی را سازماندهی می کنند و آن را به صورت استراتژیک اجرا می کنند. ESTJها تصمیمات را به سرعت و سیستماتیک اجرا می کنند.

بر همین اساس اگرچه هر یک از این تیپ ها، روش متفاوتی دارد، اما همه آنها تصمیم می گیرند و بدون پشیمانی انتخاب می کنند.

یک مطالعه در ایالات متحده در سال 2004 نشان داد که هر چه کارآفرینان بیشتر متقاعد شوند که مسیرهای متفاوتی را اتخاذ کنند، احتمال تمرکز و موفقیت آنها کمتر است. بنابراین، کارآفرینان موفق کمتر اهل همکاری، همدلی بوده و نگران حفظ روابط هماهنگ نیستند. در واقع آنها پیشرفت را بر احساسات ترجیح می دهند.

کارآفرینان شروع می کنند، حتی اگر به این معنی باشد که ممکن است شکست بخورند. ده‌ها مطالعه در طول سه دهه گذشته، تمایل به ریسک‌پذیری را با دستاوردهای کارآفرینی مرتبط می‌کنند. تونی تیجان این ویژگی “توانایی انجام عمل” را جرات می نامد. او به طور خلاصه بیان می کند که یک کارآفرین باید “شجاعت شروع کار، جرات تحمل و جرات تکامل را با تغییر یک شرکت جدید داشته باشد.”

نوع مایرز-بریگز همه چیز نیست.

البته این چهار ویژگی تیپ شخصیتی کارآفرینان موفق به تنهایی نمی توانند کسب و کار بسازند. دریسن و زوارت در تحقیق خود به نتیجه مهمی رسیده اند: «اگر چه به طور طبیعی، آموزش مهارت های کارآفرینی، دانش تجاری، و حتی صنعتگری نقش مهمی در موفقیت کارآفرین ایفا می کند، اما آنها معتقدند که هنوز یک عامل مهمتر وجود دارد: شخصیت کارآفرین.» “موفقیت یک تجارت به عوامل زیادی بستگی دارد، اما بزرگترین عامل تعیین کننده موفقیت یک تجارت، خود کارآفرین است.”

ما می‌توانیم بر اساس این واقعیت که والدینمان کارآفرین نیستند، مدرک MBA دریافت نکرده‌ایم، یا طبیعتاً خلاق نیستیم، استعفا دهیم یا می‌توانیم مسائل را به دست خودمان بگیریم.

آلن فاول در کتاب «کارآفرینی و خلق ارزش جدید» می‌نویسد: «کارآفرینان به دنیا نمی‌آیند، بلکه توسعه می‌یابند».

در یک کلام تمایل به تلاش منعکس کننده کنجکاوی، خلاقیت، مسئولیت پذیری و قاطعیت است.

 

مقاله “4 تیپ شخصیتی که کارآفرینان موفق می سازند” ترجمه مقاله انگلیسی ارزشمندی در رابطه با تیپ های شخصتیی کارآفرینان موفق از دیدگاه شخصیت شناسی مایرز-بریگز ارائه می کند. این مطلب توسط مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی برای مطالعه و استفاده شما دانش آموزان عزیز ترجمه و ویرایش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *