تقویت هوش مالی کودک با اسباب بازی ها

تقویت هوش مالی کودک

تقویت هوش مالی کودک

(مونوپولی برای کودکان بالای ۴ سال + آموزش و راه های افزایش هوش مالی کودکان)

از زمان تولد نوزاد، والدین درکنار آموزش های مهارتی و معمول سعی بر افزایش استعداد ها و هوش کودکشان دارند، تا بتوانند از دغدغه ها و نگرانی هایشان برای آینده فرزندشان بکاهند. یکی از مهارت هایی که در کودکی شکل میگیرد و در آینده تاثیرات خود را به شکل واضحی نشان میدهد هوش مالی کودک است!در این مقاله سعی داریم در مورد تقویت هوش مالی کودک و راه های افزایش هوش مالی کودکان صحبت کنیم.

تقویت هوش مالی کودک

آموزشی که در این قسمت در نظر گرفته ایم برای بعد از مرحله ی ذکر شده است و در آن سعی می کنیم بازی مونوپولی که برای کودکان بالای ۴ سال مناسب است را معرفی کرده و نحوه ی انجام آن را آموزش دهیم. بازی مونوپولی به نحو مناسب و در قالب بازی، باعث تقویت هوش مالی کودک می شود.از آنجایی که این بازی توسط شرکت های مختلف و با اسم های مختلفی تولید شده است سعی داریم قوانین کلی آن را در این قسمت توضیح بدهیم و از بازی ساخته شده ی مجموعه ی هاسبرو استفاده کنیم!

چه زمانی شروع کنیم؟

شاید اولین سوالی که برای شما پیش می آید این باشد که برای افزایش هوش مالی کودکان چه زمانی مناسب است و از چه سنی باید شروع کنیم! بهتر است این کار را از ۳-۴ سالگی کودک و با آموزش تفاوت بین سکه های رایج کشور آغاز کنیم. این کار را می شود با یک قلک کوچک آغاز کرد. کودک شما می تواند سکه های مختلف را در قلک خود جمع آوری کند و حتی پول های کاغذی خود را نیز داخل آن بیاندازد.

مونوپولی چیست؟

مونوپولی یکی از جالب ترین و هیجان انگیز ترین بازی های برد گیم است که علاوه بر اینکه هوش مالی کودکتان را تقویت می کند اوقات خوش و شرایط مفرحی را نیز برای شما فرام می سازد.
بازی شامل یک تخته، ۲ تاس، چند مهره، ۳۲ خانه و ۱۲ هتل است. ۱۶ کارت شانس و ۱۶ کارت جایزه خیریه ، ۲۸ کارت سند ملک و پول های بازی هم از دیگر تجهیزات هستند.

شروع بازی

تخته را روی زمین قرار داده و کارت های شانس و جایزه خیریه را در محل های مخصوص خود قرار دهید. هر بازیکن یک مهره برای حرکت انتخاب می کند و همچنین در ابتدای بازی به هر بازیکن ۱۵۰۰ دلار داده می شود که به صورت زیر می باشد:
• ۲ تا ۵۰۰ دلار
• ۲ تا ۱۰۰ دلار
• ۲ تا ۵۰ دلار
• ۲ تا ۲۰ دلار
• ۵ تا ۱۰ دلار
• ۵ تا ۵ دلار
• ۵ تا ۱ دلار
سپس تمام پول های باقی مانده و تجهیزات دیگر به بانک می روند.

تقویت هوش مالی کودک

بانک دار

یک شخص را به عنوان بانکدار انتخاب کنید که توانایی حراج گذاشتن خوبی داشته باشد. بانکدار نباید نظرات شخصی خود را در بازی دخیل کند. این بخش بسیار در تقویت هوش مالی کودک موثر است.

بانک و تقویت هوش مالی کودک

علاوه بر پول، بانک سندها، خانه ها و هتل ها را پیش از خریدن توسط بازیکنان در اختیار دارد. همچنین مسئول حراج و وام دادن به بازیکنان در زمان احتیاج است.بانک تمام جریمه ها، مالیات ها، وام ها و سودهای بانکی را جمع می کند و هزینه حاصل از حراج خانه ها و هتل ها را نیز دریافت می کند. بانک هیچ وقت ورشکست نمی شود و در صورت تمام شدن پول ها باید بانکدار روی کاغذ پول های لازم را بنویسد و صادر کند.

نحوه ی بازی

برای شروع بازی، هر بازیکن تاس می ریزد.

هرکس که مجموع اعداد به دست آمده اش بیشتر شد، اول حرکت می کند. برای حرکت، مهره را روی خانه شروع قرار داده و سپس در جهت فلش حرکت می کنید. پس از نوبت نفر اول، نفر دوم حرکت می کند.
اگر تاس دوتایی بیاورید، جایزه دارد و می توانید دوباره تاس بریزید. ولی در صورتی که سه بار پشت سر هم تاس دوتایی بیاورید باید به زندان بروید. هر بازیکن پس از هر دور که از خانه شروع می گذرد، ۲۰۰ دلار حقوق از بانک دریافت می کند.

خرید ملک

هر زمان که وارد ملکی شوید که صاحبی ندارد، می توانید آن را به ازای هزینه ای که روی آن نوشته است بخرید. در صورتی که تمایل به خرید آن نداشته باشید. بانک می تواند حراج را آغاز کند. هر بازیکنی (از جمله همان که نمی خواسته بخرد) قیمت خود را می گوید و ملک به بالاترین قیمت واگذار می شود.

اجاره دادن و راه های افزایش هوش مالی کودکان

هنگامی که شما وارد ملک دیگری می شوید، مالک می تواند از شما اجاره بگیرد مگر این که آن ملک در رهن بانک باشد. در صورتی که مالک پیش از انداختن تاس توسط بازیکن دیگر اجاره را نخواهد، آن اجاره از دست می رود. یکی از راه های افزایش هوش مالی در کودکان مفهوم مولد بودن مالی است.

راه های افزایش هوش مالی در کودکان

کارت های شانس و جایزه

در صورتی که در خانه های شانس یا جایزه افتادید، یک کارت از رو بردارید و به دستورالعمل آن عمل کنید و کارت را در زیر قرار دهید.

مالیات

در صورتی که در خانه های مالیات فرود آیید، دو انتخاب دارید.

یا ۲۰۰ دلار بدهید یا ۱۰ درصد ارزش کل دارایی را پرداخت کنید. کل دارایی عبارتست از پول نقد شما، قیمت ثبت شده روی اسناد و قیمت خانه ها و هتل های شما. باید پیش از محاسبه داراییتان تصمیم خود را بگیرید. یادگیری مفهوم مالیات می تواند به تقویت هوش مالی کودک کمک کند.

زندان

شما وقتی زندانی می شوید که:
• در خانه به زندان بروید، فرود آیید.
• کارت به زندان بروید را بردارید.
• سه بار به صورت متوالی تاس دوتایی بیاورید.
اگر شما به زندان فرستاده شوید، نمی توانید ۲۰۰ دلار حقوق خود را دریافت نمایید. ولی در صورتی که مهره تان روی زندان بیاید فقط به عنوان بازدیدکننده هستید و جریمه ای نمی شوید.

تقویت هوش مالی کودک

بازیکن در یکی از حالات زیر از زندان رها می شود:
• تاس دوتایی بیاورد. در این صورت باید حتما خارج شود و به عدد تاس ها جلو رود.
• کارت رهایی از زندان را داشته باشد.
• کارت رهایی از زندان را از بازیکن دیگری بخرد.
• پیش از انداختن تاس در دو بار پیش رو ۵۰ دلار بدهد و خارج شود.
در صورتی که پس از دوبار تاس انداختن، دوتایی نیاورد. در مرتبه سوم باید ۵۰ دلار بدهد و با هر تاسی که آورد خارج شود.
شما در زمانی که در زندان هستید می توانید خرید و فروش ملک داشته باشید و اجاره دریافت نمایید.

خانه ها

هنگامی که یک بازیکن تمام املاک از یک رنگ را داشته باشد می تواند روی آن خانه بسازد. اگر شما یک خانه را خریداری می کنید، می توانید آن را بر روی هرکدام از املاکی که خواستید قرار دهید. خانه بعدی را باید در روی یکی از املاکی که خانه ندارد قرار دهید و به همین ترتیب به صورت مساوی خانه ها را پر کرده و به همین ترتیب هم می توانید بفروشید. در نتیجه نمی توانید در یک ملک سه خانه و در دیگری از همان رنگ ۱ خانه قرار دهید.

هتل ها

هنگامی که یک بازیکن دارای چهار خانه در هر ملک یک گروه رنگی باشد، می تواند به جای ۴ خانه یک هتل از بانک بخرد. بازیکن باید ۴ خانه را به بانک برگرداند. در هر ملک هم حداکثر یک هتل قرار می گیرد. راه های افزایش هوش مالی کودکان با ارتقا تجارت در مونوپولی خواهد بود.

فروش املاک

بازیکنان می تواند املاک ساخته نشده خود مثل راه آهن، برق و آب و یا سندهای ملکی خود را به دیگر بازیکنان به هر نحوی که می خواهند بفروشند یا معامله کنند. املاک در صورتی فروخته می شود که خانه ای در آن نباشد. در صورت وجود خانه باید خانه ها پیش از آن به بانک فروخته شود. بانک خانه ها را با نصف قیمت می خرد.

رهن و وثیقه برای تقویت هوش مالی کودک

بازیکنان می تواند سند ملک های ساخته نشده خود را رهن بانک قرار داده و به میزانی که پشت کارت نوشته شده است، پول دریافت کنند. دقت کنید که باید پیش از رهن تمام خانه ها و تجهیزات ساخته شده روی تمام ملک های همرنگ به نصف قیمت به بانک فروخته شود و سپس سند به رهن گذاشته شود.
زمانی می توانید سند را از رهن بانک برگردانید که میزان رهن و ۱۰ درصد سود آن را پرداخت کنید. بازیکنان دیگر می توانند در زمانی که این سند در رهن بانک است، آن را از شما خریداری کنند. در این صورت بازگشت رهن و سود آن برعهده خریدار است.

ورشکستگی و مفهوم شکست در تقویت هوش مالی کودک

زمانی ورشکست می شوید که نتوانید هزینه اجاره یا جریمه خود را حتی با فروش و رهن املاک به دست آورید. در صورتی که توسط بازیکن دیگری ورشکست شوید، تمام دارایی شما در اختیار آن بازیکن قرار می گیرد. ولی خانه ها و هتل ها را باید با نصف قیمت به بانک بفروشید و پول آن را به بازیکن بدهید.
برای اموال در رهن بانک، بازیکن باید هزینه وام و سودش را به بانک بدهد.

در صورتی که بخواهد آن را برای بیش از یک دور به تاخیر بیندازد، به ازای هر دور باید مجددا سود به بانک بدهد.
در صورتی که به بانک بدهکار باشید و بانک شما را ورشکست کند، بانک بلافاصله اسناد ملکی شما، به جز خانه ها و هتل ها را به حراج می گذارد.
لازم به ذکر است که هیچ بازیکنی از هیچ بازیکن دیگری نمی تواند وام بگیرد و فقط می توانند از بانک وام بگیرند.
تا اینجا با بازی مونوپولی، قواعد و مقرراتش، نقش ها و نحوه ی بازی اشنا شدیم. همانطور که دیدید قواعد بازی به خوبی بخش های مالی را بیان می کنند و در نهایت بازی با آن و تکرارش می تواند باعث تقویت هوش مالی کودک شود.

وارلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *