معرفی چند ایده برای راه اندازی کسب و کار دوستدار محیط زیست

پیشنهاد راه های کسب درآمد از فعالیت های دوستدار محیط زیست

راه ها و روش های زیادی برای کسب درآمد وجود دارد که به عنوان یک نوجوان می توانید مهارت های مربوط به آن را فراگرفته و به آن مشغول شوید. ولی برخی فعالیت ها را لزوما نمی توان از هر منطقه، شهر یا روستایی که در آن زندگی می کنید انجام دهید. برخی کارها نیز منوط به داشتن سرمایه یا روابط کاری خاص با شرکت های دیگر هستند. برای انجام برخی کارها مهارت هایی مورد نیاز است که نمی توان آنها را خارج از دانشگاه یا از طریق کار در یک شرکت بزرگ و صاحب تکنولوژی فراگرفت. برخی کارها نیز درآمد چندان مطلوبی نداشته و یا جای توسعه ندارند. برخی فرصت های کاری نیز قبلا توسط دیگران اشغال شده اند و فعالیت و رقابت با آنها میسر نمی باشد. از طرف دیگر مهمترین نکته ای که در این مقاله به دنبال آن هستیم معرفی انواع کسب و کارهایی است که نه تنها هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند، بلکه بر اساس دوستی با حیوانات و گیاهان آن منطقه درآمد مناسبی را هم برای شما ایجاد می کنند. از طرف دیگر شما می توانید با استفاده از ایده های جدید کاری مبتنی بر روش های کارآفرینی سبز که سازگار با محیط زیست هستند، علاوه بر خود برای دیگر ساکنین آن منطقه نیز ایجاد شغل و درآمد پایدار نمایید. در این مقاله چند ایده برای راه اندازی کسب و کار دوستدار محیط زیست را به شما معرفی خواهیم کرد.

در ادامه تلاش کرده ایم که لیستی از فعالیت های اقتصادی را به شما معرفی کنیم که همه مشخصه های مناسب زیر را داشته باشند:

1- از هر موقعیت مکانی در هر شهر و روستایی قابل اجرا باشد.

2- با سرمایه کم قابل شروع بوده و امکان توسعه تا هر میزان را داشته باشند.

3- نیازمند دانش و یا تجربه خیلی خیلی سری و خاص نباشند.

4- امکان فعالیت در کنار دیگر فعالین بازار وجود دارد.

5- راهکارهای کسب درآمد دوست دار و سازگار با محیط زیست باشند.

معرفی انواع کسب و کارهایی است که نه تنها هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند، بلکه بر اساس دوستی با حیوانات و گیاهان آن منطقه درآمد مناسبی را هم برای شما و دیگر ساکنین آن منطقه ایجاد می کنند.

معرفی انواع ایده کسب و کارهای دوست دار محیط زیست

در ادامه برای بیش از 26 ایده کسب و کار مبتنی بر محیط زیست برای اولین بار معرفی می گردند. ایده های راه اندازی انواع کارهای اقتصادی سبز معرفی شده همگی دوست دار و سازگار با محیط زیست بوده و بدون آسیب به محیط زیست می توانند برای شما درآمدزا باشند. پس از اشاره خلاصه به روش های پیشنهادی زیر، شما می توانید در صورت تمایل با شرکت در کارگاه های آموزشی مربوطه مهارت های راه اندازی کسب وکار های سبز را هم فراگیری نمایید.

 

1. جمع آوری زباله، تفکیک و بازیافت

بسته به نوع زباله و محتویات آن روش های مختلفی برای بازیافت وجود دارد. از تفکیک و فروش مقوا و کارتن تا بازیافت طلا و فلزات قیمتی از بورد وسایل الکترونیکی می توان از بازیافت زباله درآمد کسب کرد.

 

2. تولید غذای دام از پسماند

دفع پسماندهای کشاورزی می تواند امری پر دردسر و هزینه باشد. برای مثال در بسیاری از مناطق کشاورزان اقدام به آتش زدن این ضایعات می کنند که علاوه بر خطرات بسیار و آسیب جدی به زندگی حیوانات منطقه باعث آلودگی جدی هوا می شود. در حالیکه می توان با یک دستگاه خرد کن و مخلوط کن از ضایعات فرایند تولید محصولات گیاهی مانند چغندر، جو و زیتون غذای دام غنی شده ای تولید کرد که ارزش فروش بالایی هم داشته باشد.

 

3. تولید محصولات جدید از زباله ها

به چیزهایی که خود یا دیگران به آنها نیاز دارند با دقت بیشتری نگاه کنید. گاهی زباله ها و آنچه کاربرد اصلی خود را از دست داده اند، می توانند بعنوان ماده اولیه جهت تولید دیگر محصولات به کار روند. برای مثال در آفریقا از لاستیک های فرسوده خودرو کفش و دمپایی درست می کنند و یا حتی با چیدمان و اتصال آنها سازه های ساختمانی مختلفی را درست کرد. همچنین آجر و بلوک های ساختمان های تخریب شده را می توان با دستگاه هایی خرد کرده و با مواد سیمانی مجددا از آنها بلوک های ساختمانی متخلخل تولید نمود.

 

4. ساخت خانه با مواد سازگار با طبیعت

رویکرد جدیدی برای تولید خانه هایی با عنوان پناه زمین (Earth shelter) ایجاد شده است که در آن با استفاده از کیسه های حاوی خاک، یا بطری های آب پر شده با خاک می توان سازه های ساختمانی مناسبی را تولید کرد. تولید این خانه ها علاوه بر ایجاد درآمد می تواند موجب جلب توریست یا گردشگر از مناطق دیگر نیز شود.

 

5. پرورش ماهی در استخر های نگهداری آب

گاهی با اضافه کردن چند فعالیت به کار فعلی تان می توانید با ترکیب آنها با هم و کسب درآمد بیشتر، یک محیط پایدار زیستی نیز ایجاد کنید. برای مثال در صورتیکه دارای مزرعه هستید می توانید در استخر منبع آب تان، یک مزرعه پرورش ماهی نیز راه اندازی نمایید تا علاوه بر کسب درآمد مضاعف ، آب مورد استفاده برای کشت گیاهان خود را غنی نمایید.

 

6. استحصال منابع آبی تجدید پذیر بجای استفاده از آب های زیرزمینی

استفاده از منابع آبی زیر زمینی برای زندگی و تولید محصولات کشاورزی و دامداری امری به شدت از نظر محیط زیستی زیان بار و اشتباه می باشد. چرا که منابع آبی زیرزمینی بخصوص آنها که از طریق چاه های عمیق تر بدست می آیند غیر قابل جایگزین بوده و به مرور علاوه بر تمام شدن می تواند ضررات جبران ناپذیری را هم بر محیط زیست منطقه داشته باشند. در مقابل می توان از روش هایی مانند تصفیه آب استفاده شده و یا فاضلاب، استحصال آب از رطوبت هوا، ایجاد طرح های آبخیز داری همچون آب انبار جهت استفاده بهینه از نزولات جوی استفاده نمود. بعنوان یک کارآفرین سبز می توانید آب استحصال شده خود را با قیمت مناسب در اختیار دیگر مصرف کنندگان منطقه خود قرار دهید.

 

7. ارائه خدمات بوم گردی

در هر شهر یا روستایی که باشید با هر شرایط آب و هوایی مطمئن باشید که فضا و مدل زندگی محل شما برای عده ای جذاب است. بعنوان یک کارآفرین سبز شما می توایند با اختصاص فضایی از خانه خود به عنوان استراحتگاه و با ارائه غذای محلی از گردشگران به خوبی پذیرایی کرده و با فروش صنایع دستی یا شیرینی و دیگر تولیدات محلی خود و دیگر خانواده های محل زندگی تان درآمد مناسبی برای همه تامین نمایید. برای این منظور کافی است تا خود را با عناوینی همچون هتل مزرعه به یک یا چند آژانس مسافرتی در شهرهای بزرگتر معرفی نمایید. فعالیت درست و مداوم در فضای مجازی می تواند به توسعه هر چه سریعتر گروه مشتاقان سفر به محل شما بسیار کمک کند. به هر مهمان نه به عنوان یک محل درآمد کوتاه مدت بلکه به عنوان یک مبلغ و تبلیغ کننده خدمات تان نگاه کرده و بجای ارائه هر خدمت برای کسب درآمد از دل و جان برای آنها کار کنید و مطمئن باشید که چند برابر آن را به مرور دریافت می کنید. فراموش نکنید که نظر یک مشتری ناراضی می تواند مخاطبان شما را به شدت کم کند.

 

8. شناسایی و کشت گیاهان دارویی

یکی از ایده های راه اندازی کسب و کار دوستدار محیط زیست شناسایی و کشت گیاهان دارویی است. در هر منطقه ای که زندگی می کنید احتمالا نوع خاصی از گیاهان بومی می رویند که می توانید بازار خوبی برای نوع وحشی آن گیاه پیدا نمایید. همچنین می توانید دیگر انواع گیاهان را از قبیل انواع گیاهان دارویی را که مشتری خوبی داشته باشند بکارید و کسب درآمد نمایید.

 

9. تولید و عرضه محصولات ارگانیک

با افزایش سطح دانش و آگاهی مردم، برخی از مشتریان برای حفظ سلامت شخصی خود و یا حتی حفظ محیط زیست به دنبال خرید محصولاتی هستند که به صورت ارگانیک و دوست دار محیط زیست تولید شده باشند. عدم استفاده از انواع کودهای شیمایی یا حتی تامین آب مورد استفاده از طریق منابع آبی تجدید پذیر از دلایلی است که می تواند موجب انتخاب محصولات شما توسط قشر فرهیخته جامعه با قیمت ترجیحی و بهتر شود. درصورتیکه امکان تولید این محصولات را ندارید نیز می توانید با جمع آوری این محصولات و عرضه آنها به کسب درآمد بپردازید.

 

10. تولید کمپوست (انواع کود)

از طریق فرآوری بازمانده های محصولات کشاورزی و ضایعات مربوطه می توانید انواع کودهای ارگانیک تولید نمایید. همواره بازار بزرگی برای انواع کودهای تخمیری و یا استحصال شده با انواع خاصی از کرم های خاکی وجود دارد که می توانید از طریق آنها از ضایعات موجود در تولیدات کشاورزی زمین های منطقه کسب درآمد نمایید.

 

11. تولید انواع قارچ های خوراکی

تولید قارچ های خوراکی می توانند در یک فضای کوچک و بر روی پسماندهای گیاهی موجود در هر منطقه (و یا حتی براده چوب) تولید شوند و با بهره وردی بالایی نسبت به زحمت و هزینه انجان شده، به شکل مستقیم و یا پس از فراوری به شکل محصولاتی از قبیل انواع ترشی و یا به شکل پودر شده به بازارها عرضه گردند.

 

12. کشت و عرضه میوه های گران قیمت

بجای کشت میوه های معمول می توان میوه هایی را که قابلیت کشت در باغ های منطقه را داشته باشند شناسایی نمود که با قیمت و صرفه بسیار بیشتری بتوان آنها را به مشتریان محلی و یا دیگر مناطق عرضه کرد. محصولاتی از قبیل آووکادو، موز، آناناس و…

 

13. تولید میوه های خاص استوایی و.. در گلخانه

با هدف تامین نیازهای قشر مرفه تر و یا صادرات می توان میوه های خاص از قبیل بلوبری یا انواع میوه های استوایی را در گلخانه تولید و درآمد پایدار و مناسبی برای خود و کارکنان خود ایجاد نمود.

 

14. ساخت محفظه های زنده زیستی 

شما می توانید با تولید انواع محفظه های زنده زیستی یا همان تراریوم های گیاهی زیبایی و نشاط محیط زندگی خود را به ساکنین شهرهای بزرگتر عرضه نمایید. تراریوم ها در واقع باغی در یک شیشه هستند که می توانند تا سالها زنده بمانند و زندگی ببخشند. تولید و فروش آنها در اشکال و سایزهای مختلف می تواند به عنوان یک هنر پر درآمد محسوب شود.

 

15. ساخت صنایع دستی و انواع مجسمه

زندگی در محیط های روستایی یا شهرهای کوچکتر معمولا فرصت های بیشتری جهت نگاه بهتر به طبیعت و یادگیری هنر به افراد می دهد. شما  می توانید با مواد موجود در طبیعت منطقه خود انواع محصولات صنایع دستی ارزشمند را تولید و به علاقه مندان در سراسر کشور و حتی جهان عرضه کنید.

 

16. انواع کارهای هنری

یکی از فعالیت های درآمدزای مبتنی بر محیط زیست می تواند انجام کارهای هنری باشد. نقاشی انواع تابلو و دیگر کارهای هنری نیز از جمله کارهای پر درآمدی است که علاوه بر توجه به محیط زیست می توانند در صورت موفقیت در معرفی مناسب آن کارها به مخاطبان، درآمد ارزشمندی نیز برای شما در بر داشته باشند.

 

17. ساخت جاکلیدی های رزینی

یکی از کارهای هنری خاص و ارزشمند ایجاد جا کلیدی های رزینی است که در عین کوچکی منظره ای از فضای زیبای دشت و باغ را می تواند به دارندگان شان نشان دهد. اگر چه برای تولید برخی از انواع این جاکلیدی ها از بدن حیوانات زنده استفاده می شود ولی شما می توانید برای حفظ محیط زیست تنها از بدن حیواناتی که قبلا به هر دلیل فوت شده اند برای این منظور استفاده نمایید.

 

18. تولید انواع چوب و ذغال

کاشت درخت با هدفی بغیر از میوه می تواند صورت پذیرد. برخی از انوع درخت ها را می توان برای چوب مرغوبی که از آنها بدست می آیند و یا حتی تولید ذغال کشت نمود. کالاهای چوبی همواره بازار خوبی دارند و بغیر از تولید ماده اولیه شما می توانید محصولات نهایی از قبیل انواع صنایع دستی و یا مبلمان و کمد و میز را نیز تولید نمایید. بدیهی است هر چه به سمت تولید محصول نهایی بروید ارزش بیشتری از کار خود بدست می آورید. در صورتیکه در منطقه ای زندگی می کنید که درختان زیادی در آنجا وجود دارد بازهم از کشت و نگهداری از نهال ها نو رس جهت حفاظت از محیط زیست منطقه غافل نشوید.

 

19. تولید گونه های متفاوت گیاهی برای تولید و صادرات محصولات جدید

مردمان کشورهای دیگر بعضا حاضرند مبالغ بسیار زیادی برای برخی میوه ها و یا محصولات کشاورزی خاص پرداخت نمایند. این محصولات اگر چه ممکن است مشتریانی در داخل کشور نیز داشته باشند ولی هدف اصلی از تولید آنها باید صادرات آن به بازارهای هدف باشد. برای مثال برخی از انواع قارچ های خاص وجود دارند که ساکنین کشورهایی از قبیل ژاپن، چین و کره حاضرند هزاران دلار برای آنها بپردازند. همچنین برخی از انواع میوه در صورت رسیدگی خاص و مثلا شکل دار کردن شان از طریق قالب های پلاستیکی می توانند با قیمت بسیار بالایی به آن بازارها عرضه شوند. محصولات عمومی دیگری نیز وجود دارند که همواره مشتریان زیادی در سرتاسر جهان دارند. مانند گل رز هلندی

 

20. تولید گونه های متفاوت حیوانی برای تولید و صادرات محصولات جدید

چینی ها، عرب ها و اروپاییان گاهی به دنبال محصولات تولیدی از حیواناتی هستند که به طور معمول در ایران کاربرد و مشتری ندارند. از همین رو هم در ایران عموما آنها تولید نمی شوند. شناسایی این محصولات و بازارهای آنها می تواند فرصت های کارآفرینی و کسب درآمد ارزشمندی را در روستاها و یا شهرهای کوچک ایجاد نماید. فرصت هایی که با توجه به مدل درآمد ارزی شان می توانند بسیار به صرفه نیز باشند. برای مثال تولید زالو برای مثال پزشکی، قورباغه در استان های شمالی برای مصارف خوراکی، خرگوش، گربه و سگ برای مصارف خوراکی گوشت شان، هشت پا برای مصارف خوراکی، تمساح برای مصارف خوراکی و همچنین پوست آنها، همچنین راسو و مینک برای پوست خز ، پرورش و نگهداری از الاغ یا بز سانن برای تولید شیر، حتی برخی از انواع کرم برای تولید پودر های خوراکی یا کودهای کمپوست و..

 

21. مزرعه پرورش حیوانات خانگی مانند سگ و گربه

برخی نژاد های حیوانات خانگی با قیمت های بسیار بالایی در شهرهای بزرگتر به فروش می رسند که با توجه به میزان زاد و ولد آنها تولید آنها بسیار با صرفه است. امکان تولید نژادهای ترکیبی و تنوع بالا امری است که می تواند چنین مزرعه ای را بسیار موفق گرداند. پرورش حیوانات اهلی یکی از راه های کسب درآمد دوستدار محیط زیست است که می تواند درآمد بسیار مناسبی برای شما تامین نماید.

 

22. پانسیون و خدمات نگهداری حیوانات خانگی

در هر شهری که باشید افرادی هستند که بخواهند حیوان خانگی شان را در ساعاتی از روز در جای مطمئنی بسپارند. شما می توانید با ارائه خدمات هتلینگ حیوانات با برآورده کردن این نیاز درآمد مناسبی کسب نمایید.

 

23. صادرات حیوانات یا اعضایی از بدن حیوانات که در ایران استفاده غذایی ندارند

گاهی برخی از اعضای بدن حیوانات در یک منطقه جغرافیایی بسیار پر طرفدار بوده و در منطقه ای دیگر به عکس به هیچ وجه مشتری ندارد. برای درک این مساله ذکر یک مثال شاید به میزان کافی روشن کننده باشد. کله یا حتی زبان گوسفند که در ایران به صورت پخته شده ارزش غذایی بالایی دارد در کشورهای آسیایی میانه مصرف نمی شوند. شناسایی این موارد و خرید آنها با قیمت پایین در منطقه خود و ارسال و فروش آنها به منطقه ای که خواهان آن هستند از فرصت های کسب درآمد فوق العاده ای است که بدون سرمایه زیاد و یا نیاز به صرف زمان و درگیری در تولید می توان از آنها بهره برداری نمود.

 

24. تولید مواد شوینده یا ضدعفونی کننده های گیاهی

از عصاره گیاهانی مانند آویشن، نعنا، فلفل و زنجبیل می توان محلول آنتی میکروبیال کاملاً ارگانیک و گیاهی تولید نمود که با وجود داشتن PH خنثی و سازگاری با پوست قابلیت نابود سازی قارچ، باکتری و ویروس را داشته باشند. تولید چنین موادی بعنوان جایگزین مواد شیمیایی مرسوم علاوه بر کمک به کاهش آلاینده های زیست محیطی می تواند ایده کسب و کار دوستدار محیط زیست ارزشمندی باشد که میزان درآمد زایی بالایی دارد.

 

25. تولید پنل های ساختمانی از مواد ضایعات چوبی

یکی از راه های کسب درآمد دوستدار محیط زیست تعریف کاربرد برای مواد دور ریختنی و ضایعات است. با استفاده از مواد ضایعات چوبی می توان پنل های کامپوزیتی دوستدار محیط زیست تولید کرد که در عین زیبایی استحکام و قیمت مناسبی داشته باشند و همچنین در مقابل تغییرات دمایی و یا حیوانات موذی مقاوم باشند.

 

26. تولید مواد غذایی از قبیل نان خشک و.. و فروش اینترنتی به دیگران

بسیاری از مواد غذایی تولید شده در شهر روستا یا منطقه شما می تواند مشتریان خوبی در دیگر نقاط کشور داشته باشد. بعنوان یک ایده کسب و کار دوستدار محیط زیست ، شما می توانید با راه اندازی صفحات معرفی در شبکه های مجازی از قبیل اینستاگرام، تولیدات محلی خود را از قبیل انواع روغن، کشک، گیاهان معطر خشک شده یا حتی نان خشک معرفی و به مخاطبان و علاقه مندان آن عرضه نمایید. خوشبختانه شبکه پست در کشورمان بخوبی توسعه پیدا کرده است و امکان ارسال محصولات در قالب بسته های پستی با هزینه بسیار مناسب به سراسر کشور و حتی جای جای جهان وجود دارد.

 

هر کدام از ایده های فوق را که برای فعالیت اقتصادی خود مناسب ارزیابی می کنید، می توانید با ثبت نام و شرکت در کارگاه آموزش مهارت های کسب و کار و یا تهیه پکیج مهارت های کسب و کار کودکان و نوجوانان مقدمات اجرایی آن را فراهم نمایید. ما درمدرسه وارلی سعی می کنیم کلیه مهارت های شغلی و کاری مورد نیاز برای کسب درآمد شما را نیز در قالب دوره و یا کارگاه های آموزشی مجازی ارائه نماییم. برای مثال در زیر لیست برخی از دوره ها و یا کارگاه های مهارت آموزی مدرسه وارلی آمده است:

 

دوستان عزیز؛ این مقاله با هدف معرفی کارآفرینی دوست دار محیط زیست، ایده های کسب و کار دوستدار محیط زیست را معرفی نمود و امید است که با پیشنهادات شما به مرور تکمیل شود. لطفا ما را در غنی تر شدن ایده ها و راه های کسب و کارهایی که دوست محیط زیست هستند و نه دشمن آن، همراهی نمایید.

3 نظر در “معرفی چند ایده برای راه اندازی کسب و کار دوستدار محیط زیست

  1. محسن

    واقعا ممنون، چون اکثر ایده هایی که مطرح کرده بودید رو من هیچ جای دیگه ندیده بودم. خیلی جالبه که می شه در عین احترام به محیط زیست پول هم در آورد اون هم پول زیاد

  2. سمانه

    اگر براتون مقدور یک سری آموزش ساخت وسایل با ضایعات هم بگذارید. من هم فرصت دارم هم علاقه ولی بلد نیستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *