اهمیت آموزش کارآفرینی در مدارس

شاید بتوان گفت که این چند ماه عجیب بوده است. اما با وجود همه تغییرات و چالش ها، ماسک و نقاب های صورت و فاصله گذاری اجتماعی، احساس خوشبختی می کنم. با وقت اضافی در خانه، من چند سرگرمی را انتخاب کردم. من یک بخاری چوبی قدیمی خریدم که همسایه‌ام از آن استفاده نمی‌کرد، موفق شدم یک قایق بادبانی سوراخ با بادبان قدیمی کپک‌زده اش را در خانه از طریق آموزش های اینترنتی تعمیر کنم، دوباره راکت تنیس‌ام را برداشتم و متوجه شدم که حرکت جانبی من نیاز به بهبود دارد. من انواع چایی دم کردم و با پسرانم یک لگوی جالب را ساخته ایم. 

 

جابجایی و اتصال در زمان های نامشخص

در بین این اکتشافات جدید، من این فرصت را داشته ام تا با جامعه مربیان Uncharted Learning به روش های جدید ارتباط برقرار کنم. تیم ما برای حمایت از معلمان عضومان با محتوای آموزشی و استراتژی ها کار کرده است، زیرا آنها به سرعت (و به طرز چشمگیری) به سمت یادگیری از راه دور حرکت کردند و شجاعانه با نحوه آموزش کارآفرینی و سایر موضوعات از راه دور روبرو شدند.

در تلاش برای برقراری ارتباط، جلسات هفتگی ام را از طریق اپلیکیشن Zoom برای گوش دادن و به اشتراک گذاشتن ایده‌هایی در مورد آموزش، مشارکت دانش‌آموزان و انگیزه در مورد آموزش کارآفرینی نوجوانان دبیرستانی برگزار کردیم. در آن چند هفته اول آموزش از راه دور، مبارزه آشکار بود. اما با ادامه هفته ها، شیوه های جدیدی پدیدار شد، مربیان یافته ها و ایده های شان را با یکدیگر و البته شاگردان شان به اشتراک گذاشتند. 

معلمان آموزش از راه دور
دوره آموزش کارآفرینی ما هر سال با مسابقه “پرزنت نهایی” به اوج خود می رسد، جایی که هر تیم دانش آموز این فرصت را دارد که ایده تجاری خود را در اختیار هیئت داوران جامعه خود قرار دهد. این رویداد نشان دهنده ارزش یک سال کار آموزشی است. دانش‌آموزان ایده خود را در مقابل همکلاسی‌های خود قرار می‌دهند تا برای کسب بودجه مورد نیاز برای ادامه رشد کسب‌وکار خود رقابت کنند. به طور معمول، این رویداد در یک سالن مدرسه در مقابل یک یا چند صاحب کسب و کار از شهر و در یک فضای کاری نوآورانه برگزار می شود. اما با همه گیری بیماره کرونا آیا هنوز هم می‌توان با همین روش عملاً آن را برگزار کرد؟ تصور تولید تجربه دیجیتالی، در یک جلسه در اپ زوم، ترسناک بود. چگونه می توان آن را به خوبی و موثر اجرا کرد؟ جزئیات بسیاری باید لحاظ گردد؛ تدارکات، زمان بندی، فناوری، حریم خصوصی دانش آموزان و..

 

ذهنیت کارآفرینی در عمل

چیزی که من را شگفت‌زده نکرد، نگرش و انعطاف‌پذیری بسیاری از معلمان ما در موسسه آموزش کارآفرینی INCubatoredu بود. آنها با شرایط کنار آمدند، و حاضر شدند جهل خود را در ناتوانی کار با ابزار جدید برملا کرده و آنها را یاد بگیرند. در یک لام همگی آنها دست به حمایت زدند و به استقبال چالش ها با روی باز رفتند. آنها بهترین خود را به نمایش گذاشتند، چرا که از “شکست” نمی ترسیدند.

من این فرصت را داشتم که در تعدادی از این رویدادهای Final Pitch که توسط مدارس INCubatoredu در سراسر کشور برگزار می شد شرکت کنم. اکثراً آنها کاملاً شگفت انگیز بودند. اما در حالی که برخی از آنها کمی پر از دست انداز بودند، متوجه شدم که همه این معلمان (و دانش آموزان) در حال تمرین ذهنیت کارآفرینی و روش هایی هستند که در دوره های کارآفرینی ما آموزش داده می شود. معلمان یک اصل کلیدی متدولوژی استارتاپ ناب را پذیرفته و در عمل آن را اجرا می کردند؛ «شکست به جلو». منظور از شکست رو به جلو این است که هر شکست نشانه نقص و جهلی است که با مقابله با آن و یادگیری موجب یادگیری مهم و حرکت رو به موفقیت می شود.

یک پیام کلیدی، فواید و مهارت های بزرگی است که از تلاش کردن، شکست‌ها، یادگیری از آن و حرکت رو به جلو ناشی می شود. شکست‌هایی که در این فرآیند به وجود می‌آیند انعطاف‌پذیری و فرصتی برای رشد دانش‌آموزان (و معلمان) ایجاد می‌کنند. این شیوه ها را نمی توان با استانداردها یا کتاب درسی آموزش داد، بلکه تنها از طریق تجربه می توان آن ها را آموخت. بنابراین، در کلاس های کارآفرینی همواره باید به دنبال این مهم بود که چه چیزی دانش آموزان را به چالش می کشید تا توانایی ها و نقاط ضعف شان را به خودشان نشان دهد. 

ارتباط با ذهنیت رشد

همه معلمان و مدیران حداقل تا حدودی با مفاهیم موجود در تحقیق کارول دوک در مورد ذهنیت رشد آشنا شده اند. کلیت این تحقیق در مورد این تصور است که توانایی ها و مهارت های ما ثابت نیستند، اما در عوض می توانند از طریق سخت کوشی و به چالش کشیدن خود برای آزمایش چیزهای جدید رشد و تکامل پیدا کنند. اساس این امر این است که در یک نقطه شما شکست خواهید خورد ولی در آن شکست می توانید بذر موفقیت آینده خود را پیدا کنید و به همین شکل تا شکست بعدی ادامه دهید. آزمایش‌ها و تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که دانش‌آموزان از چنین طرز فکری استقبال می‌کنند. این مطالعه شامل بیش از 12000 دانش آموز بود که در طول سال تحصیلی دو تجربه آنلاین 1/2 ساعته داشتند. این آموزش آنلاین بر آموزش دانش‌آموزان در مورد نحوه عملکرد مغز و انعطاف‌پذیری مغز آنها برای رشد و تقویت از طریق تمرین و یادگیری متمرکز بود. اساساً، دانش‌آموزان آگاه شدند که هر چه مغز خود را بیشتر درگیر کنند، می‌توانند مهارت‌ها و توانایی‌های جدیدی بیاموزند. نتایج پژوهش نشان داد که دانش‌آموزانی که در این تجربه شرکت کردند، رفتارهای چالش‌جویانه‌تری را در پیش گرفتند. آنها در کلاس هایی ثبت نام کردند که چالش برانگیزتر بود، چیزهای جدیدی را امتحان کردند و اساساً به دنبال این بودند که خود را در موقعیتی قرار دهند که احتمالاً ناامید و شکست بخورند. در واقع این درک ساده از نحوه عملکرد مغز ، باعث شد تا آنها به دنبال رشد شخصی خود باشند.

 

کارآفرینی از همیشه مهمتر است

یکی از ارزش های اصلی ما در کلاس های آموزش کارآفرینی برای نوجوانان دبیرستانی این است که برنامه های ما به دانش آموزان یک تجربه یادگیری معتبر می دهد. تجربه ای که دانش آموزان را برای زندگی فراتر از کلاس درس آماده می کند. یادگیری شکست، حل مسئله و تفکر خلاق بخشی از سفر دانش آموزان شرکت کننده در این دوره ها است. اهمیت آموزش کارآفرینی در مدارس بسیار واضح است. «دنیای واقعی» در حال حاضر نامشخص است، اما نکته مشخص این است که مطمئناً پویا و متغیر خواهد بود. چنین جهانی نیازمند مبتکرانی است که از شکست نمی ترسند.

روزها و ماه های گذشته مطمئناً شبیه دنیایی نبوده اند که من به آن عادت کرده بودم. ترجیح می دهم جزو کسانی باشم که اعتراف می کنم که در چند ماه گذشته چندین شکست واقعی را تحمل کرده ام، اما هر بار، کمی از آن شکست یاد گرفتم و ادامه دادم. 

اگر چه هیچ وقت یک شکست واقعا عالی و هیجان انگیز شناخته نمی شود، اما بدون شکست هم ما رشد نمی کنیم و بدون رشد، ما به عنوان معلم و رهبر چه کسی هستیم؟ به طور کلی، احساس می‌کنم که در این چند ماه گذشته از زوایای مختلفی ذهنیت رشد را تجربه کرده ام و آن را با تمام وجود پذیرفته‌ام. 

 

مقاله “اهمیت آموزش کارآفرینی در مدارس” ترجمه مقاله انگلیسی در رابطه با مدل های آموزش کارآفرینی با توجه به شرایط همه گیری در دنیای امروز است که توسط مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی برای مطالعه و استفاده شما دانش آموزان عزیز ترجمه و ویرایش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.