چرا آموزش یک عنصر ضروری برای کارآفرینی موفق است؟

چه ارتباطی میان آموزش های دانشگاهی با موفقیت کارآفرینان وجود دارد؟

هیچ چیز رضایت‌بخش‌تر از سرمایه‌گذاری در یک شرکت و تماشای رشد آن نیست، امری که خوشبختانه در قلب کارآفرینی است. این چیزی است که استیو جابز و مارک زاکربرگ را از گمنامی به ارتفاعات غیرقابل تصوری سوق داد. این همان چیزی است که میلیون‌ها نفر رویای آن را می‌بینند؛ ابنکه یک ایده را بعنوان یک بذر در نظر بگیرند، آن را تا حد بلوغ پرورش دهند و توجه جهان را به دستاوردهای خود جلب نمایند. این اتفاق در نهایت، به نوعی حک کردن نام و مسیر خود در جهان است؛ ابراز وجود از طریق پایه گذاری یک تجارت و کسب و کار مهم. این مساله اگر چه بازتابی از جاه طلبی شماست اما کارآفرینی موفق چیزی بیشتر از یک فوران اشتیاق یا حتی یک عمل ارادی است. این امر مستلزم دانش، مهارت و فرصتی است که اغلب تنها از طریق آموزش می تواند دریافت شود. یعنی موفقیت در کارآفرینی ملزوم آموزش های مربوط به کارآفرینی است. چراکه قبل از هر چیز، کارآفرینان باید در بسیاری از ظرایف مدیریت ماهر باشند.

کسب‌وکارها تشکیلات زنده پیچیده‌ای هستند که همچون حیوانات و حتی بیشتر از آنها رشد می‌کنند و گسترش می‌یابند. از همین رو لازم است که کارآفرینان برنامه‌های تجاری بلندمدت و کوتاه‌مدت برای کار خود تهیه کنند، هزینه‌ها و درآمدها را پیش‌بینی کنند، کارکنان توانمند و قابل اعتماد را استخدام کنند و موارد دیگر. اداره یک کسب و کار می تواند یک تجربه گیج کننده و طاقت فرسا باشد. دانستن اینکه چه زمانی مسئولیت را بر عهده بگیرید و چه زمانی آنرا به عهده دیگران بگذارید یکی از چالش های کلیدی برای هر کارآفرینی است.

در واقع مدیریت کسب و کار امروزه نیازمند رویکردی میان رشته ای است. دانستن مبانی اقتصاد می تواند در ارزیابی شرایط و روندهای بازار و انطباق بر این اساس بسیار مهم باشد. دانش فناوری اطلاعات می تواند در راه اندازی سیستم های خودکار و دیجیتالی که در هزینه و زمان صرفه جویی کنند و سازماندهی یک کمپین بازاریابی هدفمند و موثر بسیار مفید می باشد. بنابراین به نظر می رسد اگر چه آموزش های رسمی و آکادمیک پیش نیاز موفقیت نیست، اما یکی از تنها راه های دریافت آموزش جامع مورد نیاز برای مدیریت دنیای واقعی است.

آموزش رسمی آکادمیک همچنین می‌تواند مهارت‌های زبانی مورد نیاز کارآفرینان را در محیط تجاری روزافزون جهانی‌شده امروزی فراهم کند. به عنوان مثال، با ظهور چین، داشتن مهارت در زبان چینی (ماندارین) بسیار سودمند است. از آنجایی که موانع تجاری از بین می‌روند و کسب‌وکارها در تلاش برای گسترش فراتر از مرزها هستند، برای کارآفرینان منطقی است که زبان دوم یا سوم را برای ماندن در رقابت مسلط باشند.

از طرف دیگر زمانی که کارآفرینی نیاز به درک محیط‌های فرهنگی و اجتماعی مختلف داشته باشد، تحصیلات دانشگاهی در این زمینه نیز کمک بزرگی است. تحصیل در یک دانشگاه خارجی و یا دانشگاهی که دانشجویانی از کشورهای مختلف داشته باشد موجب مطالعات فرهنگی غیر رسمی در زمانی است که در خارج از کشور صرف می‌کنید و می‌تواند به شما در درک آداب و رسوم و ترجیحات محلی، تابوهای اجتماعی و موارد دیگر کمک کند.

در کنار بی سوادی فرهنگی، فقدان ارتباطات صنعتی هم می تواند مانعی جدی برای موفقیت باشد، اما داشتن حتی تعداد کمی از آنها می تواند یک کمک عظیم برای کسب و کار شما باشد. چرا که هر کسب‌وکاری به شرکا و روابط مختلفی غیر رسمی برای موفقیت لاقل در مراحل اولیه راه اندازی نیاز دارد. این روابط می تواند به خوبی در محیط دانشگاهی و آموزشی بدست آید. در واقع اینجاست که دانشگاه ها وارد می شوند و اغلب نقش واسطه بین دانشجو و کارفرما و یا بین دانشجو و ذینفع صنعت را بازی می کنند. از طریق برگزاری کلاس‌ها، گفتگوها، سمینارها و سایر طرح‌های دانشگاهی، کارآفرینان مشتاق این فرصت را دارند که با پیشکسوتان و سهامداران صنعت ملاقات کنند. اینها فرصت های خوبی برای یادگیری و دریافت بینش از بهترین و باهوش ترین افراد هر صنعت و ایجاد شبکه و روابط دوستانه و حرفه ای برای نیازهای آینده هستند. دانشجویان همچنین پیوندهای مادام العمری را بین همسالان خود ایجاد می کنند که از مرزهای ملی فراتر می رود و به آنها اجازه می دهد دانشگاه را با یک شبکه جهانی مستقر ترک کنند.

بنابراین اگر کارآفرینان می خواهند دانش و مهارت های مدیریتی، سواد فرهنگی و ارتباطاتی را که برای موفقیت به آن نیاز دارند را به دست آورند، می توانند دانشکده بازرگانی و مدیریت یک دانشگاه معتبر که همه عناصر موفقیت کارآفرینی را اعم از برنامه درسی مدیریت جامع و دقیق، کلاس های زبان در سطح جهانی، و روابط عالی با صنعت ارائه می دهد انتخاب نمایند.

در همین زمینه برای مثال برنامه های درسی و اجرایی رشته مدیریت کارشناسی ارشد دانشگاه ها دانشجویان را با تمام مهارت های ضروری کسب و کار و زندگی مورد نیاز در نقش کارآفرینی یا مدیریتی مجهز می کند. در کلاس های این رشته به دانشجویان یک دید کلی گسترده و جامع از مدیریت داده می شود که تئوری، عمل و ارزش های اخلاقی مربوطه را پوشش می دهد. با تأکید زیاد بر کار گروهی، دانشجویان یاد می‌گیرند که با دیگران همکاری کنند و در عین حال فرصت کامل برای اعمال رهبری در موقعیت‌های مرتبط با صنعت را دارند. با استفاده از آموزش های مدیریت و کارآفرینی  داده شده، فارغ‌التحصیلان این رشته با مهارت‌های بسیار قابل قبولی می توانند در جامعه ظاهر شوند که نشان می دهد بخوبی در بخش‌ها و زمینه‌های سازمانی مختلف قابل اتکا هستند. این افراد چه در راه‌اندازی یک کسب‌وکار، اداره یک کسب‌وکار خانوادگی، مشاوره مدیریت، یا آموزش و مربیگری می توانند پر قدرت ظاهر شوند.

______________________________________________

مقاله “چرا آموزش یک عنصر ضروری برای کارآفرینی موفق است؟” ترجمه مقاله انگلیسی حمایت شده توسط دانشگاه ریجنت لندن در رابطه با ارتباط میان آموزش های آکادمیک و رسمی مدیریت با موفقیت کارآفرینان است که توسط مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی برای مطالعه و استفاده شما دانش آموزان عزیز ترجمه و ویرایش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *