آموزش دانش آموزان در دنیای مجازی متاورس

متاورس چگونه آموزش را تغییر خواهد داد؟

اگر چه تا کنون متاورس (Metaverse) به نوعی تنها برای بازی استفاده شده است ولی کاربردهای متاورس تنها به بخش بازی محدود نمی شود. برای مثال متاورس کارهای زیادی می تواند برای بخش آموزش انجام دهد. در این مقاله ترجمه شده می خواهیم بررسی کنیم که دامنه متاورس و تاثیرات آن برای بخش آموزش چیست و آموزش در متاورس به چه صورت انجام خواهد شد. اصطلاح متاورس از زمانی که بسیاری از شرکت‌های بزرگ مانند فیس‌بوک آن را مطرح کردند در صدر اخبار قرار گرفته است. البته هنوز به طور شفاف مشخص نیست که که متاورس چگونه شکل خواهد گرفت. با این وجود شما می‌توانید متاورس را به‌عنوان شکل آینده‌ای از اینترنت، شامل فضاهای مجازی سه‌بعدی مشترک و پایدار مرتبط با دنیای مجازی در نظر بگیرید.

با وجود توسعه اولیه متاورس برای بازی، کاربرد متاورس برای اهداف آموزشی در درازمدت شتاب بیشتری خواهد گرفت. در ادامه می خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم که چگونه؟ آیا متاورس برای دنیای آموزش مناسب است؟ آیا دانش‌آموزان می‌توانند در دنیایی مملو از آواتارهای دیجیتال و تجربیات بازی بر روی تحصیلات خود تمرکز کنند؟ پاسخ به این سوالات همراه با تامل در برخی از موارد استفاده برجسته متاورس در آموزش هدف اصلی این مقاله می باشد. در ادامه امیدواریم این بحث ها به شما یک نمای کلی از روش‌های امیدوارکننده‌ای را ارائه دهد که متاورس می‌تواند آموزش و یادگیری را تغییر دهد.

 

آیا Metaverse برای اهداف آموزشی مناسب است؟

پیش از پرداختن به کاربردهای آموزشی متاورس ، مهم است که اصول متاورس را شناسایی کنیم. متاورس چگونه با اهداف آموزشی مطابقت خواهد داشت؟ اگر نگاهی دقیق‌تر به تعاریف متاورس بیندازید، متوجه می‌شوید که متاورس اساساً یک دنیای دیجیتال کاملاً کارآمد است که فراتر از مرزهای واقعیت فیزیکی وجود دارد.

اساساً، متاورس جهان های مجازی تکه تکه شده را در یک فضای دیجیتالی مشترک و پایدار گرد هم می آورد. همچنین می‌توانید متاورس را مجموعه‌ای در آینده از تمام تجربیات واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در کنار تعاملات بین فضاهای مجازی و دنیای واقعی از طریق اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در نظر بگیرید.

توسعه تدریجی کاربردهای متاورس در بخش های مختلف به ویژه بازی، امکان استفاده از متاورس را برای آموزش ایجاد کرده است. با این حال، درک مفاهیم متاورس، که می تواند قبل از بررسی احتمالات، به کاربردهای آموزشی کمک کند، مهم است.

مفاهیم متاورس برای آموزش

سوال و دغدغه اساسی ما در این قاله این است که متاورس چگونه آموزش را تغییر خواهد داد؟ این سوال بزرگ در کنار تأکید بر بخش‌های خاص متاورس، که ممکن است در این رابطه نقشی داشته باشد، تردیدهای بسیاری را به ذهن متبادر می‌کند.

متاورس در یک طبقه بندی کلی دارای چهار مفهوم مهم مانند واقعیت افزوده (AR)، زندگی، واقعیت مجازی و جهان‌های آینه‌ای است. این مفاهیم برداشت دقیقی از نحوه و چگونگی استفاده از فناوری متاورس برای استفاده در بخش آموزش ارائه می دهند. اجازه دهید با مروری کوتاه بر هر یک از این چهار جنبه از متاورس آشنا شویم.

 • واقعیت افزوده (Augmented Reality)

واقعیت افزوده یا AR اساساً شامل ایجاد یک محیط هوشمند از طریق استفاده از فناوری و شبکه های مبتنی بر مکان است. واقعیت افزوده به ایجاد یک پوشش دیجیتال بر روی اشیاء دنیای واقعی با توجه به مشخصات مورد نظر شما کمک می کند. برخی از محبوب ترین کاربردهای AR در گوشی های هوشمند بازی AR Pokemon Go است.

 • ثبت وقایغ زندگی (Lifelogging)

Lifelogging مفهوم مهم دیگری در استفاده از متاورس برای موارد استفاده آموزشی و یادگیری است. این مفهوم در واقع فناوری ضبط، ذخیره و به اشتراک گذاری اطلاعات و تجربیات روزمره با افراد و اشیا است. Lifelogging بر استفاده از فناوری افزوده تمرکز دارد و برخی از نمونه های عملی آن به جعبه های سیاه و فناوری پوشیدنی اشاره دارد. به عنوان مثال، Apple Watch و Samsung Health یکی از کاربردهای برجسته این بخش در دنیای واقعی هستند.

 • دنیای آینه (Mirror World)

مفهوم جهان آینه همچنین برای موارد استفاده مختلف از متاورس در آموزش اهمیت زیادی دارد. جهان های آینه ای در واقع نوع خاصی از شبیه سازی دنیای بیرونی هستند که در واقع همتای مجازی پیشرفته دنیای واقعی است. می‌توانید جهان‌های آینه‌ای را به‌عنوان فراجهانی در نظر بگیرید که در آن ویژگی‌های قابل مشاهده دنیای واقعی به واقعیت مجازی تبدیل می‌شوند. خدمات مبتنی بر نقشه مانند Google Earth بهترین نمونه برای پیاده سازی مفهوم جهان آینه هستند.

 • واقعیت مجازی (Virtual Reality)

یکی دیگر از جنبه های مهم متاورس که نقش مهمی در پیشبرد کاربردهای آموزشی متاورس خواهد داشت ، واقعیت مجازی یا VR است. واقعیت مجازی اساساً نشان دهنده نوع متاورسی است که قادر به شبیه سازی جهان های درونی است. شما می توانید واقعیت مجازی را به عنوان یک فضای دیجیتالی در نظر بگیرید که با استفاده از داده های دیجیتال حاصل از فعالیت های تعاملی بین آواتارها و خود محیط ایجاد شده است.

در ادامه خواهیم دید که چگونه این چهار جنبه از متاورس بر آموزش تأثیر می گذارند و پیامدهای آموزشی این چهار جنبه برای تغییر رویکردهای مرسوم به آموزش و یادگیری چیست.

 

متاورس چگونه آموزش را تغییر خواهد داد؟

برای پاسخ به سوالات هدف در این مقاله، باید ببینم که چهار جنبه حیاتی متاورس چگونه بر آموزش تأثیر می گذارند. قابلیت‌های فن‌آوری مرتبط با هر یک از جنبه‌های متاورس برای آموزش می‌تواند تصور روشنی از چگونگی تغییر متاورس در آموزش ایجاد کند. خوشبختانه در اینجا خواهیم ددید که متاورس می تواند به طرق مختلفی آموزش و یادگیری را تقویت کند.

 • کاربردهای واقعیت افزوده در آموزش 

فناوری AR می تواند به ایجاد پوشش های دیجیتالی بر روی اشیاء دنیای واقعی برای سه بعدی سازی اشیا در طبیعت کمک کند. شما می توانید موارد استفاده مختلف از متاورس را در آموزش با واقعیت افزوده با ایجاد مفاهیم آموزشی مختلف کشف کنید. به عنوان مثال، AR می تواند در بررسی بصری قطعات نامرئی کمک کند و مشکلات را سریعتر حل کند. AR می تواند یک دید کلی عمیق از محتوا را تقویت کند و در نتیجه مشکل مشاهده و درک متن را کاهش دهد. علاوه بر این، تجارب تعاملی مانند نوشتن و خواندن نیز می‌توانند تجارب مختلف و جذابی را برای دانش آموزان ایجاد کنند.

 • کاربردهای ثبت مداوم وقایع در آموزش

Lifelogging بر مستندسازی زندگی روزمره و افکار با نتایج سازنده تمرکز دارد. این قابلیت می تواند با تمرکز بر تجربیات خودآموز در استفاده از متاورس برای آموزش کمک کند. شما می توانید رویدادهای روزمره زندگی یک فرد را مرور کرده و در مورد آنها فکر کنید. بنابراین، متاورس می‌تواند ابزاری حیاتی برای بازنمایی و اجرای بازخورد و یادگیری از زندگی افراد در عمل ارائه دهد. همچنین راه هایی را برای کاوش انواع مختلف اطلاعات از دیدگاه انتقادی فراهم می کند. همچنین این قابلیت می تواند به بازتاب تجربیات مختلف یادگیری در کنار بهبود بازسازی خلاقانه اطلاعات کمک کند.

 • کاربردهای دنیای آینه در آموزش

جهان آینه نیز عامل حیاتی دیگری برای پرداختن به این موضوع است که چگونه متاورس آموزش را تغییر می دهد؟ زیرا می تواند فضاهای یادگیری مجازی فراگیر را فراهم کند. جهان های آینه ای می توانند در غلبه بر محدودیت های فضایی و محدودیت های فیزیکی در یادگیری و آموزش کمک کنند. به عنوان مثال، ابزارهای کنفرانس ویدیویی آنلاین می توانند به عنوان جهان های آینه ای برای برگزاری کلاس های آنلاین عمل کنند.

 • کاربردهای واقعیت مجازی در آموزش

هنگام جستجوی اطلاعات در مورد کاربردهای آموزشی متاورس ، باید مفاهیم آموزشی واقعیت مجازی را نیز در نظر بگیرید . VR می‌تواند با فعال کردن شبیه‌سازی مجازی نمایش‌های عملی در محیط‌های دیجیتال، پیشرفت‌های مهمی در آموزش داشته باشد. به عنوان مثال، یک جلسه آموزشی مدیریت ریسک در مورد کنترل آتش می تواند در دنیای واقعی پرهزینه باشد. با این حال، با شبیه سازی VR تمرینات آتش نشانی به راحتی می تواند به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه عمل کند.

 

راه های بالقوه استفاده از متاورس در آموزش

جنبه نهایی در درک اینکه چگونه متاورس بر آموزش در آینده تأثیر می‌گذارد، بر راه‌های احتمالی تأثیر متاورس بر یادگیری متمرکز خواهد بود. در اینجا کاربردهای قابل توجه متاورس برای آموزش آورده شده است که به احتمال زیاد نحوه درک شما از ارزش و تاثیر متاورس را تغییر می دهد.

 • راهنماهای جذاب (Engaging Guides)

اولین و مهم‌ترین پاسخ برای این سوال اصلی که «چگونه متاورس آموزش را تغییر خواهد داد؟» ما را به سمت تجارب عمیقی از متاورس جلب می کند. معلمان دیگر مجبور نیستند تصویر یا ویدیویی را نشان دهند یا از روی کتاب بخوانند. در واقع، معلمان می توانند به دانش آموزان خود نشان دهند که چگونه یک ماشین خاص ایجاد می شود یا چگونه یک فرآیند در سطح مولکولی اتفاق می افتد. تجارب عمیق و همه جانبه در درس‌ها باعث می‌شود دانش‌آموزان بیشتر درس‌ها را به خاطر بسپارند.

 • یادگیری یکپارچه (Integrated Learning)

استفاده از متاورس برای آموزش تا حد زیادی به چشم‌اندازهای متاورس برای حرکت یکپارچه بین فضاهای مجازی مختلف بستگی دارد. برای مثال، هنگام درک رسانایی، لازم نیست نگران رفع شک و تردید خود در مورد چگونگی جریان الکترون ها در بدن ما باشید. متاورس می‌تواند چشم‌اندازهای بهبود یافته‌ای را برای ادغام چندین موضوع در محیط‌های یادگیری واحد برای تجارب یادگیری کل نگر فراهم کند.

 • توسعه ارزش های استفاده مسئولانه (Developing Values of Responsible Usage)

متاورس بدون شک ارزش های بسیار بزرگی را ارائه می دهد، به ویژه برای زنده کردن مفاهیم مختلف. با این حال، استفاده از متاورس هم دارای نگرانی های مهمی در ارتباط با استفاده غیرمجاز همراه است. با استفاده از هویت های مبتنی بر بلاک چین، دانش آموزان می توانند فرصت های جدیدی را برای استفاده مسئولانه از متاورس در درازمدت کشف کنند.

 • آزادی ایجاد و اشتراک گذاری (Freedom to Create and Share)

موارد استفاده از متاورس در آموزش فقط محدود به انواع آموزش در بازی های آنلاین نیستند. کاربران مجبور نیستند در راستای اهداف ماموریت های بازی قرار بگیرند. برعکس، دانش‌آموزان می‌توانند تجربیات خود را ایجاد کرده و به اشتراک بگذارند و خود شخصا روش و فرایندی برای یادگیری طراحی کنند. متاورس آزادی و انعطاف‌پذیری در یادگیری را افزایش می دهد.

 

نتیجه گیری

عناصر مختلف مرتبط با استفاده از متاورس برای آموزش ، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، جهان‌های آینه‌ای و ثبت مداوم زندگی هستند. در حال حاضر می توانید موارد استفاده مختلف از متاورس را در انواع بازی های مربوطه کشف کنید. از سوی دیگر، متاورس نیز این پتانسیل را دارد که نقاط عطف جدیدی را برای توانمندسازی روش های آموزش معرفی کند.

به عنوان مثال، شما می توانید با کمک متاورس به تجربیات یادگیری فراگیرتری دسترسی پیدا کنید. علاوه بر این، می تواند به شبیه سازی بهتر فرآیندها، سیستم ها و اشیاء دنیای واقعی برای تقویت یادگیری کمک کند. علاوه بر این، متاورس همچنین می تواند به دانش آموزان کمک کند تجربیات یادگیری خود را مستند کنند. در هر صورت سایر امکانات حاصل از پیاده سازی متاورس در بخش آموزش را در دراز مدت بررسی باید کرد.

 

______________________________________________

این پست با عنوان “آموزش دانش آموزان در دنیای مجازی متاورس” ترجمه این مقاله انگلیسی در مورد آینده مدل ها و روش های آموزشی با توجه به توسعه سیستم های رایانه ای و هوش مصنوعی و چگونگی تغییر آموزش از طریق سیستم های متاورس است که در راستای آموزش سواد رایانه ای و هوش مصنوعی به دانش آموزان دانش آموزان معرفی شده است و توسط مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی برای مطالعه و استفاده شما دانش آموزان عزیز ترجمه و ویرایش شده است.

در صورت تمایل به آموزش و افزایش سوادها و مهارت های لازم برای توسعه کسب و کار خود می توانید علاوه بر تهیه پکیج های آموزش سوادهای مورد نیاز دانش آموزان در قرن جاری، می توانند در این دوره های آموزشی مدرسه مهارت های کسب و کار وارلی شرکت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *