هوش مصنوعی در جهان به سرعت در حال رشد است. ما هر روز بدون اینکه متوجه باشیم با هوش مصنوعی تعامل داریم، که این ماهیت نحوه عملکرد هوش مصنوعی است. چند سال پیش تصمیم گرفتم در مورد هوش مصنوعی یاد بگیرم زیرا می‌خواستم در مورد آن در کلاس هشتم در صحبت کنم. در آن زمان، متوجه نشدم که هر روز چقدر از هوش مصنوعی استفاده می‌کنم، و همچنین نتوانستم تعریفی از هوش مصنوعی ارائه کنم. تصور من از هوش مصنوعی این بود که هوش مصنوعی ربات‌ها را شامل می‌شود، شبیه آنچه در فیلم  I Robot دیده بودم. در ژانویه 2018، تحقیقاتم را در مورد هوش مصنوعی آغاز کردم و خودم را به چالش کشیدم تا در مورد موضوعی بنویسم که برای من جدید بود. از آن زمان به بعد، هوش مصنوعی یکی از موضوعات مورد علاقه بوده است و این موضوعی است که من از تدریس آن نه تنها در کلاس های مدرسه بلکه در حتی دوره های آموزش زبان و.. خود نیز لذت می برم. من همچنین به طور منظم در کنفرانس ها یا پادکست ها صحبت می کنم و از آموزش دادن به مربیان در مورد هوش مصنوعی و ادامه یادگیری نیز لذت می برم.

در حال حاضر رشد بسیار زیادی در استفاده از هوش مصنوعی در جهان وجود دارد که منجر به افزایش تقاضا برای مهارت‌های هوش مصنوعی می‌شود. از این رو من معتقدم که برای همه مربیان و معلمان لازم است که این گرایش‌ها و فناوری‌های نوظهور را وارد کلاس‌های درس دانش آموزان کنند. برای اینکه دانشجویانمان را به بهترین نحو برای هر آنچه که آینده آنها از نظر دانشگاه و شغل به ارمغان می آورد آماده کنیم، باید به آنها کمک کنیم تا در مورد تغییرات دنیای کار به دلیل هوش مصنوعی بیاموزند و مهارت هایی را توسعه دهیم که آنها را قادر می سازد تا با این تغییرات سازگار شوند. یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها این است که آیا هوش مصنوعی جایگزین انسان‌ها در زمینه‌های مختلف کاری خواهد شد یا خیر. با این حال، آنچه من آموخته ام این است که در حالی که هوش مصنوعی و اتوماسیون ممکن است جایگزین برخی مشاغل شود، ولی این تکنولوژی های جدید خود منجر به ایجاد انواع جدید یا متفاوت کار و شغل نیز خواهند شد. با کمک هوش مصنوعی فرصت های جدید کاری ایجاد خواهد شد و برای اشتغال در آنها، باید به یادگیری و سازگاری و توسعه مهارت های جدید ادامه دهیم.

دانش‌آموزان باید درک درستی از هوش مصنوعی و تأثیری که بر زندگی ما در حال حاضر دارد و ممکن است در آینده در زندگی ما داشته باشد، بدست آورند. دانش‌آموزان به فرصت‌هایی نیاز دارند تا هوش مصنوعی را کشف کنند و ببینند که آیا در زمینه‌های آن علاقه مندی دارند و یا می خواهند شغلی در حوزه هوش مصنوعی یا یک زمینه مرتبط پیدا کنند.

 

تاثیر هوش مصنوعی در جهان

حال سوال این است که چه مهارت هایی در هوش مصنوعی مورد نیاز ما می شود؟ هوش مصنوعی در زمینه هایی مانند امنیت سایبری بشدت مورد نیاز است. از مارس 2020، به دلیل همه گیری کرونا و افزایش میزان کار از راه دور و یادگیری از راه دور، و در نتیجه افزایش استفاده از فناوری شده و همزمان شاهد افزایش 20 درصدی حملات سایبری بوده ایم. همچنین باید تعداد فزاینده دستگاه هایی را که در اینترنت اشیا (IoT) استفاده می شوند و خواهند شد را نیز در نظر بگیریم. پیش بینی می شود تا سال 2025، 75 میلیارد دستگاه متصل به اینترنت اشیا جهان وب وجود داشته باشد. به دلیل تهدیدات احتمالی برای امنیت، ما به افرادی نیاز داریم که مهارت‌هایی برای درک چگونگی رخ دادن نقض‌های امنیتی و نحوه محافظت از شرکت‌ها و سایر سازمان‌ها در برابر چنین حملات فناوری در آینده داشته باشند.

در حالی که انسان‌ها هم می‌توانند این وظایف را انجام دهند، ولی هوش مصنوعی می‌تواند با قدرت و سرعت بیشتری اطلاعات مربوطه را تجزیه و تحلیل کند و تهدیدات را شناسایی کند، یک وصله امنیتی ایجاد کند و سریع‌تر از انسان‌ها روی این تهدیدات اقدام کند. با تجزیه و تحلیل انبوه داده ها، انسان ها می توانند روندها را مطالعه کنند یا به دنبال الگوهایی برای بهبود امنیت سایبری ممکن و محافظت از کاربران فناوری های ارتباطی باشند.

از طرف دیگر پیش‌بینی می‌شود که هوش مصنوعی تا سال 2022 بیش از 30 درصد از کل محتوای موجود در اینترنت را به‌طور خودکار تولید کند. هوش مصنوعی در حال حاضر توانایی تولید محتوایی مانند هنر، موسیقی و اشعار را دارد. بدین صورت که می‌تواند اثری را که توسط یک نویسنده یا هنرمند خاص نوشته شده است، انجام دهد و بازخوانی خود را از متنی ایجاد کند که نویسنده ممکن است بر اساس تجزیه و تحلیل خود از سبک نویسنده و کار قبلی ایجاد کند. با استفاده از GPT-3 که یک مدل پیش‌بینی زبان است، هوش مصنوعی می‌تواند زبان، محتوا یا ورودی‌های دیگر را دریافت کند و آن را به چیز دیگری تبدیل کند. سایت هایی برای آزمایش این توانمندی وجود دارد که با مراجعه به آنها باید ببینید می توانید بگویید که آیا شعر یا اثر هنری نشان داده شده در آن، توسط یک انسان یا هوش مصنوعی ساخته شده است یا خیر.

من اخیراً در وب سایت “Learn to Code” لیست 18 مهارت فنی کدنویسی رایانه ای پیشنهادی آنها را مشاهده کرده ام که در حال حاضر مورد تقاضای شرکت های سراسر جهان هستند. نکته جالب این لیست آن بود که هوش مصنوعی رتبه اول را به خود اختصاص داده است و پس از آن یادگیری ماشین، علم داده، تجزیه و تحلیل داده ها و تجسم داده ها در رتبه های بعدی قرار دارند. مهارت های باقی مانده در آن 18 برتر شامل حوزه هایی مانند امنیت سایبری، بلاک چین و محاسبات کوانتومی بود. میانگین حقوق فردی که با هوش مصنوعی کار می کند 124000 دلار است.

دانش آموزان به دلیل تأثیری که هوش مصنوعی بر زندگی ما در حال حاضر دارد و ممکن است در آینده بیشتر هم شود باید درک درستی از هوش مصنوعی داشته باشند.

راشل دنه پوث

اخیرا فوربس در مقاله ای هفت روند بزرگ در هوش مصنوعی برای سال 2022 را نام برده است. این روندها شامل استفاده از تشخیص صدا و چهره، امنیت سایبری، وسایل نقلیه خودران، مدل سازی زبان و هوش مصنوعی خلاقانه برای تولید محتوا بود. به خاطر همین زمینه ها هم که شده، همه ما به نوعی به دلیل فناوری که برای کار و زندگی روزمره خود به آن تکیه می کنیم، تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار خواهیم گرفت.

بدین ترتیب به عنوان مربی برای آماده سازی دانش آموزان و خودمان باید اقدامات جدی انجام دهیم. ما باید راه‌هایی برای کمک به دانش‌آموزان ایجاد کنیم تا مهارت‌ها یا حداقل علاقه خود را به درک چگونگی تغییر جهان به دلیل هوش مصنوعی افزایش دهند.

هوش مصنوعی امکانات زیادی را برای تمایز ارائه می دهد و یادگیری شخصی تری را برای دانش آموزان فراهم می کند. معلمان می توانند به داده ها دسترسی داشته باشند و بازخورد به موقع تری ارائه دهند و درس ها را در زمان واقعی تنظیم کنند تا با نیازهای خاص دانش آموزان سازگار شوند. در عصری که ما شاهد افزایش استفاده از فناوری در مدارس و محل کار خود هستیم، باید بدانیم چگونه از خود محافظت کنیم و چگونه همه اطلاعاتی را که دریافت می کنیم مرتب کنیم و پردازش کنیم.

 

چگونه می توانیم در کلاس های خود آموزش مهارت های هوش مصنوعی را ارائه دهیم؟

در اینجا پنج گزینه برای آموزش مهارت های مروبوط به هوش مصنوعی به دانش آموزان وجود دارد:

  1. وب سایت AI4K12.org : برانگیختن کنجکاوی در زمینه هوش مصنوعی با کاوش در بسیاری از منابع  موجود از طریق وب سایت AI4K12 آسان تر می شود. محتوای موجود در سایت AI4K12 ابتکاری است که هدف آن تدوین دستورالعمل‌هایی برای برنامه درسی هوش مصنوعی در پایه‌های 9 تا 12 است که توسط انجمن پیشرفت هوش مصنوعی آمریکا (AAAI) و انجمن معلمان علوم کامپیوتر آمریکا (CSTA) رهبری می‌شود. به دانش آموزان کمک کنید تا در مورد پنج ایده بزرگ هوش مصنوعی که در این سایت درباره آنها صحبت شده  تحقیق نمایند.
  2. استفاده های روزمره از هوش مصنوعی: یکی از فعالیت های مورد علاقه من این است که به 10 روش برتر تعامل خود با هوش مصنوعی در زندگی روزمره نگاه کنم. من فهرستی از یک وبلاگ در مجله فوربس داشتم که شامل امور بانکی و کلاهبرداری، استفاده از پلتفرم های نمایش ویدئو مانند نتفلیکس، دستگاه‌ های کنترل هوشمند خانه، خرید از فروشگاه های آنلاین مانند آمازون، فیلترهای ایمیل، رسانه‌های اجتماعی، نخ=حوه انتخابو مدیریت سفر و.. بود. از دانش‌آموزان می‌خواهم که آنها هم بررسی کنند. چه تعداد از این 10 مورد برتر را به طور منظم استفاده می کنند و این همیشه باعث ایجاد یک بحث عالی می شود. درک اینکه هوش مصنوعی در کدام یک از کارهای روزانه ما دخیل است و نحوه عملکرد آن دو چیز متفاوت است. به عنوان یک مربی، معتقدم مهم است که فرصت‌هایی را برای دانش‌آموزان خود در نظر بگیریم تا ایجاد و تعامل با هوش مصنوعی را شخصا تجربه کنند.
  3. جستجوهای گوگل: یکی دیگر از فعالیت هایی که دوست دارم با دانش آموزانم انجام دهم این است که از آنها می خواهم تا یک جستجوی ساده در این زمینه در گوگل انجام دهند. برای این منظور ما سه کلمه یا مفهوم مختلف را انتخاب می کنیم و سپس مقایسه می کنیم که چند میلیون یا میلیارد نتیجه در کمتر از 1 ثانیه به ما باز می گردد. به طور معمول برای انتخاب موضوعات جهت جستجو یکی از کاربردها یا اصطلاحات هوش مصنوعی را من نام می برم و دانش آموزان یک اصطلاح دیگر را انتخاب می کنند. انجام این کار، به آن‌ها کمک می‌کند تا بفهمند هوش مصنوعی چگونه کار می‌کند تا نتایج را برای ما به ارمغان بیاورد و سپس مزایا و معایب دسترسی فوری به اطلاعات زیادی را مورد بحث قرار می‌دهیم. همچنین این کار این فرصت را به ما می دهد تا مجموعه مهارت هایی را برای درک اطلاعاتی که دریافت می کنیم، نحوه پردازش آن ها و چگونگی درک موضوعات مرتبط، همچنین معتبر و قابل اعتماد بودن آن نتایج را با هم بررسی می کنیم.
  4. آزمایش‌های هوش مصنوعی Google : از دانش‌آموزان بخواهید برخی از آزمایش‌های ایجاد شده با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (ML) را بر اساس علایق خود بررسی کنند. دانش‌آموزان را در از طریق ارائه گزارش آن در مورد آنچه که کاوش کرده‌اند، نحوه درک آنها از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین و به اشتراک گذاشتن هرگونه سؤالی که ممکن است داشته باشند، درگیر کنید.
  5. Microsoft AI for Good : این بخش از سایت مایکروسافت حاوی مطالب آموزنده و منابعی برای مربیان یا هر کسی که علاقه مند به موضوع هوش مصنوعی است تا به نحوه استفاده از هوش مصنوعی و همچنین آماده سازی بهتر معلمان برای ایجاد فعالیت های یادگیری در کلاس درس کمک کند.

در حالی که هوش مصنوعی یک حوزه پیچیده برای مطالعه است، یافتن فعالیت‌ها و منابع برای دانش‌آموزان برای شروع بسیار آسان است. دانش آموزان ما به زمان نیاز دارند تا در مورد این فناوری های نوظهور به طور مداوم یاد بگیرند تا برای آینده بهتر آماده شوند. آموزش هوش مصنوعی به دانش آموزان امری است که باید به شکل جدی در مدارس و توسط معلمان دنبال شود.